Hlavní obsah
Architekt Martin Rajniš představil model nové pražské rozhledny. Foto: Princo International

Rozhledna Trifid-Doubravka od architekta Rajniše se má stát novou dominantou Prahy

Praha by mohla brzy získat novou architektonickou dominantu, kterou by se mohla stát navrhovaná rozhledna s pracovním názvem Trifid-Doubravka od týmu architekta Martina Rajniše. Ten se proslavil už řadou zdařilých českých dřevěných rozhleden. Cvičnou konstrukci navrhované pražské rozhledny v současné době vytvářejí studenti architektury.

Architekt Martin Rajniš představil model nové pražské rozhledny. Foto: Princo International
Rozhledna Trifid-Doubravka od architekta Rajniše se má stát novou dominantou Prahy

Rozhledny, které Martin Rajniš už navrhl, jsou inspirovány přírodními tvary. Jsou postavené z přírodních a ekologických obnovitelných materiálů. Mezi nejslavnější patří Věž Blanka a Věž Scholzberg v Jizerských horách, Věž Mamka v Krušných horách nebo Věž Bára II v Chrudimi.

Pozornost vzbudila také Poštovna na Sněžce, jejímž spoluautorem je Patrik Hoffman z atelieru H.R.A. Mezi tyto stavby by se teď mohla zařadit i rozhledna Doubravka od studia Hamr (Huť architektury Martin Rajniš). Spoluautory jejího návrhu jsou David Kubík, Tomáš Kosnar a Miroslav Nevlida. Rozhledna by se mohla stát dominantou nového volnočasového areálu v pražské lokalitě Na Čihadlech nad Rokytkou.

Nová rozhledna Doubravka bude mít dřevěnou konstrukci.

Foto: Princo International

Doubravka by měla mít dřevěnou konstrukci vysokou zhruba 22 metrů. „Rozhledna by se měla začíst stavět zhruba na jaře příštího roku. Po zimě se pokácí kmeny z náletů a může se začít stavět. Půjde spíše o tvrdé dřevo, jasany, javory,” sdělil Rajniš.

„Rozhlednu vnímám jako dominantu, která naší městské části zatím chybí. Proto jsme se rozhodli navázat spolupráci s architektem Rajnišem, který je známý svým odvážným přístupem a využíváním přírodních materiálů. Jsem přesvědčen o tom, že rozhledna a její okolí se stane atraktivním místem nejen pro naše obyvatele, ale i ostatní Pražany a ukáže Prahu 14 jako místo, kde se stále něco děje a kde je také příjemné žít,“ uvedl starosta Radek Vondra.

Rozhledna by měla oživit městskou část Prahu 14.

Foto: Princo International (výřez)

Aby tým architekta Rajniše z Huti architektury ověřil původní konstrukční prvky a celý návrh věže v praxi, začal vyrůstat zkušební objekt na břehu Kyjského rybníka. Zatím jde o nižší konstrukci, která vzniká z náletových dřevin.

Architekt se tak nebojí konfrontace s názory obyvatel ještě před vznikem rozhledny. Dlouhodobě se snaží o to, aby spolu stavby a naše přírodní systémy žily v symbióze. Architekt ostatně nedávno získal v Paříži Mezinárodní cenu za udržitelnou architekturu od nezávislé nadace Locus.

Architekt si prestižní ocenění s názvem Global Award for Sustainable Architecture převzal v Paříži. Je tak oceněn za velký přínos světové architektuře.

Foto: Locus Foundation

Výsledky práce studentů a týmu Huti architektury budou u Kyjského rybníka k vidění od 20. do 22. června. Návštěvníci získají podrobnější informace o projektu a detailech samotné věže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků