Hlavní obsah
Autor moderního křesla pro vozíčkáře, designér Benjamin Hubert a jeho trendy kousek pro postižené. Foto: archiv firmy Layer (5x)

Slavný designér Benjamin Hubert navrhl designové křeslo pro vozíčkáře

Proslulý anglický designér Benjamin Hubert navrhl hodně zdařilé kolečkové křeslo, které má ergonomické tvary a je plně funkční. Oproti klasickým vozíčkům jde o designový kousek, na který je radost pohledět. Může se stát stálou součástí interiéru těch, kteří mají doma postiženého, ale chtějí, aby prostředí, ve kterém žije, mělo estetické kvality.

Autor moderního křesla pro vozíčkáře, designér Benjamin Hubert a jeho trendy kousek pro postižené. Foto: archiv firmy Layer (5x)
Slavný designér Benjamin Hubert navrhl designové křeslo pro vozíčkáře

Moderní křeslo pro vozíčkáře vzniklo ve spolupráci se společností Materialise, světovými lídry v 3D vytištěném softwaru a řešeních. Vytvořeno bylo v in-house divizi LayerLAB, která usnadňuje experimentování a výzkum budoucnosti fyzických a digitálních produktů.

Invalidní vozík GO je podle informací od studia Layer výsledkem intenzivního výzkumu a spolupráce designéra s desítkami uživatelů vozíčků a lékařských odborníků. Výzkum a úvahy probíhaly během šestiměsíčního setkání. Po tuto dobu studio zjišťovalo, jak odstranit stigma spojené s užíváním invalidního vozíku. Cílem bylo vytvořit lidštější a hezčí objekt a zlepšit každodenní život uživatelů.

Kolečkové křeslo má futuristické organické tvary.

„Jako uživatel chcete něco, co bude vypadat dobře během dne, ale i v době, kdy si chcete vyrazit večer do klubu," sdělil například pro společnost Layer jeden z vozíčkářů.

Díky 3D technologii je podle titulu TechCrunch možné každý vznikající vozík přizpůsobit tělesné konstituci postiženého. Invalidní vozík GO je vyroben na míru, je lehký a vysoce funkční. Byl navržen tak, aby vyhovoval individuálním potřebám širokého spektra zdravotních postižení uživatelů, a je nástrojem ke zlepšení kvality života vozíčkářů.

Porovnání strého a nového designu.

Design vozíku GO se skládá ze dvou prvků vyrobených na míru – sedáku a části na nohy. V kombinaci s řadou standardních komponentů pak vznikají invalidní vozíky.

Oba tyto přizpůsobitelné komponenty jsou vytvářeny technologií výroby 3D tisku tak, aby přesně odpovídaly tělu uživatele a jeho zdravotnímu postižení a tím snížily možnost zranění a zvýšily pohodlí, flexibilitu a podporu. Prvním krokem při vytváření nové objednávky vozíků GO je proto mapování biometrických informací uživatele a jejich převod na 3D digitální data.

Křeslo je jednoduše rozložitelné.

Společnost také navrhla aplikaci, která umožňuje uživatelům podílet se na procesu návrhu specifikací volitelných prvků a barev vozíku tak, aby bylo vyhověno co nejširšímu okruhu potřeb a přání.

Ke křeslu byly navrženy i speciální designové rukavice.

Opěradlo vozíku je vytvořeno z poloprůhledné pryskyřice s termoplastickým polyuretanem, který působí jako absorpce šoku a je elastický, pevný a oděruvzdorný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků