Hlavní obsah
Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl nasvědčovat tomu, že tu kdysi býval sál s výčepem. Foto: Lukáš Hausenblas

Z bývalé hospody vznikl moderní domov

Stálo to hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to „žije“ i bez výčepu a halasných hostů. O veselou náladu se tu starají jeho čtyři obyvatelé a časté návštěvy příbuzenstva i kamarádů.

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl nasvědčovat tomu, že tu kdysi býval sál s výčepem. Foto: Lukáš Hausenblas
Z bývalé hospody vznikl moderní domov

Dům z 30. let minulého století je v pražské čtvrti, kterou projektoval strýc muzikanta a architekta Pavla Bobka a říkávalo se jí Malý Vatikán. Domy se stavěly do malebných malých náměstíček, jež obyvatelům poskytovala možnost nákupu v obchůdcích i posezení v kavárnách či restauracích. Tenkrát se jim říkalo domy se živností. Jedním z nich je i dům, jehož přízemní byt mají manželé pronajatý od Honzova otce.

U starožitného jídelního stolu se často schází početné osazenstvo, a tak rodina vítá možnost jeho oboustranného rozložení. Ke stolu si manželé pořídili klasické české tonetky.

Foto: Lukáš Hausenblas

V přízemí domu býval lokál a v patře bydleli majitelé hospody, tedy Honzův pradědeček s rodinou.

Dům má, ostatně jak už to u hospůdek bývá, bohatou historii, která třeba za války nebývala vůbec růžová, neboť tam chodilo na kulečník i gestapo a pradědeček coby odbojář měl často namále. Teď už je ale všechno jinak a dům tepe úplně jinou energií, která je velmi živá a příjemná.

Chvíle odpočinku rodina tráví na sedačce. Čte se a káva se popíjí u některého ze dvou starožitných stolků, doplněných klasickými tonetkami. Obraz nad sedačkou malovala Monika.

Foto: Lukáš Hausenblas

Když Monika s Honzou dostali byt k dispozici, jejich vstupní investicí byla rekonstrukce střechy. Ze zbylých peněz stavebního spoření pak mohli zrekonstruovat přízemí, které už bylo z hospody přeměněné na kancelářské prostory.

Hezké zákoutí tvoří i kamínka, která celoročně slouží k přitápění a k vytváření příjemné atmosféry.

Foto: Lukáš Hausenblas

I když byl dům už dávno vyčištěný od hospodské „patiny“, stále čpěl kouřem, protože se v kancelářích kouřilo, a tak to manželé museli vzít opravdu z gruntu, a to od štuků na stropech až po podlahu.

S dispozicí se hýbat nemuselo, neboť oba chtěli velkou místnost se společným obývákem, jídelnou a kuchyní, což bývalý lokál poskytoval. Nemuseli měnit ani okna, která sice už nebyla původní, ale vyhovovala.

Mistryně dekorací

Monika má k zařizování vlohy a to, že si sem tam pro potěchu namaluje obraz, svědčí o jejím výtvarném nadání. Nepřipadalo tedy v úvahu, že by si k návrhu interiéru někoho přizvala. Dispozici zvládla sama v programu na počítači, zbytek dotvořila podle svého vkusu a citu.

Ložnice je laděná do uklidňujících tónů modré a nadčasové bílé. Obrazy položené na čele postele a krajkové svítidlo jsou opět Moničinými výtvory.

Foto: Lukáš Hausenblas

Ostatně podle nálady a ročního období prý „dotváří“ stále dál. Tu si pořídí nový koberec, v bazaru sežene pěkný doplněk, ušije letní závěsy či namaluje další obrázek.

Chladnější pocit z místnosti potlačují kožešiny, položené na původní podlaze z teraca.

Foto: Lukáš Hausenblas

Jediné, co Monika svěřila odborníkům ze studia Hanák nábytek, byl návrh kuchyně. Vybrala si moderní kuchyň v nadčasové bílé barvě, která je doplněná černými dýhovanými horními skříňkami, jež se pěkně doplňují se starožitným nábytkem.

Moc si pochvaluje kuchyňský ostrůvek, na kterém vaří, žehlí, maluje, a když pořádá párty, tak se k němu přisune rozkládací stůl a vznikne tak velká pracovní i jídelní plocha, kam se vejde víc lidí.

Osmiletý Prokop miluje zvířata a cestování, a tak Monika dětský pokojík přizpůsobila jeho zájmům.

Foto: Lukáš Hausenblas

Dcera Emilka je po rodičích výtvarně nadaná a už prý si maluje návrhy nového pokojíčku, protože touží po změně. Kombinace bílé s růžovou ale malé slečně zatím stále sluší.

Foto: Lukáš Hausenblas

Šikovné je také rozdělení podlahové krytiny na klasické dřevěné parkety a v části kuchyně na praktický vinyl v imitaci dlažby.

Za vychytávku považuje Monika obyčejné sklo, které je uchycené v lištách a kryje zeď za pracovní deskou. Díky možnosti vysunutí skla se tak dá zeď za ním kdykoli barevně obměnit, aby ladila se zbytkem interiéru.

Předsíň, koupelna, WC, ložnice, šatna, dětský pokoj, dětský pokoj, obývací část s kuchyní a jídelnou, komora

Foto: Lukáš Hausenblas

Zdobným prvkem je v místnosti starožitná kredenc, kterou manželé vysvobodili z místní půdy. Ke kredenci se krásně hodí jídelní stůl, jejž získali od známého za lahev myslivce.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Lucie Martínková, www.modernibyt.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků