Hlavní obsah
Vila s adresou: Holoubkov čp. 120 Foto: autorský tým Slavné vily Plzeňského kraje

Vilu s názvem Šťastný domov krášlí zeď dekorovaná motivem svatého Jiří

Vilka Šťastný domov v Holoubkově je stylově jednodušší pozdně secesní příklad geometrické secese, objevují se na ní i zlidovělé prvky. Architekt Josef Zlatník navrhl stavbu, která svým majitelům bezpochyby šťastný domov poskytla.

Vila s adresou: Holoubkov čp. 120 Foto: autorský tým Slavné vily Plzeňského kraje
Vilu s názvem Šťastný domov krášlí zeď dekorovaná motivem svatého Jiří

Vila „Šťastný domov” od stavebníka Antonína Chvojky, lékaře z Prahy a provádějícího stavitele Bohuslava Ryšavého z Rokycan, je elegantní jednopatrovou vilkou s podkrovím.

Architektovi se podařilo navrhnout obytný dům, který odráží i požadavky stavebníka. Nejnápadnější je to asi u sgrafita svatého Jiří, přemáhajícího draka-smrt, která je evidentní alegorií lékařské profese stavebníka.

Architekt navrhl i menší terasu s výhledem do okolí.

Foto: autorský tým Slavné vily Plzeňského kraje

Stavba je umístěna skoro přesně naproti budově vlakového nádraží, jejíž zadní strana končila malým přístavištěm loděk na jižním břehu rybníka.

Hlavní stěna stavby je obrácena jižně směrem k nádraží. Celá vila leží hluboko v zahradě, která byla původně přístupná ze silnice po několika sestupných schůdcích.

Architekt Zlatník navrhl podsklepený dům, v přízemí s velkou jídelnou a hudebním salonkem. Za jídelnou měla být v nároží menší veranda s výhledem na rybník a obec, vedle ní prostor mezi jídelnou a kuchyní, sloužící jako přípravna jídel.

V zadní části domu byla poměrně rozsáhlá kuchyně a záchod, přístupný z přízemní haly zvláštními dveřmi přes chodbu. V centrální rozlehlé hale, přístupné z předsíně, se nacházelo dřevěné rohové schodiště ve stylu anglického domu.

Interiéru dominují geometrické prvky ze dřeva.

Foto: autorský tým Slavné vily Plzeňského kraje

Patro mělo v podstatě podobné řešení. Nad velkou jídelnou byly umístěny dva pokoje za sebou - manželský a dětský. Ty byly přístupné po galerii, vzadu nechyběla otevřená veranda. Nad kuchyní byl další pokoj pro hosty s koupelnou.

Se stylem vily perfektně ladil i venkovní nábytek a květináče.

Foto: autorský tým Slavné vily Plzeňského kraje

U velkého schodiště byla v patře navíc šatna a pokojík pro služky. V podkroví, přístupném schodištěm z pokoje služek, měla být nad šatnou podle plánku temná komora pro vyvolávání fotografií a při zadní straně nad hostinským pokojem o něco větší prádelna. Dnešní stav je už částečně změněn.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků