Hlavní obsah
Výkyvný lampový slunečník Monte Carlo s boční tyčí (výrobce Zangenberg) je stabilní a lehce ovladatelný, má 7 aretačních stupňů. Potah ze 100% polyesteru je ručně pratelný. Cena 18 790 Kč Foto: KVALITNÍ SLUNEČNÍKY

Velikost, materiál i design aneb Podle čeho poznat dobrý slunečník

K létu patří slunce, ale před slunečními paprsky se potřebujeme chránit. Pořádné zastínění terasy, která se v létě stává dalším obytným prostorem, rozhodně přivítáme. Výhodou je široký výběr slunečníků a mnohdy i jejich atraktivní vzhled.

Výkyvný lampový slunečník Monte Carlo s boční tyčí (výrobce Zangenberg) je stabilní a lehce ovladatelný, má 7 aretačních stupňů. Potah ze 100% polyesteru je ručně pratelný. Cena 18 790 Kč Foto: KVALITNÍ SLUNEČNÍKY
Velikost, materiál i design aneb Podle čeho poznat dobrý slunečník

I když slunečník zdaleka nevybíráme jen podle vzhledu. Jde nám hlavně o jeho funkčnost a kvalitu. Proto se spíš zaměříme na větší slunečníky se zesílenou konstrukcí, jejichž předností je dobrá stabilita, ale i větší plocha zastínění.

Švýcarský boční slunečník multifunkční Sombrano Easy, výrobce Glatz CH, 300 x 300 cm, cena od 21 912 Kč

Foto: TEEK

Slunečníky vybíráme nejen podle barvy, materiálu, velikosti nebo vzhledu, ale zohledňujeme také způsob použití.

Kritéria výběru

Konstrukce tvoří základ pevného slunečníku, proto má být odolná vůči povětrnostním vlivům. Zejména velké a dražší slunečníky mívají konstrukci kovovou – z nerezavějících slitin, někdy opatřenou kvalitním nátěrem.

Velkoprostorové slunečníky mají konstrukci dřevěnou, většinou z tvrdého impregnovaného nebo teakového dřeva. Nejlevnější a méně kvalitní, i když lehká je konstrukce z plastu.

Boční slunečník naklápěcí otočný Sunflex, výrobce Suncomfort by Glatz, 300 x 300 cm, různé barvy potahů, cena 10 485 Kč

Foto: TEEK

Velikost – volbu slunečníku vždy přizpůsobíme velikosti prostoru, který chceme zastínit. Slunečník nás má bezpečně chránit před přímým UV zářením.

Běžně jsou k dostání slunečníky s průměrem od 2,3 m do 4 m s kovovou nebo dřevěnou konstrukcí.

Dřevěný slunečník Piazzino Easy, výrobce Glatz CH, 300 cm nebo 350 cm nebo 300 x 300 cm, cena od 8209 Kč

Foto: TEEK

Slunečník Bramsön/Flisö (998 Kč) lze umístit naproti stěně nebo balkonu. Výšku nastavíme podle dostupného místa. Látka poskytuje dobrou ochranu před slunečními UV paprsky.

Foto: IKEA

Tvar – kromě klasického kulatého je na výběr čtvercový, obdélníkový nebo víceúhelníkový. Obdélníkové slunečníky umějí částečně zastínit i venkovní bazén a ochránit ho tak před padajícím listím.

Potahový materiál má dobře stínit, zároveň dobře vypadat a odolat slunci, větru i dešti. Výrobci používají tkaniny z polyesteru s bavlnou, impregnované textilie nebo laminované tkaniny a nabízejí široké barevné spektrum.

Barvy volíme od přírodní přes žlutou, zelenou, modrou i jejich kombinace. Některé slunečníky mají potah s potiskem, jiné s efektními ozdobami. Nejpřirozenější je barva potahu, která ladí s bezprostředním okolím slunečníku.

Slunečník Protect 340 cm (15 250 Kč konstrukce + 3790 Kč potah) je výkyvný s boční tyčí, má špičkové zpracování a kvalitní materiály. Díky konstrukci z lehkého, a odolného hliníku bude sloužit dlouhá léta.

Foto: DOPPLER

Noha slunečníku může být středová nebo boční, v takovém případě je klobouk zavěšený – lampový.

Stojan může být z plastu, dřeva nebo z kamene. Na místo vystavené větru si pořídíme těžší stojan.

Mezi dražší varianty patří žulové podstavce, nejlevnější jsou plastové. Na terasách a balkónech můžeme využít i slunečníky nástěnné – připevněné ke stěně.

Slunečník Sunlife Waterproof 230 x 190 cm (3290 Kč) má stabilní ocelovou konstrukci v antracitové barvě. Je odolný vůči povětrnostním vlivům díky kvalitnímu polyesterovému potahu.

Foto: DOPPLER

Manipulace – pro snadnější ovládání nají velkoplošné slunečníky servomechanismus s protizávažím.

Některé typy větších slunečníků se zavírají tažným lankem přes kladku, nebo se naklánějí v kloubu či ovládají kličkou. S malým slunečníkem je manipulace mnohem snadnější.

Slunečník s kličkou Amalfi, výrobce Schneider Schirme, 400 cm, různé barvy, 4779 Kč

Foto: TEEK

UV ochranný faktor nás chrání před UV zářením. V tomto případě je důležitá i barva. Světlejší barvy UV záření propouštějí více, tmavší méně. Ovšem slunečník neochrání pokožku před odraženým UV zářením, proto i pod slunečníkem používáme ochranné krémy!

Na zahradě nesmí chybět houpačka

Zahradní houpačky lze vybírat z široké nabídky velikostí, tvarů a materiálů.

Houpačky se liší cenou, jež odpovídá kvalitě zpracování nebo např. nosnosti.

Stylové závěsné křeslo Adria (10 890 Kč) je z kvalitního umělého ratanu na kovové konstrukci.

Foto: RATAN DELUXE

Houpací síť Risö (699 Kč) jde snadno zavěsit díky háčkům. Součástí sítě je malý vak na boční straně, kam lze umístit knihy, časopisy a další drobnosti.

Foto: IKEA

Závěsné houpací křeslo ze syntetického ratanu Nora (od 7390 Kč) má kovovou konstrukci a pohodlný sedák s polštářkem. Křeslo je stabilní s nosností do 100 kg.

Foto: FAKOPA

Oblíbené jsou modely ze dřeva, subtilnější závěsná houpací křesla z umělého ratanu či závěsné textilní sítě.

Dřevěná houpačka Avanti pro 2–3 osoby s nosností 350 kg (od 48 480 Kč včetně dopravy a montáže) je vyrobena z teakového dřeva s ergonomickou základnou dlouhou 177 cm a nastavitelnou střechou s nepromokavým krytem. Komfort doplňují odnímatelné podnosy.

Foto: FAKOPA

Třímístná houpačka Termoli (7490 Kč) ze stabilní ocelové konstrukce v antracitové barvě. Výplň odolá povětrnostním vlivům - odolná je i textilie v béžové barvě. Součástí houpačky je také poduška se zipem v barvě greige.

Foto: DOPPLER

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků