Hlavní obsah
Skvělé řešení, jak do malého prostoru umístit dvě lůžka a dva psací stoly. Také se vyplatí pořídit nábytek neutrálních barev a kombinovat s barevnými doplňky. Foto: VIABEL (2x)

Společný pokoj pro dvě děti nemusí představovat neřešitelný problém

Sourozenci potřebují mít své soukromí, zvláště když jsou opačného pohlaví s větším věkovým rozdílem. Zařídit společný pokoj nemusí být jednoduché. Jak na to?

Skvělé řešení, jak do malého prostoru umístit dvě lůžka a dva psací stoly. Také se vyplatí pořídit nábytek neutrálních barev a kombinovat s barevnými doplňky. Foto: VIABEL (2x)
Společný pokoj pro dvě děti nemusí představovat neřešitelný problém

V tomto případě platí zásadní pravidlo: nábytek volíme jednoduchý, rostoucí, nejlépe na míru a v neutrálních odstínech.

Děti zhruba do deseti let mohou být společně v jedné místnosti, pak je lepší, když mají každý svůj pokoj.

To samozřejmě není vždy možné, a tak volíme různé triky: místnost opticky předělíme odlišnými barevnými stěnami, použít lze i paraván vysoký dva metry či jiné dělicí příčky.

Proč je lepší rovný stůl

Každý sourozenec má mít v pokoji vymezený koutek, který patří jenom jemu. Tam je dobré umístit psací stůl, protože školák tak získá klid na přípravu i volnou kreativní zábavu.

Dva sourozenci v jednom pokoji, to znamená i dva samostatné psací stoly. Každý totiž potřebuje klid na své školní povinnosti.

Foto: VIABEL

Praktický je klasický stůl s rovnou deskou, výškově nastavitelný a hlavně z kvalitního materiálu. Móda šikmých sklápěcích desek není šikovná, protože na stole mají děti spoustu drobností a pomůcek, které pak padají, musíme je sklízet a zase vyrovnávat (navíc ze školy jsou stejně zvyklé psát na rovném podkladu).

U malých školáků, nad kterými rodiče ještě dohlížejí, se také vyplatí pořídit vedle stolu židli pro maminku. Jinak školák skončí u jídelního stolu v kuchyni, který je pro něho vysoký a nepohodlný.

Chytrá židle se vyplatí

Myslíme také na ergonomicky tvarovanou židli. Nejlepší je na kolečkách a výškově nastavitelná. Ostatní funkce jako posun, výška a sklon područek či opěrky zad jsou celkem zbytečné, děti je ani nevyužijí. Páčky je jenom rozptylují a vyzývají k důkladnému zkoumání a hře.

Děti potřebují i pracovní židli, nejlépe na kolečkách a výškově nastavitelnou.

Foto: AZ TORAL

Židli i stůl se vyplatí pořizovat zároveň, aby oba kousky k sobě pasovaly jako puzzle. Děti vezmeme do obchodu s sebou, aby vše vyzkoušely. Mohou si vybrat třeba potahy pracovních židlí, které se prodávají v mnoha materiálech a barvách, takže sladit vzhled čalouněného sedáku a opěrek s celkovou koncepcí dětského pokoje bude lehké.

Jaké postele a kam s nimi?

Lůžka pro sourozence zaberou hodně místa a umístit obě volně do prostoru může být v malém pokoji, např. o 12 m2, celkem problém.

Vysoké palandy se příliš nedoporučují, protože dítě spící nahoře dýchá špatný vzduch, také to není bezpečné.

Pod zvýšenou postel lze umístit další lůžko (sestava má tvar písmene L) a vyčlenit prostor i na boxy a skříňky.

Foto: KIKA

Je lepší poohlédnout se po sestavě, kde jedna postel je opatřena kolečky a zajíždí pod druhou, vysouvá se jenom na noc.

Také lze zakoupit dvě tzv. zvýšené postele, pod kterými se dá umístit pracovní sestava, věci na ukládání apod.

Menší děti potřebují dětský pokoj zařídit spíše jako hernu s dostatkem úložných prostor na hračky, knížky, stavebnice, výtvarné potřeby.

Foto: E-COLOR

Volíme-li dvě samostatná lůžka, je výhodné sestavit postele do tvaru písmene L.

Výmalba nemusí být tvrdý oříšek

Barevně sladit pokoj pro kluka a holku může vést ke sporům. Vyloženě růžové barvy je dobré se vyvarovat, zato kombinace modro-zelené s béžovou barvou se vyplatí.

Jde o nadčasové odstíny: zelená podle odborníků podporuje tvořivost, růst a aktivitu, modrá zase zklidňuje.

Výmalbu do dětského pokoje, stejně jako nábytek, volíme raději v neutrálních pastelových odstínech. Doplňky a dekorace jsou syté už dost!

Foto: GOGEN

A béžová je decentní, neutrální, elegantní a skvěle se kombinuje s různými doplňky a hračkami, u nichž převládají syté odstíny.

Co radí profesionál
Odpovídá Šárka Richtrová ze studia Viabel, www.viabel.cz

V čem děláme při zařizování dětského pokoje největší chyby?

Zařizování dětského pokoje je stejně významné jako zařizování jiných místností v bytě nebo domě. Výběru nábytku i barev se věnuje veliká pozornost. Je velká škoda děti do tohoto procesu (samozřejmě přiměřeně jejich věku) nezapojit. Často přesně vědí, co si přejí. V našem studiu si děti mohou nakreslit svůj vysněný pokoj a rodiče se společně s designérem jejich dílem volně inspirují.

Jak zařídit pracovní kout pro dva sourozence?

Každé dítě by mělo mít svůj koutek a malý prostor samo pro sebe. Ideálně i vlastní psací stůl. Sdílení společného stolu vede často k rozbrojům. Kromě dvou stolů myslíme i na různé doplňky, jež pomáhají udržet pracovní kout i pokoj přehledný, uklizený. Praktické jsou různé boxy (nástěnné, závěsné), pojízdné kontejnery, organizéry – nejlépe v hravých barvách, třeba i s gravírovaným nápisem.

Co do pokoje sourozenců ve školním roce nepatří?

Osobně bych se snažila vyhnout televizi, která školáky rozptyluje a hůře se pak soustředí na své povinnosti. V současné době notebooků, tabletů apod. bych také neplýtvala v dětském pokoji prostorem na speciální počítačový nábytek. Děti ocení větší prostor pro hraní nebo posezení s kamarády.

 
 Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:

 

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků