Hlavní obsah
Jedním zmáčknutím dotykového tlačítka na baterii můžeme natočit filtrovanou chlazenou i nechlazenou vodu, čerstvou sodovku a ještě si regulovat velikost bublinek. Pákou poté otočíme na běžnou teplotu a můžeme mýt nádobí. Foto: WWW. SODAFRESH. CZ

Součástí funkční kuchyně by měla být i praktická dřezová baterie

Moderní kuchyň je propojena s obývacím pokojem, a tak je důležité, aby jednotlivé prvky byly krásné na pohled. Platí to i o dřezové baterii, kterou nelze v kuchyni přehlédnout.

Jedním zmáčknutím dotykového tlačítka na baterii můžeme natočit filtrovanou chlazenou i nechlazenou vodu, čerstvou sodovku a ještě si regulovat velikost bublinek. Pákou poté otočíme na běžnou teplotu a můžeme mýt nádobí. Foto: WWW. SODAFRESH. CZ
Součástí funkční kuchyně by měla být i praktická dřezová baterie

Výběr kuchyňských baterií je pestrý, v nabídce je mnoho tvarů, velikostí, materiálů i nadstandardních dovedností. Podle toho se také liší cenou, která začíná okolo 400 Kč, ale v průměru za slušnou baterii zaplatíme mezi 2-3000 Kč, za speciální s funkcí navíc kolem 6000 Kč nebo i více.

Páková baterie určená pro montáž pod okno má samostatnou vytahovací sprchu. Baterie je plně funkční i po zasunutí směrem dolů. Prodává se v provedení chrom či nikl.

Foto: FRANKE

Dřezové baterie jsou buď stojánkové, nebo nástěnné. Dále pak můžeme vybírat směšovací baterie s kohoutky (retro styl), běžnou pákovou směšovací, otočnou, sklopnou pod okno, se sprškou nebo teleskopickou s výsuvnou hadicí.

Kuchyňská baterie Lavela má vytahovací spršku, takže s ní lze pohodlně natočit vodu do kbelíku, nebo rovnou do nádobí, které stojí na sporáku. Cena 2140 Kč.

Foto: SIKO KOUPELNY

Na praktickou stránku u baterií v kuchyni hledíme více než v koupelně. Tam jde spíše o relax a náladu, v kuchyni, kde vaříme, jde o užitečnost, pohodovou údržbu a snadné ovládání.

Co a jak při nákupu

Baterii, kterou chceme koupit, si v obchodě pořádně prohlédneme a vezmeme do ruky. Měla by nám být příjemná a mít lehké ovládání. Sledujeme její velikost i tvar (musí ladit se stylem kuchyně).

Baterie Ringo má vytahovací spršku a lze ji přepínat podle potřeby na dva proudy. Je to praktické, spoříme tím spotřebu.

Foto: SIKO KOUPELNY

Především se zaměříme na vzdálenost baterie od dna dřezu (aby se vešly větší nádoby), preferujeme otočný typ ve tvaru velkého oblouku.

V horizontu budoucnosti se zajímáme i o úsporu vody, vhodná je tzv. ekokartuše, která omezuje spotřebu vody. Její princip je jednoduchý: při pouštění vody se páčka přibrzdí v poloze, ve které je průtok vody optimální, může tak fungovat i na optimální teplotu.

Údržba baterií v kuchyni

Liší se podle toho, z jakého materiálu je baterie vyrobena. Obecně ale platí: v kuchyni máme často špinavé ruce třeba od těsta nebo strouhanky a při manipulaci se na baterii vždy něco zachytí. Proto je určitě praktická bezdotyková baterie, která funguje na senzor. Nemusíme na ni sahat, sama se zapne a vypne (spustí vodu).

Materiál na baterii často volíme shodný se dřezem. Ke granitovému dřezu patří granitová baterie, k nerezovému dřezu kovová. Podobně je možné mít i baterii z corianu (umělý kámen). Nejčastějším provedením je ale mosazná baterie na povrchu pochromovaná, častý je i nerez.

Dřezová stojánková baterie Valeta má příjemně oblý tvar. Skvěle se udržuje v čistotě. Cena 3490 Kč.

Foto: SIKO KOUPELNY

Chrom je méně odolný než nerez, vadí mu kyseliny a je nutné ho často udržovat, aby zářil. Nikdy na chrom ani nerez neaplikujeme abrazivní čisticí prostředky, které povrch mohou poškrábat, případně i zmatnit! Naopak používáme jednou týdně měkký hadřík a prostředky na nerez, které baterii pěkně vycídí.

Rady & tipy

Pro výběr vhodné kuchyňské baterie může být limitující výška horních dvířek, některé typy velkých obloukových baterií nás mohou omezovat. Na trhu jsou i baterie sklopné, které jsou řešením.

 

Některé kuchyňské baterie mají v sobě integrované LED svítidlo, které opticky obarví vodu do čtyř barev (zelená, domodra, dorůžova, červená).

 

Do kuchyně se doporučuje pořídit baterie s výsuvnou sprškou. Hrnec může zůstat na plotně a my rovnou do něho můžeme natáčet vodu. Praktické jsou i přepínače proudu vody. 

 

Jednou za čtvrt roku se doporučuje vyčistit sítko perlátoru a pravidelně ho ošetřit čistidlem odstraňujícím vodní kámen. Kdo chce mít snazší údržbu, měl by volit baterii oblých tvarů a spíše v matu. Hranaté tvary se hůře čistí (zvláště v místech v kontaktu s pracovní deskou, dřezem).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků