Hlavní obsah
Vila s adresou: Žďár nad Sázavou, Veselská 43, čp. 35 Foto: autorský tým Slavné vily kraje Vysočina

Rodinná vila manželů Smeykalových má romantického ducha

Zajímavě řešená vila ve Žďáru nad Sázavou má řadu historizujících romantických detailů. Budova ve své době působila mezi stávající venkovskou zástavbou neobvykle honosně.

Vila s adresou: Žďár nad Sázavou, Veselská 43, čp. 35 Foto: autorský tým Slavné vily kraje Vysočina
Rodinná vila manželů Smeykalových má romantického ducha

Řemeslnické a obchodní městečko Žďár se na přelomu 19. a 20. století začalo postupně obracet k tovární výrobě. Mezi významné místní podniky patřila i škrobárna Josefa Smeykala, známá jako součást akciové společnosti Amylon.

Manželé Smeykalovi koupili v roce 1903 pozemek ve Veselské ulici, který se nacházel nedaleko jejich továrny. Na něm vznikla pozoruhodná stavba.

Vile sluší střídmá barevnost i romantické zdobení.

Foto: vila, slavná vila, stavba, Smeykal, Žďár nad Sázavou

Původní plány rodinné vily se nezachovaly. Autora architektonického řešení stavby není možné určit. Dispozice přízemní budovy vychází z přibližně čtvercového půdorysu s místnostmi umístěnými kolem centrální haly.

Původní rozvržení interiérů je možné rekonstruovat za pomoci návrhu adaptace vily na dětský domov z roku 1946, který až na menší úpravy respektoval její původní stav. Pokoje v přízemí, určené převážně ke společenským funkcím, doplňovaly obslužné prostory. V podkroví byly umístěny ložnice pána a paní domu.

Vila a její okolí na dobovém snímku.

Foto: vila, slavná vila, stavba, Smeykal, Žďár nad Sázavou

K městu obrácenou hlavní fasádu, členěnou výstupkem, pak na nároží ukončuje válcová věž.

Vnější vzhled vily narušilo dodatečné odstranění původního plastického dekoru fasád, který odkazoval k novorenesanční inspiraci.

Vilu krášlí zdařilé řemeslné detaily.

Foto: autorský tým Slavné vily kraje Vysočina

Vdova Barbora Smeykalová věnovala vilu v roce 1946 Okresní péči o mládež, která do ní umístila dětský domov. Po jeho zrušení zde město zřídilo mateřskou školu a od roku 1998 ve vile získala sídlo pedagogicko-psychologická poradna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků