Hlavní obsah
Srdcem ateliéru je velký rustikální stůl ze dřeva a kovu, který si výtvarnice přivezla z Číny. Místnost zdobí moderní skulptura a obrazy finských umělců, které Anu střídá podle ročních období. Foto: www.modernibyt.cz

Srub u jezera manželé propojili s moderním proskleným objektem

Každý Fin má své jezero... Je jich tam bezpočet a Finové to tak říkají. Doma u jezera jsou i manželé Anu a Topi Pentikäinenovi. Koupili tu starý srub, který citlivě propojili s moderním proskleným objektem. Dnes tu spokojeně žijí společně se svými psy v objetí překrásné laponské krajiny, kde se procházejí přátelští sobi a všude kolem roste plno brusinek, borůvek...

Srdcem ateliéru je velký rustikální stůl ze dřeva a kovu, který si výtvarnice přivezla z Číny. Místnost zdobí moderní skulptura a obrazy finských umělců, které Anu střídá podle ročních období. Foto: www.modernibyt.cz
Srub u jezera manželé propojili s moderním proskleným objektem

V roce 1969 lidé sever Finska hojně opouštěli, ovšem mladý a nadšený pár zamířil do městečka Posio k severnímu polárnímu kruhu, kde si už víc než 45 let plní svůj sen.

Opřeni o zdejší způsob života vybudovali továrnu na výrobu keramiky a výrobky značky Pentik dnes znají nejen ve Finsku, ale i v zahraničí.

Prosklená vstupní veranda

Foto: www.modernibyt.cz

Anu už nepracuje ve sklepě jako na počátku své umělecké kariéry, je dychtivá a stále se na svět dívá s otevřenou a tvořivou myslí. Každé ráno brzy vstává a nemůže se dočkat, až zaboří ruce do keramické hlíny. Vše nové chce vidět a cítit.

Kromě nynějšího domu s manželem zrenovovali přes 150 let starou sobí farmu a změnili ji v centrum umění Timisjärvi. Svoji starou roubenku proměnili v místní muzeum keramiky.

Místnost rozjasňují židle v oblíbených barvách majitelky a zářivé obrazy místní umělkyně. Kuchyň (Poggenpohl) v antracitovém odstínu je vybavena spotřebiči Gaggenau, digestoří Gutmann a kuchyňskou baterií Axor.

Foto: www.modernibyt.cz

Starý srub, který Anu a Topi přetvořili v útulný domov, vždycky tak idylický nebyl. Naopak, byl v žalostném stavu, ve sklepě se válely plechovky prošlého kaviáru a lahve vodky... Dnes ale vlídný dům dýchá životem svých laskavých majitelů.

Foto: www.modernibyt.cz

Co vás zaujalo právě na tomto místě?

Zamilovali si jsme si tuto scenérii přírody, výhled na jezero téměř ze všech stran a krásný les. Je tu klid, jsme na samotě, ale není to daleko do továrny. Přála jsem si právě zde vytvořit domov v moderním osvěžujícím stylu a propojit ho se starým srubem.

Foto: www.modernibyt.cz

Navrhla jste si dům sama?

Spolupracovala jsem s mladým studentem architektury. Řešení jsme vymysleli společně, technickým výkresům se věnoval odborník a dům postavili řemeslníci z Posia.

Chtěla jsem propojit starý srub s novou stavbou, jejíž součástí bude i můj ateliér. Původním záměrem byla myšlenka dotvořit ho stavbou výhradně ze skla, abychom mohli být cele součástí okolní přírody. Výsledkem jsou tříkomorová izolační skla téměř všude v maximální výšce stěn. Je tu příjemně. O tepelnou pohodu a svěží vzduch pečuje tepelné čerpadlo s rekuperací.

Obývací pokoj je součástí zrenovované části starého srubu. Aby nepůsobil příliš rustikálně, doplnila teakový jídelní stůl plastovými židlemi Louis Ghost (Kartell) od Philippa Starcka.

Foto: www.modernibyt.cz

Měla jste od počátku jasnou vizi, jak bude dům vypadat a jak ho zařídíte?

Zbožňuji mixování stylů a slučování zdánlivě neslučitelného. Stále něco vymýšlím, mám ráda bláznivé kombinace. Často se s přáteli po jídle přesouváme ze staré části srubu sem ke stolu do ateliéru s výhledem do přírody, kde si dáme sklenku koňaku a je nám tu dobře.

Ve srubu jsou i ložnice pro hosty. Tato je vyzdobená starým stropním panelem přivezeným z Indie. Je jediným místem v domě, kam nesmí psi.

Foto: www.modernibyt.cz

Například v ložnici jsem plánovala vytvořit záhlaví lůžka ze speciálního kusu dřeva z Indie, který jsme museli nejdřív dostat dovnitř a teprve potom došlo na osazení oken domu. Také jsem si od počátku představovala tmavě šedou nebo černou kuchyň. Jinak jsem si ale přála, aby interiér byl světlý s mými oblíbenými barvami oranžovou, růžovou, žlutou, modrou...

Aby prostor získal víc světla, Anu dřevo nabílila. Pohodlné posezení u krbu zajišťuje moderní kožená pohovka.

Foto: www.modernibyt.cz

Sámové žijící na severu Finska mají také rádi pestré barvy, já si je ale zamilovala v Indii, tam jsou snad ještě zářivější. V Indii jsem si sama našla mnoho starých zničených kusů nábytku, které mi můj kamarád už tam repasoval a já si je pak přivezla domů.

Váš dům je dokonalou ukázkou eklektického stylu, kde se harmonicky spojují moderní, přírodní i etnické prvky. Všechno jste si zařizovala sama?

Ano, vím, co mám ráda, proto je to velmi jednoduché. Stejně tak jsem sama zařizovala náš dům pro hosty i dům v Timisjärvi.

Součástí obývacího pokoje je i Topiho oblíbená knihovna.

Foto: www.modernibyt.cz

Které místo v domě je vaše nejoblíbenější?

Mám ráda svůj ateliér a tento rustikální stůl, který jsem našla v Číně. Jde o recyklované dřevo v kombinaci se železem. Cokoliv si přivezu, nikde neschovávám, hned to začnu užívat. Krásné předměty dodávají energii. Občas ale vybavení měním. Dvakrát jsem už vyměnila židle a po výstavě dojde i na dekorace stěny nad krbem.

Všimla jsem si, že keramiku nejen tvoříte, ale doma ji i hojně užíváte.

Vždy testuji naše nové kolekce a nosím si domů prototypy, ale nejraději mám asi novou kolekci Kivi a Valo. Také si často vozím keramiku ze zahraničí.

Stěnu ložnice krášlí jeden z dvanácti kusů stropních panelů ze starého rozebraného paláce indického mahárádži.

Foto: www.modernibyt.cz

Když se vracíte domů z cest, na co se nejvíc těšíte?

Před několika týdny jsem se vrátila z nejlidnatějšího města Číny, ze Šanghaje, kde byl hluk a znečištěný vzduch. A tady je tak krásné prostředí – klid, skvělí lidé a překrásná příroda...

Doma si pustím klasickou muziku, jazz, někdy i country či rock and roll a zabořím ruce do hlíny.

Lůžko vyrobené na míru truhláři z Pentiku doplňují vyřezávané truhly, které slouží jako noční stolky. Po obou stranách přímo z postele mohou manželé pozorovat les, jezero a také polární záři.

Foto: www.modernibyt.cz

Je pro vás navrhování těžká práce, nebo zábava?

Průmyslový design je občas velmi náročný. Někdy je to ale snadné. Například kolekce Kivi a Kallio přišly jednoduše. Často myslím na Pabla Picassa, abych neudělala stejnou chybu. O jeho život a práci se velmi zajímám. Stále je třeba hledat něco nového, mít oči otevřené a vnímat, co se kolem nás děje.

Ani v koupelně nechybí čínská keramická mísa přivezená z Londýna a vlastní dekorace z keramiky. Nábytek je zhotoven na míru zdejšími truhláři. Místnost nemá vanu, ale je vybavena komfortním sprchovým boxem s párou.

Foto: www.modernibyt.cz

Ve vašem věku už ženy zpravidla bývají v důchodu, co vás žene kupředu a stále nutí vstávat brzy ráno a pracovat s hlínou?

Lidé, kteří nic nedělají, jsou staří, já se tak necítím. Jsem zdravá, mám spoustu energie a těším se na to, co přijde. V byznysu jsem měla i špatné období, cítila jsem vždy velkou odpovědnost za téměř 300 zaměstnanců... stále s námi pracují ti stejní lidé, stali se součástí naší rodiny. Vždy jsme museli umět proměnit důmyslnost a kreativitu na chleba, vydělat peníze a obstát.

Co byste v domě s odstupem času udělala jinak?

Udělala bych si větší kuchyň, protože ráda vařím. Těší mě prostírat a aranžovat stoly, s oblibou různě kombinuji naše nádobí... jsem šťastná a svobodná.

Příjemně posedět a vnímat podmanivou krásu okolní přírody je možné i z mola.

Foto: www.modernibyt.cz

Anu Pentik, 74 let
Výtvarná umělkyně, která žije a pracuje v laponském městečku Posio, spolu s manželem Topim vybudovala úspěšnou rodinnou firmu Pentik, jejíž produkty těší příznivce skandinávské jednoduchosti, rustikální nostalgie a exotiky vzdálených zemí doma i ve světě. Nyní se s nimi můžete seznámit i u nás. Anu se dočkala samostatné umělecké výstavy v Taidehalli v Helsinkách, kterou bude zahajovat finský prezident. Byla oceněna uměleckou radou Lapland, čestným doktorátem University Lapland i medailí za zásluhy pro Finsko. Stále rozvíjí své umění a v současnosti se věnuje především volné tvorbě a studiové kolekci. Inspiruje se životem a kouzelnou finskou přírodou. Přeje si, aby k lidem prostřednictvím její tvorby přicházely jen radostné pocity, které zpříjemní jejich životy.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků