Hlavní obsah
Životnost dřevostavby je závislá na vzduchotěsnosti obálky budovy, aby se do konstrukce nedostávala žádná vlhkost z domu ani z vnějšího prostředí. Foto: ADMD (3x)

Realizaci dřevostavby svěřte zkušené firmě

Dřevostavby se líbí a jejich výstavba roste. Jsou moderní, v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Jejich předností je rychlost a čistota výstavby. Uživatelé si také chválí možnost získání dotace z programu Zelená úsporám.

Životnost dřevostavby je závislá na vzduchotěsnosti obálky budovy, aby se do konstrukce nedostávala žádná vlhkost z domu ani z vnějšího prostředí. Foto: ADMD (3x)
Realizaci dřevostavby svěřte zkušené firmě

S nárůstem zájmu o dřevostavby se na trhu, bohužel, objevují i nekvalitní firmy. A těm je potřeba se vyhnout. Obvykle s dřevostavbami teprve začínají, nemají zkušenosti, neznají technické normy a jsou za podezřele nízkou cenu.

Na stavbu dřevostavby v pasivním standardu získáme dotaci 450 000 Kč z programu Zelená úsporám.

Foto: ADMD

„Jestliže si chcete nechat postavit kvalitní dřevostavbu, doporučuji se obrátit na některého z členů Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), protože tyto firmy jsou certifikované podle Dokumentu národní kvality,“ vysvětluje Vratislav Blaha z Asociace.

Sádrokartonové desky zlepšují akustiku domu nejčastěji ve formě podhledů či před-stěn.

Foto: Rigips

Hlídejte si izolace

Dům, ve kterém žijeme, vnímáme a hodnotíme podle dvou věcí: klimatu v interiéru a budoucích účtů za topení. Když je v létě horko, v zimě chlad, a navíc platíme za energie hodně peněz, spokojeni nebudeme. Proto je důležité nalézt vhodnou kombinaci materiálů a vše správně poskládat. Podstatnou roli u dřevostavby přitom hraje izolace.

Stavbě ze dřeva by měly dominovat přírodní materiály. Jestliže dáváme přednost minerální izolaci, máme možnost zvolit Ecose Technology. „Tyto izolace díky vysoké pružnosti vyplňují izolovaný prostor v dřevěné konstrukci lépe než jakékoliv jiné běžně používané materiály. Izolace je vyrobena s využitím přírodních pojiv a čistý charakter dřevostavby zůstane zachován,“ vysvětluje Jan Kurc z Knauf Insulation.

Minerální izolace s Ecose Technology díky vysoké pružnosti vyplňuje izolovaný prostor lépe než jiné materiály.

Foto: Knaufinsulation

Vysoká pružnost materiálu dokonale vyplní izolovaný prostor dřevěné konstrukce, materiál v něm skvěle drží a není nutné ho v průběhu montáže dodatečně fixovat.

Izolace patří nejen do nosné konstrukce, zásadní vliv na její technickou kvalitu mají i vrstvy izolace umístěné zpravidla z vnější strany konstrukce (obvodové stěny). Doporučují se tzv. difúzně otevřené konstrukce, protože se vyloučí problémy s vlhkostí a následné narušení konstrukcí, která snižuje životnost domu.

Difúzně otevřená obvodová stěna dřevostavby, kontaktní zateplení omítkou.

Foto: Knaufinsulation

Okna a větrání

V domě musíme udržet správnou relativní vlhkost vzduchu, ideálně 40-50 %. Pasivní stavby jsou vybaveny rekuperačním systémem, který výměnu vzduchu zajišťuje, ale jestliže nechceme takový dům, musíme se naučit správně větrat.

Když nechceme rekuperační systém, který stojí od 120 do 200 000 Kč, musíme se spolehnout na správné větrání domu.

Foto: Inoutic

„V dřevostavbě, ale i v jiných domech doporučujeme větrat průvanem, tedy přirozeně. Stačí chvilku, několikrát denně. Vzduch se vymění, sníží se hladina vzdušné vlhkosti a rosení oken,“ říká Libuše Šindelářová ze společnosti JIS. V domě nemáme sušit prádlo, při vaření naopak vždy používat digestoř, v koupelně spustit větrák.

Pro dřevostavbu jsou zásadní okna a jejich bezchybná montáž. Mohou být klasicky dřevěná (náročná na údržbu), hliníková (za vyšší cenu) nebo plastová. Nebojme se jich, mají vynikající tepelně izolační vlastnosti, což je pro dřevostavby, zvláště v pasivním režimu, opravdu důležité.

Okna a jejích bezchybná montáž jsou pro dřevostavbu zásadní. Zde s plastovým profilem, která barevně věrně kopírují moderní šedé odstíny hliníku.

Foto: Inoutic

„Osvědčila se nám okna s plastovými profily Inoutic. Mají probarvené jádro a věrně tak napodobují moderní šedé odstíny hliníku, které zákazníci žádají,“ říká Lukáš Černík z firmy Lucern.

V kvalitní dřevostavbě si lze dovolit i velké prosklené plochy, protože nosnost dřevěné konstrukce je dostatečná. Doporučuje se jejich orientace na jih, aby v zimě přispívaly tepelnými zisky k vytápění domu. V létě okna zajistíme předokenním stíněním.

Asociace dodavatelů montovaných domů sdružuje kvalitní firmy, které mají s dřevostavbou zkušenosti a jsou certifikované podle Dokumentu národní kvality.

Foto: ADMD

Deset kroků k jistotě
1. Doba a počet: Zjistěte, jak dlouho je firma na trhu a kolik domů již postavila. Minimálně by to mělo být 10-20 realizací. Rovněž prověřte historii firmy a podívejte se do obchodního rejstříku.
2. Reference: Nechte si předložit kontakty a seznam alespoň 5-10 zákazníků, kterým firma dům postavila.
3. Certifikáty: Žádejte statické a tepelně technické posouzení, prokázání požární odolnosti (bezpečnosti) apod.
4. Akustické řešení: Platí, že čím je konstrukce lehčí, tím je dosažení normami předepsaných parametrů složitější. Ptejte se, jak zhotovitel řeší akustiku, tj. kročejovou a zvukovou neprůzvučnost.
5. Seznam dodavatelů: Prověřte, s kým firma spolupracuje, zda se jedná o kvalitní materiály: konstrukční dřevo, tepelné izolace, desky na opláštění stěn, okna, dveře, topení apod.
6. Konstrukce obvodové stěny: Nechte si ukázat skladbu a řez stěny a zjistěte, jakou tloušťku má rámová konstrukce, jak silné jsou izolace, zda je tam parozábrana, jaký mají stěny koeficient prostupu tepla a řešené detaily.
7. Montáž: Ověřte si, kdo bude dům vyrábět, ale i montovat. Kvalitní montáž, zvládnutí detailů je důležitější než samotná výroba.
8. Test Blower door: Zjistěte, zda firma dělá test na neprůvzdušnost obálky budovy, zda je schopna garantovat záruku na nosnou konstrukci domu 30 let.
9. Cena: Nehleďte na nízkou cenu, to by nemělo být hlavní kritérium výběru. Příliš nízká cena znamená vždy i nízkou až nedostatečnou kvalitu.
10. Vzor smlouvy o dílo: Nechte si smlouvu předložit předem a poznáte, jakou má firma úroveň, jakou poskytuje záruku na různé výkony.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků