Hlavní obsah
První místo v kategorii návrhů dřevěných staveb získal projekt Rodinný dům u Lipna Matyáše Vrtišky. Foto: Archiv soutěže Stavby s vůní dřeva 2017

Stavby s vůní dřeva se rozvoněly letos popáté a opět překvapily

Pátý ročník studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2017 zná již své vítěze. Z padesátky soutěžních děl, pod níž je podepsáno celkem 66 mladých lidí z devíti vysokých škol Česka a Slovenska vybrala porota celkem sedm vítězů. Jestli něčím letošní ročník podle porotců překvapil, byla to hlavně kvalita všech návrhů.

První místo v kategorii návrhů dřevěných staveb získal projekt Rodinný dům u Lipna Matyáše Vrtišky. Foto: Archiv soutěže Stavby s vůní dřeva 2017
Stavby s vůní dřeva se rozvoněly letos popáté a opět překvapily

„Letošní ročník mě mile překvapil vysokou kvalitou přihlášených děl. Těší mě, že soutěž je pro účastníky atraktivní a zapojil se opět velký počet studentů,“ zhodnotila soutěž její vedoucí, Ing. Lenka Trandová.

Druhé místo v kategorii návrhů dřevěných staveb získalo dílo Inštitút Vidieckej Architektúry,jehož autorkou je Ludmila Jankovichová.

Foto: Archiv soutěže Stavby s vůní dřeva 2017

Cenu veřejnosti v kategorii návrhů dřevěných staveb obdržel návrh rekreačně ubytovacího areálu Kokořín od Václava Šimečka.

Foto: Archiv soutěže Stavby s vůní dřeva 2017

Soutěž, jejím vyhlašovatelem je Nadace dřevo pro život, byla rozdělena do dvou hlavních kategorií, a to Návrhy dřevěných staveb a Návrhy dřevěných konstrukcí. V první soutěžilo 23 děl, mezi nimiž kromě rodinných domů figurovala také školka, rekreační zařízení a dřevěná kaple. „Mezi 27 návrhy v kategorii dřevěných konstrukcí dominovaly zejména lesní mobiliáře, jelikož společnost Lesy ČR, s. p. přislíbila, že si ze zaslaných návrhů vybere návrhy pro své účely,“ vysvětlila Trandová.

První místo od odborné poroty a zároveň i ocenění veřejnosti v kategorii návrhů dřevěných konstrukcí získal návrh jezdecké haly v Pardubicích od autora Vojtěcha Slavíka.

Foto: Archiv soutěže Stavby s vůní dřeva 2017

V obou kategoriích vybírala nejlepší díla odborná porota, a prostřednictvím vlastního hlasování také veřejnost. Kromě toho rovněž dva partneři soutěže udělili své vlastní ocenění, a to za nejlepší využití konkrétního dřevěného materiálu v daném projektu. Cena Stora Enso byla za použití CLT a cena Kronospan za použití OSB desek.

Cenu Kronospan za použití OSB desek obdržela kaple Pax Natura Kristíny Moravčíkové a Zuzany Kropšové.

Foto: Archiv soutěže Stavby s vůní dřeva 2017

Tématem letošního ročníku soutěže bylo heslo Dřevo je cesta, což je zároveň i název osvětové kampaně, kterou nadace zahájila už v roce 201. Jejím cílem je veřejnosti připomenout, že dřevo je tradiční materiál, obnovitelný, ekologický a zároveň dobře dostupný. A zároveň, že jeho použití ve stavbách navozuje automaticky pocity útulnosti a pohodlí. Studenti se proto ve svých pracích právě tyto myšlenky snažili vyzdvihnout a realizovat.

Cenu Stora Enso za použití CLT získal návrh Jestřábí boudy, jejímž autorem je Tomáš Krč.

Foto: Archiv soutěže Stavby s vůní dřeva 2017

Výsledky soutěže
Návrhy dřevěných staveb
1. místoRodinný dům u Lipna
Matyáš Vrtiška, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze
2. místo
Inštitút Vidieckej ArchitektúryLudmila Jankovichová, Fakulta architektury, Vysoké učení technické v Brně (česky: Institut venkovské architektury)
Cena veřejnostiRekreačně ubytovací areál KokořínVáclav Šimeček, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze
Návrhy dřevěných konstrukcí
1. místo
Jezdecká hala v PardubicíchVojtěch Slavík, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze
Cena veřejnostiJezdecká hala v PardubicíchVojtěch Slavík, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze
Ocenění partnerů soutěže
Cena Stora Enso
Jestřábí boudaTomáš Krč, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze
Cena Kronospan
Kaple Pax NaturaKristína Moravčíková a Zuzana Kropšová, Fakulta architektury, Vysoké učení technické v Brně
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků