Hlavní obsah
Koncept Chrome vyvinul designér Kryštof Nosál a kromě závěsného WC a bidetu zahrnuje i umývátko na ruce s malou skříňkou, vodovodní baterii a různé doplňky. Použitý keramický materiál je odolný, rozměr WC Chrome 360 x 530 x 347 mm, cena 5490 Kč. Foto: RAVAK

Závěsný, nebo kombi klozet? Záleží na možnostech i vkusu

Co preferujeme u sanitární keramiky? Aby se snadno udržovala a měla nadčasový vzhled. Platí to i o klozetu, který může být součástí koupelny nebo stát samostatně v místnosti, kterou vybavíme malým umývátkem.

Koncept Chrome vyvinul designér Kryštof Nosál a kromě závěsného WC a bidetu zahrnuje i umývátko na ruce s malou skříňkou, vodovodní baterii a různé doplňky. Použitý keramický materiál je odolný, rozměr WC Chrome 360 x 530 x 347 mm, cena 5490 Kč. Foto: RAVAK
Závěsný, nebo kombi klozet? Záleží na možnostech i vkusu

Klozet se skládá ze tří částí: sedátka, toaletní mísy a splachovací nádržky. Tvoří jeden celek, který by měl k sobě pasovat jako puzzle.

Základní volba bude jasná: koupíme provedení kombi jako samostatně stojící WC, nebo závěsné, které dnes preferuje více lidí? To závěsné se lépe udržuje, protože pod ním snadno vytřeme podlahu.

Také působí v prostoru odlehčeněji, subtilně. U závěsných WC navíc můžeme volit instalační výšku, což ocení maxi postavy, ale i senioři, handicapované osoby nebo rodiny s dětmi.

Hygienu toalety prověří kvalitní glazury, které zabraňují usazování nečistot na problematických místech záchodové mísy. WC kombi Lyra Plus, cena 2699 Kč.

Foto: OBI

WC umí šetřit

Při nákupu klozetu se určitě zajímáme, zda má možnost dvojího splachování. Ušetříme tím vodu i peníze. Při tzv. malém splachování spotřebujeme pouze 3 litry vody, při velkém už 6 litrů.

I když je počáteční investice do takto vybaveného klozetu vyšší, dvojí mechanismus splachování se nám z dlouhodobého hlediska ekonomicky vyplatí.

Kombiklozet Jika Tigo s celkovou délkou 62 cm a šířkou 38 cm je vhodný do malých koupelen, navíc je úsporný (na velké splachování potřebujeme pouze 4,5 litru vody). WC má duroplastové sedátko s poklopem s antibakteriální úpravou, cena 5865 Kč.

Foto: JIKA

V rámci dokonalé hygieny si lze pořídit k toaletě i bidet, který ale předpokládá větší prostorové možnosti. Jestliže je naše koupelna malá, lze to řešit dvěma způsoby: pořídit si dodatečně ke klozetu integrované bidetové sedátko, které umí regulovat tlak, teplotu vody, vysoušet.

Praktická je i jednoduchá bidetová sprška umístěná na stěně hned vedle toalety. Dobře splní svůj účel, a přitom je na prostor nenáročná.

Není jedno, na čem sedíme

Záchodové prkénko, které studí a tlačí, nepřispívá ke komfortnímu pocitu. Mít mísu za několik tisíc korun a pak na ní nejlevnější prkénko, není dobrá cesta.

Instalační WC modul se samonosným rámem do sádrokartonu, výškově nastavitelný, jednoduchá montáž. Splachování dvěma objemy vody (3/6 litrů), cena 3299 Kč.

Foto: OBI

Nejde jen o to, vybrat dobrou barvu, ale hlavně materiál a samozřejmě odpovídající velikost. Kvalitní je třeba duroplastové sedátko, které má antibakteriální úpravu s obsahem iontů stříbra - umí tak likvidovat po zhruba 8 hodinách všechny usazené mikroorganismy na jeho povrchu.

Jak se nakupuje sedátko

Než zakoupíme sedátko, pořádně si doma přeměříme klozet. Není nic horšího, než když na mísu nepasuje a my se z ní sesunujeme, všelijak naklápíme do stran.

Zásadní pro správnou velikost je osová vzdálenost otvorů, která slouží k uchycení prkénka k záchodu. Dále si změříme vnější šířku a vnější délku od šroubů ke kraji záchodové mísy.

WC sedátko Belinda, materiál duroplast, nerezové panty, barva neutrální karamel. Cena 399 Kč.

Foto: OBI

Tak zjistíme velikost samotného prkénka, nezapomeneme překontrolovat ani vnitřní šířku a délku klozetové mísy. Velmi důležitá je i vzdálenost od osy šroubů k vrchní hranici nádržky. S tím vším nám ale v dobrém koupelnovém studiu poradí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků