Hlavní obsah
Rekonstrukce a přestavba mlýna na bydlení od Stempel & Tesař architekti Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Filip Šlapal

Přihlášené stavby v soutěži Česká cena za architekturu

Ve třetím ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se o titul uchází 145 děl. Zatímco loni bylo do poměrně nové soutěže o nejlepší architektonickou stavbu přihlášeno zhruba 250 děl, letos je jich zhruba o sto méně. V soutěži je i řada staveb, jejichž autoři zajímavě pracují s prosklenými plochami, které jsou zároveň výraznými dekorativními prvky.

Rekonstrukce a přestavba mlýna na bydlení od Stempel & Tesař architekti Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Filip Šlapal
Přihlášené stavby v soutěži Česká cena za architekturu

Česká cena za architekturu, pořádaná Českou komorou architektů, je oproti konkurenční Stavbě roku určena jen pro jednu vítěznou stavbu. Uděleny budou ale i Ceny za výjimečný počin a Ceny partnerů.

Vítězná stavba ovšem získá největší pozornost veřejnosti. Loni ji získal Archeopark Pavlov, který zároveň získal i jeden z titulů Stavba roku. [celá zpráva]

Rodinný dům Neveklov od Kunc Architects.

Foto: Česká cena za architekturu, Jan Vrabec

Letos mohly být přihlášeny stavby vzniklé na území České republiky mezi lety 2013 až 2017.

Oproti prvním dvěma ročníkům vzrostl počet projektů dokončených teprve v předchozím roce. V minulých ročnících byla často přihlašována díla vzniklá v době, kdy soutěž ještě nebyla pořádána. Je tak logické, že je přihlášených o něco méně.

Dům pro Vysočinu od Radka Hadrbolce.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Tomáš Augusta

Z přihlášených děl převládají novostavby nad rekonstrukcemi. Podle České komory architektů se tak potvrzuje, že důležitým tématem výstavby v Čechách zůstává bydlení.

V letošním ročníku ČCA tvoří rodinné a bytové domy, rezidenční komplexy, chaty i chalupy hned polovinu přihlášených děl.

Dům nad vodopádem od ateliéru Archoo.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Jaroslav Svoboda

Mezi přihlášenými stavbami jsou k vidění současné architektonické trendy, ke kterým patří i výraznější propojování interiéru s exteriérem a snaha o větší prosvětlení interiérů.

Řada staveb disponuje velkými okny, případně mají celé části prosklené. Jde i o části čelních fasád či boční stěny. Velké skleněné plochy se tak stávají výrazným dekorativním prvkem.

Stavba s názvem Residence RR od ateliéru Monom a vila Špindlerův Mlýn od architektonické kanceláře ra15

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Tuomas Harjumaaskola, Gabriela Drahozalová Andresová

U veřejných zakázek je pak větší podíl rekonstrukcí, tvoří téměř polovinu. Česká komora architektů ale upozornila, že jen dvě stavby přihlášené do letošního ročníku přehlídky vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů.

Jde o přestavbu kina na multifunkční kulturní zařízení v Plané od Xtopix architekti a obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli od Rusina Frei architekti a Atelieru Partero.

Dům Loď od A69 architekti a proměna bývalého tanečního sálu na obytný dům od Pavel Míček Architects.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Petra Hajská, Libor Stavjaník / Toast

Mezinárodní odborná porota z přihlášených děl vybere užší okruh nominovaných. Tyto stavby budou známé na konci května. Finalisté ČCA a držitel hlavní ceny pak budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru 19. listopadu.

Stavby zhodnotí sedmičlenná mezinárodní porota

  • Carlo Baumschlager, rakouský architekt
  • Zsolt Gunther, patří mezi nejvýznamnější maďarské architekty
  • Andrea Klimková, slovenská architektka
  • Robert Konieczny, polský architekt
  • Yael Moria Klainová z Izraele, zástupkyně nejen krajinářské architektury 
  • Ivan Reimann, architekt českého původu působící v Německu
  • Roger Riewe, německý architekt a pedagog 
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků