Hlavní obsah
Italský styl kuchyně, která srší barevnou kombinací. Přední plocha je MDF, polymerová folie, ve vysokém lesku a pracovní desku podobně jako pozadí tvoří lamino (Sconto). Foto: archiv firem Abitare, Alnus, Ikea, Rako a Sconto , Právo

Základem kuchyňské linky je pracovní deska

Kuchyňská linka by měla být funkční, tedy přiměřeného tvaru, vyrobená z vhodného materiálu s patřičnou povrchovou úpravou i barvou a dostatečně osvětlená. Pracovní deska je určitě nejpoužívanější plochou v kuchyni, proto od ní očekáváme samé vynikající vlastnosti.

Italský styl kuchyně, která srší barevnou kombinací. Přední plocha je MDF, polymerová folie, ve vysokém lesku a pracovní desku podobně jako pozadí tvoří lamino (Sconto). Foto: archiv firem Abitare, Alnus, Ikea, Rako a Sconto , Právo
Základem kuchyňské linky je pracovní deska

Základem naší spokojenosti a dlouhé životnosti pracovní desky je správná volba materiálu. Závisí nejen na našich zvyklostech a intenzitě vaření, ale také na správném používání a vhodné údržbě desky.

Deska by měla být přinejmenším hygienicky nezávadná, mít snadnou údržbu, vysokou odolnost proti poškrábání i proti chemickému poškození a snášet vysoké teploty. Měla by také barevně ladit s celkovým vyzněním kuchyně. K dostání je hned několik materiálů, které se liší vlastnostmi, cenou a vzhledem.

.: Pracovní desku z kamene zvednutého na zadní stěnu kvůli jednoduché údržbě doplňuje užší polička z tvrzeného skla výrazné barvy. foto: Právo/archiv Alnus

Barevné provedení a struktura pracovní desky i pracovního pozadí můžou zdůraznit nebo naopak potlačit celkový dojem kuchyně, ovlivňují vnímání velikosti a tvaru ploch. Všeobecně lze říci, že pracovní deska může být v intenzivnějších barvách, ale v tomto případě bude lepší zvolit obklad zadní stěny ve světlejších tónech. Jestli dáme přednost tmavé barvě nebo matnému povrchu, musíme počítat se zvýšenými nároky na osvětlení.

.: Svěží vítr do bytu přinese luxusní oranžová kuchyně ve vysokém lesku s pracovním ostrůvkem uprostřed.foto: Právo/archiv firem Abitare, Amica, Nadop, Koryna, Sykora, Scavolini, SieMatic a www.cata.cz

Lamino, dřevo či nerez

Na výběr máme laminovou dřevotřísku, dřevo, nerez a přírodní či umělý kámen. Dřevotříska je cenově dostupná a její dezény kopírují většinou kámen nebo dřevo. Z masivního dřeva se používají především tvrdé dřeviny jako je buk, dub, výjimečně také ořech a jasan nebo měkčí bříza či borovice o optimální tloušťce 2,5-4 cm. V poslední době se v kuchyních objevuje i deska z nerezu, která splňuje beze zbytku požadavek hygienický, ale z hlediska údržby je o něco náročnější. Vhodnější je proto broušený povrch desky.

Kámen přírodní i umělý

Tvrdý, studený a poměrně nasákavý je přírodní kámen, i když na druhou stranu je to luxusní materiál s duší. Na kuchyňské pracovní desky se používá nejvíce žula. Menší poškrábání se dá zbrousit a vyhladit.

.: Hi-tech vzhled kuchyně podtrhuje použití nerezu na pracovní desku i pozadí, ale je třeba počítat s náročnější údržbou a vyšší pořizovací cenou. foto: Právo/archiv firem Abitare

Oblíbený a o něco více žádaný je umělý kámen vyrobený z minerálně plastových kompozitů. Je téměř k nerozeznání od kamene, ale na rozdíl od něho se snadno tvaruje a je beze spár. Součástí pracovní desky bývá dřez z téhož materiálu včetně odkapávací plochy. Široká paleta barev obdiv k materiálu jen umocňuje. Má ale jeden podstatný nedostatek - pohybuje se ve vyšších cenových relacích běžnému uživateli těžko dostupných.

Exponované pozadí kuchyní

Nejen pracovní plocha, ale i pozadí kuchyňské linky jsou dost exponované. Ať už pohledově i pracovně. V každém případě by mělo podobně jako pracovní deska odpovídat celkovému vyznění kuchyňské linky.

Umělý kámen je mimořádně mnohostranný a moderní materiál, který je díky svým užitným a estetickým vlastnostem vhodný pro výrobu pracovních desek. foto: Právo/archiv Abitare

Kromě obkladaček, které jsou dost náročné na údržbu, mají zelenou hladké plochy beze spár, které se snadno udržují a rovněž dobře vypadají. Elegantní a zároveň jednoduché na údržbu jsou desky z matného skla, nerezu, umělého kamene či fóliované dřevotřísky. V keramických obkladech se drží na výsluní mozaiky a velké formáty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků