Hlavní obsah

Taje a zázraky odpadních systémů v mrakodrapech

Jedním z nejpřehlíženějších zázraků moderních mrakodrapů je systém rozvodů vody a odpadů. Málokdo si patrně umí představit, jakou rychlost nabere odpad, který se spláchne v nejvyšších patrech, než dorazí na místo svého určení. Podle odborníků to je až 196 km/h.

Taje a zázraky odpadních systémů v mrakodrapech

Je zřejmé, že rozvody odpadů ve spodních patrech mrakodrapů jsou směrovány tak, aby se rychlost jejich obsahu zpomalovala a nedocházelo ke zpětným rázům. Kromě toho, v domech o dvaceti a více podlažích jsou toalety v prvních patrech připojeny na vlastní samostatné stoupačky, právě proto, aby je zpětně vzestupující obsah odpadního potrubí nezaplavoval.

Samozřejmě, systém stoupaček a odpadního systému v každém mrakodrapu se poněkud liší. Konkrétní podoba se odvíjí od toho, kolik a jaké typy zařízení jsou do něj připojeny a jaký objem odpadu lze očekávat, že v průběhu dne vyprodukují.

Kdo by si ovšem představoval, že odpadní systém v mrakodrapech vypadá v podstatě hodně podobně jako ten, který je v paneláku nebo v rodinném domě, velice by se podivil. Mrakodrapy, které mají velký počet podlaží, mají také velký počet obyvatel, kteří produkují velké množství odpadu. Jinými slovy, když jde o mrakodrap, musí se vše počítat ve velkém. V praxi to znamená, že trubky odpadního systému jsou mnohem širší než ty běžné, které se používají ve standardních objektech.

Trubky jsou obvykle vyrobené z PVC, ale je pravdou, že v některých budovách architekti navrhují odpadní systém z litiny. To bývá hlavně kvůli odolnosti vůči krysám, požárům a také kvůli mechanické odolnosti vůči tlaku, který obrovské množství odpadu na odpadní potrubí vyvíjí.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Podle odborníka Marka Briggse, který se vyjádřil pro britský deník Daily Mirror, je právě odpadní systém nejpřehlíženějším druhem technologického vybavení těchto budov. Přitom jeho návrh je minimálně stejně složitý a komplikovaný a vyžaduje stejnou pečlivost jako návrh jakéhokoli jiného rozvodu v těchto budovách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků