Hlavní obsah

Vychytávky pro bezchybné koštování vína

Doba koštování vína je tady a tak pro vás máme tipy na to, jak si ho zpříjemnit. Stékající kapky po lahvi vína na ubrus vás díky nim už rozhodně trápit nebudou a stylový nerez navíc dodá vašemu vinnému dýchánku punc profesionality.

Vychytávky pro bezchybné koštování vína

Fascinujícím a designérsky velmi povedeným kouskem, který zpříjemní podávání a skladování vína je stojan v podobě řetězu. Jde o doplněk do bytu, který jistě pobaví všechny příchozí hosty.

Samotné nalévání vína pak vylepší praktický kroužek proti stékání vína, jehož vnitřní povrch všechny kapky spolehlivě zachytí. S nápadem přišla francouzská společnost L’Atelier du Vin založená roku 1926 rodinou Richardů, vlastníků vinice v Champagni.

FOTO: Benoit Jouvelet, Frank Verdier, L´Atelier du Vin

Při podávání vína ale nezapomínejte také na správnou teplotu. Tu můžete lehce kontrolovat díky teploměru, který naladíte na tělo lahve.

Převratnou novinkou je také vytahování zátky z lahve ze pomoci tlaku vzduchu. Díky této fintě vyndáte zátku celou a nebudou vás trápit zbytky korku ve sklenici.

Při servírování vína samozřejmě nesmíte zapomenout na správný tvar sklenic. Bílá vína tak vyžadují sklenice střední velikosti, červená vína pak velké sklenice.

V kurzu jsou hranaté sklenice

Trendy jsou jemné kónické tvary, které se v jedné třetině je patrná výrazná hrana, sklenice se pak strmě zužují směrem nahoru. Všechny aromatické látky by totiž měly být vedeny k nosu, proto má většina sklenic v horní části zúžený tvar.

Trendy jsou také sklenice s dnem kruhového tvaru. Od něj se postupně tvar rozvíjí podle typu sklenice do čistých kónických linií. Křehkost a tvarová čistota sklenic je podtržena rovnou subtilní nožkou.

FOTO: Jan Kuděj


Velké sklenice naléváme do jedné čtvrtiny a malé do jedné třetiny, u nejnovějšího typu sklenic je nejefektnější nalévat víno do výšky, kde se začne tvar lámat. Šumivá vína ale můžeme směle nalévat až po okraj. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků