Hlavní obsah
Navrhovaný vzhled eko-resortu Nautilus na filipínském ostrově Palawan Foto: Vincent Callebaut

Turistický resort ve futuristickém stylu nese název Nautilus

Nautilus (česky loděnka) je název díla belgického vizionáře a architekta Vincenta Callebauta. Zaměřil se v něm na návrh turistického střediska na filipínském ostrově Palawan, které má zároveň sloužit i jako výzkumné a výukové centrum a podmořská základna.

Navrhovaný vzhled eko-resortu Nautilus na filipínském ostrově Palawan Foto: Vincent Callebaut
Turistický resort ve futuristickém stylu nese název Nautilus

Projekty belgického autora, jehož lze v tom nejlepším slova smyslu nazvat básníkem architektury, se už dlouhou dobu těší zasloužené pozornosti laické i odborné veřejnosti. Vzbuzují a udržují diskusi o tom, jak má vypadat architektura tvořená pro budoucí generace.

Klade otázky a snaží se nalézat odpovědi související s rostoucím počtem populace na planetě, s čímž logicky souvisí i problematika odpadů, znečištění atmosféry i přírodních zdrojů. Ne každého musí Callebautem navrhovaný styl oslovit, ale závažnost otázek, které připomíná, je nesporná.

Spirálovité uspořádání resortu vychází z principů vystiženého Fibonacciho posloupností. Anebo prostě - připomíná průřez ulitou loděnky.

Foto: Vincent Callebaut

Část budov je inspirovaná tvarem mušlí.

Foto: Vincent Callebaut

Jeho nejnovějším dílem je právě návrh turistického a zároveň i výzkumného centra na filipínském ostrově Palawan. Stavby, mola a cesty jsou uspořádány do líbivého tvaru ulity mořských živočichů – loděnek, kterým se v jiných jazycích říká nautilus.

Půdorys takto navržené vesnice vychází ze základního principu Fibonacciho posloupnosti, kde nová položka je součtem dvou předcházejících. Tak vzniklo ono spirálovité uspořádání.

Velkou pozornost věnuje architekt tradičně množství vegetace, kterou jsou obrostlé prakticky všechny jeho budovy.

Foto: Vincent Callebaut

Pro celý resort, stejně jako pro Callebautův styl, je typická záliba v oblých tvarech a pokud možno minimální použití rovných linií.

Foto: Vincent Callebaut

Zajímavé a vizuálně velice vděčné jsou i tvary jednotlivých budov. Zatímco část u pobřeží je inspirovaná mušličkami, které člověk často nachází na plážích u moře, budovy s apartmány přímo u moře vyhlížejí jako několik na sebe vyskládaných fidget spinnerů – stejně jako tyto dětské hračky se také jejich jednotlivá podlaží mají otáčet. Za sluncem.

V centrální části je umístěn umělý kopec, v němž má být umístěno podmořské výzkumné centrum s laboratořemi, ale také například základní škola a další zařízení.

Foto: Vincent Callebaut

Budovy navržené jako apartmány připomínají na sebe naskládané fidget spinnery.

Foto: Vincent Callebaut

V centru je umístěna budova podmořského centra a výzkumných laboratoří, jejíž povrch má být hojně zarostlý vegetací. Právě odtud vychází dvojice cest vedoucích nad hladinou moře, z nichž vystupují dále mola určená jako kotviště lodí.

Obytné části jsou navrženy tak, aby obyvatelé měli nádherný výhled na pobřeží i na moře.

Foto: Vincent Callebaut

Interiéry budou plné světla, zároveň si celý resort bude umět získat tolik energie ze slunce, že nebude žádnou potřebovat z místních sítí.

Foto: Vincent Callebaut

Multifunkční resort, kde má být i základní škola a několik tělocvičen, plus dostatečné množství restaurací, kaváren a dalších obchodních prostor, je v projektu navržen pro zhruba 500 návštěvníků.

Nevšední tvar vymyslel architekt pro každý detail.

Foto: Vincent Callebaut

Jedním z důležitých aspektů projektu je použití výhradně recyklovaného materiálu pocházejícího právě z Filipín.

Foto: Vincent Callebaut

Architekt navrhl ubytování pro hosty resortu z materiálů, které budou mít původ na filipínských ostrovech. Tím chce napomoci likvidaci místních odpadů.

Právě zapojení do prací na výzkumu a ochrany životního prostředí Filipín je smyslem pobytu turistů v navrhovaném resortu. Nikoli tedy pouhý osobní zážitek, využití místních přírodních krás a zdrojů a pak cesta domů. Toto je jedním z pionýrských aspektů projektu. Chce podpořit nový trend umožňující poznávat svět, aniž by ho člověk ničil.

Součástí zařízení je samozřejmě i velký plavecký bazén.

Foto: Vincent Callebaut

Samotný resort je navržen tak, aby produkoval nulové množství emisí, nulové množství odpadu (vše se má na místě recyklovat) a také, aby měl nulovou spotřebu energie, neboť si veškerou potřebnou vytvoří sám.

Spinner

Spinner je plastová (někdy i kovová) vrtulka s ložiskem uprostřed. Stačí chytit do ruky a točit. Na trhu je k sehnání hned několik druhů a tvarů. Cenově se pohybují od 70 do 500 korun. Na sociálních sítích se dnes naleznou i návody, jak je snadno vyrobit doma.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků