Hlavní obsah
Plsť se na konstrukci umísťuje za pomocí dlouhých tyčí. Foto: Profimedia.cz

Tradiční nomádskou jurtu lze sehnat i u nás, postavit ji je však umění

V rámci lidových slavností v oblasti Kumul bylo k vidění i stavění tradiční nomádské jurty klasickou metodou děděnou po generace. Jurtu si můžete pořídit i v Česku, velké oblibě se ale zatím netěší. Možná si ale své příznivce získá časem. Prohlédněte si, jak tato působivá tradiční stavba vzniká.

Plsť se na konstrukci umísťuje za pomocí dlouhých tyčí. Foto: Profimedia.cz
Tradiční nomádskou jurtu lze sehnat i u nás, postavit ji je však umění

Jurta, tradiční kruhové či oválné obydlí kočovných kmenů z Asie a Středního východu, je lehkou chýší s dřevěnou konstrukcí. Základem pro její stavbu je plsťová rohož z ovčí vlny a jiné srsti domácí zvířeny. Několik vrstev rohože stavbu dobře izoluje, v zimě je ale třeba jurtu vybavit více vrstvami plstě a na podlahu položit i vrstvu sena pokrytou filcem.

Výroba filcu (plstě) je starobylé asijské řemeslo a je základním materiálem pro výrobu chýší, ale i koberců do nich.

Jurty bývají dekorovány podle místních tradic

Řada tradičních modelů jurt má velmi působivé dekorace. Některé jurty mají kónickou střechu, jiné kupulovitou a jsou dekorovány podle místních tradic. Jurty se střechou ve tvaru kužele se staví s pomocí rovných střešních tyčí. Tyče prohnuté pak dávají střeše tvar kopule.

Spojování dřevěných prutů záleží na tradici, někde používají kůži, jinde provázky.

Foto: Profimedia.cz

Jurta se dnes stále ještě používá a řada modelů je sériové výroby. Jurty najdeme většinou na předměstích, někdy slouží i jako letní příbytek pro horké večery.

Stavba jurty není úplně jednoduchou záležitostí a vyžaduje um i zkušenosti, které se dědí z generace na generaci. Základem je, aby rám dobře držel plsť. Průměr jurty se pohybuje okolo šesti metrů, můžeme se ale setkat i se slavnostními stavbami, které pojmou desítky lidí. Velikost jurty často ukazuje na movitost jejích obyvatel.

Nejtěžší je stavba kupule s pomocí ohýbaných prutů.

Foto: Profimedia.cz

Na dřevěný materiál nejsou velké nároky, ale prim hraje ohebnost. Proto se jurty stavějí hlavně z vrbových prutů silných okolo 3 cm. Využívá se ale i bezové a jiné dřevo. Tyče se často namáčejí a ohýbají. Ke spojování prutů se klasicky používají proužky pevné kůže.

Jurtu o průměru 5 metrů z modřínového dřeva bez suků se stěnovými díly jurty ohýbanými v páře seženete i u nás. Slouží většinou jako altán a v porovnání s asijskými poměry (kde má jurta cenu zhruba dvou měsíčních platů) vás vyjde draho - okolo sta tisíc. V moderně provedené jurtě se uvnitř chodí po kvalitní zateplené dřevěné podlaze a k dispozici je voda i elektřina.

Hotovou jurtu zdobí dekorovaný plášť a stuhy.

Foto: Profimedia.cz

Řada typů jurt je dnes již zapomenuta, aby se tak nestalo u těch nejdůležitějších, o to se stará architekt Dr. Peter Alford Andrews, který stavbu jurt studuje už od roku 1966.

"Začal jsem jako architekt, s jednoduchým, ale ambiciózním cílem učinit průzkum nomádských stanů po celém muslimském světě," tvrdí Alford a průzkum se mu zatím daří. Vyzpovídal už desítky starých lidí, kteří mu svěřili své zkušenosti se stavbou těchto obydlí.

O působivých stavbách také pojednává publikace Zelte die Architektur der Nomaden (Architektura kočovnických stanů) od Torvalda Faegreho vydaná nakladatelstvím Papyrus Verlag v Hamburku v roce 1980.

Anketa
Líbí se vám jurta?
Ano, dovedu si představit v ní pobývat.
28.4 %
Ano, ale delší dobu bych v ní žít nechtěl/a.
53.6 %
Ne, ale kdybych ji dostal/a tak bych v ní klidně v létě nějaký čas trávil/a.
10 %
Ne, vůbec se mi nelíbí.
8 %
Celkem hlasovalo 781 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků