Hlavní obsah
K moderně vybavené kuchyni patří myčka, která uspoří spoustu času i energie. Foto: Lukáš Táborský, Právo

Rekonstrukce malé panelákové kuchyně

O tom, že kuchyň je jednou z nejdůležitějších místností v bytě, alespoň pokud jde o vybavení, a také že její rekonstrukce bude finančně náročná, věděla naše hostitelka své. V malé panelákové kuchyni musela zvažovat každý centimetr a předem si rozmyslet, co vše bude potřebovat a bez čeho se naopak obejde.

K moderně vybavené kuchyni patří myčka, která uspoří spoustu času i energie. Foto: Lukáš Táborský, Právo
Rekonstrukce malé panelákové kuchyně

Před rokem došlo konečně na vysněnou rekonstrukci kuchyně. Sloužila třicet let a byla již opravdu poněkud unavená. Záměr posunout dveře mezi kuchyní a obývákem nevyšel kvůli nosné zdi. Zrušit úplně dveře mezi kuchyní a obývákem by nebylo do budoucna moudré.

Při plánování nové kuchyně tak zůstal k dispozici stávající prostor, který vyžadoval praktické vybavení. Hostitelka se kromě kuchyňských skříněk zaměřila hlavně na varné a mycí centrum a samozřejmě na úložné prostory.

.: Na podlaze zůstala původní dlažba, která je kvalitní a dobře se doplňuje s výraznou červenou. foto: Právo/Lukáš Táborský

Dispozice kuchyně se trochu pozměnila, i když stále vychází z ergonomického uspořádání. Protože je kuchyně obdélníkového tvaru a poměrně úzká, nabízelo se jediné řešení - ve tvaru přímky. Oproti původnímu, kde byl sporák v rohu a dřez na konci linky, došlo k výměně stran. Díky tomu má teplá voda kratší cestu ke dřezu a je teplejší.

Tentokrát trvala na dvojitém dřezu s vložkou na mytí ovoce a zeleniny. Původně to měl být umělý kámen, ale nakonec dala přednost nerez variantě s posuvnou deskou z tvrzeného skla, která prodlužuje pracovní plochu.

.: Dvojitý dřez s vložkou na mytí ovoce a zeleniny má posuvnou deskou z tvrzeného skla. foto: Právo/Lukáš Táborský

Také volba, zda si pořídit vestavěnou myčku či nikoli, dopadla dobře. Kvůli nedostatku místa si nakonec pořídila myčku 45 cm širokou na šest souprav. Větší se sem nevešla a dnes jsou s dcerou nadšené nejen z úspory času, ale hlavně z nižší spotřeby vody a perfektně umytého nádobí.

Není nad chytré vaření

Při výběru sporáku šlo majitelce především o bezpečnost a úsporu energie. Proto si pořídila indukční varnou desku, ale zároveň s ní si musela vybrat nádobí s nepřilnavým povrchem.

Hostitelka si vaření na indukci chválí, proces je mnohem rychlejší a bezpečnější. Plotýnka se sama vypíná, když se nádobí nepostaví do určité doby nebo když přeteče voda.

.: Vaření na indukční desce je rychlejší a bezpečnější, ale vyžaduje speciální nádobí s nepřilnavým povrchem. foto: Právo/Lukáš Táborský

Jedinou nevýhodou varné desky je, že na ni nesmí spadnout ostrý předmět. Mohla by se poškodit. Majitelka si pochvaluje i jednoduchou údržbu desky po vaření. Uhlíková digestoř nad varnou deskou odvádí páry do větrací šachty.

Praktický umělý kámen

Nepřehlédnutelným prvkem kuchyně je pracovní deska s vytvarovaným okrajem vytaženým 10 cm na stěnu kvůli snadnému úklidu. Proto kladla majitelka vysoké požadavky jak na kvalitu kuchyňské desky, tak na moderní design.

Nakonec zvolila umělý kámen, mimořádně mnohostranný a moderní materiál s výbornými užitnými i estetickými vlastnostmi. Velkou výhodou je také neomezená barevnost a textura, i když v tomto případě dostala přednost kontrastní bílá, podobně jako u obkladů zadní stěny.

.: Plno zásuvek není jedinou vychytávkou co do velikosti malé, ale co do vybavení velké kuchyně. foto: Právo/Lukáš Táborský

Kuchyňská linka byla vyrobena na míru podle vlastního návrhu. Zakázková výroba je sice o něco dražší, ale vyplatila se. Při výběru materiálu dámy neváhaly ani na chvilku a zvolily si vysoký lak, který patří k nejnovějším trendům. Díky dostatku světla si mohly dovolit sytě červenou barvu v lesku.

Polyuretanový lak je velmi odolný, proto je vhodný a praktický i do kuchyně. Červená navíc vypadá efektně v kombinaci s pískovaným sklem, které se objevuje ve výplních horních skříněk a na potravinové skříni. Madla kuchyně jsou ze čtvercové kartáčované oceli korespondující s lemováním posuvných dveří úložného systému.

Dost místa na uložení věcí

I v malé kuchyni zbylo na protější straně dost místa pro úložný systém, kde je instalovaná elektrická trouba ve výši očí a pod ní je zabudovaná zasouvací deska, která slouží jako odkládací plocha.

To oceňuje hlavně hostitelka, která ráda vaří. Nacházejí se tu skříňky se surovinami na přípravu jídel i police pro malé elektrické spotřebiče. V kuchyni se měnily vstupní dveře za posuvné. Jsou praktické a estetické zároveň.

.: V úložném systému je elektrická trouba. Pod ní je zasouvací deska - příležitostná odkládací plocha. foto: Právo/Lukáš Táborský

Protože hostitelka je více než podnikavá, s radostí využila před třemi lety množstevní slevu na výměnu oken. S bytem má ještě spoustu plánů, nejbližší akcí bude nejspíš renovace zbývajících interiérových dveří.

Náklady

  • Linka (2 m) 38 000 Kč
  • Potravinová skříň 38 000 Kč
  • Posuvné dveře 8000 Kč
  • Varná deska 22 000 Kč
  • Myčka 15 000 Kč
  • Pracovní deska 19 000 Kč
  • Dřez 19 000 Kč
  • Digestoř 3000 Kč
  • elektrická trouba 11 000 Kč
  • Nádobí 9000 Kč
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků