Hlavní obsah
Segmentové schodiště JAP 300E je z oceli, konstrukce je pod barvou žárově zinkovaná. Pro vyšší bezpečnost jsou nášlapy z plechových výlisků opatřeny protiskluzovou úpravou. Madlo lze volit plastové nebo v dřevěném provedení. Foto: JAP (4x)

Při výběru venkovních schodů povolte uzdu fantazii, ale pozor na bezpečnost

Schody vedoucí ke vchodu nebo do patra domu by měly ladit se stavbou. Pozor na výběr a povrch jejich materiálu! Musejí odolávat přírodním živlům a nesmějí klouzat.

Segmentové schodiště JAP 300E je z oceli, konstrukce je pod barvou žárově zinkovaná. Pro vyšší bezpečnost jsou nášlapy z plechových výlisků opatřeny protiskluzovou úpravou. Madlo lze volit plastové nebo v dřevěném provedení. Foto: JAP (4x)
Při výběru venkovních schodů povolte uzdu fantazii, ale pozor na bezpečnost

Schody u vstupních dveří domu bývají vyrobeny ze stejného materiálu jako venkovní dlažba a obklady. Zároveň mají ladit s fasádou stavby. Při výběru schodiště z terasy a zahrady do patra můžeme dát větší prostor fantazii a svým přáním.

Schodiště u domu

Schody a schodiště dotvářejí vzhled domu, nezřídka se stávají jeho výrazným designovým doplňkem. Schodiště může být otevřené nebo kryté, a tak částečně chráněné před povětrnostními vlivy.

Bočnicové schodiště Industry, jedním bokem kotvené do zdi, je pohodlné pro přímější vstup. Základní povrchovou úpravou je žárový pozink.

Foto: JAP

Schodiště je kotvené z jedné strany či ze dvou stran. Výjimečné nejsou ani samonosné či visuté konstrukce, tolik oblíbené pro svou vzdušnost u moderních staveb.

Při výběru zvažujeme, v jakém prostoru schodiště vedeme, např. jako bočnicové podél zdi domu, volně v jeho vnitřním ohybu. Vyšším nárokům vyhoví nejlépe velmi variabilní segmentové schodiště.

Kovové stupně mají speciální výstupky, které zajistí bezpečnější chůzi po schodech.

Foto: JAP

Přímé bočnicové schodiště působí jednoduše. Do vyšších pater zvolíme lomené, podestové nebo zdobnější točité (vřetenové). U něho z pilíře kruhového či obdélníkového profilu vystupují stupně a obtáčejí ho. Stupně mohou být visuté nebo kotvené do obvodového zdiva.

Schody vedoucí do domu obvykle ladí s přístupovou cestou a s fasádou.

Foto: BAUHAUS

Jsou-li schody zabudovány v blízkosti zděné příčky nebo fasády na nechráněném místě, mohou se od nich kapky deště odrážet přímo na fasádu. Výsledkem je opotřebení, popraskání a oloupání omítky. Řešením je odsazení schodiště od fasády, případně volba nášlapů tvořených neúplným roštem.

Bezpečná chůze

Celková stabilita schodiště vychází z pevného podkladu - základové patky (většinou betonový blok) umístěné do nemrznoucí hloubky minimálně 80 cm. Důležité je také pevné, nejlépe oboustranné, zábradlí a bezpečný povrch jednotlivých stupňů.

Stupně musí být spádovány tak, aby z nich stékala voda. Ideální sklon bezpečných stupňů je do 25°, běžné pohodlné schodiště má sklon mezi 25° až 35°. Za strmé je pokládáno schodiště od 35° do 45°.

Hravě barevná dlažba Best Esmero ve spojení s minimalistickým obrubníkem Best Parkan II v karamelové barvě může dát vzniknout působivě vyhlížejícím schodům. Dlažba evokuje tradiční chodník vyskládaný z dlažebních kostek.

Foto: BEST

Kovové stupně bývají z výroby opatřeny zdrsnělými výstupky. Stupně tvořené rošty mají otvory, jimiž propadá sníh a protéká voda. V tomto případě však dáváme pozor na velikost otvorů, které můžou být pro dámské podpatky zrádné.

Speciální přípravek antislip vytváří protiskluzový povrch na přírodním i umělém kameni. Stupně lze upravit tryskáním pískem a ocelovou drtí.

Uklouznutí na betonu mohou zabránit povrchy s drceným kamenivem, brzdné pásky na krajích nášlapů.

Nejrizikovější je schodiště dřevěné, a to i v případě, že je kryté přesahující střechou. Do dřeva však lze nejsnadněji ze všech materiálů vyfrézovat plastické drážky u hran nášlapů.

Typy materiálů

Kovové schodišťové konstrukce vídáme u domů nejčastěji. K jejich výrobě se používá nerezová nebo žárově pokovená ocel.

Kov výrobci kombinují s odolným tvrzeným plastem, s hliníkem, se sklem. Úpravy kovu umožňují jeho různorodé zabarvení, hladké i zdrsnělé povrchy.

Točité schodiště JAP 110 SQ je typem celokovové, s průměrem od 1050 mm do 2400 mm. Úprava nabízí variantu žárového pozinku nebo lakování do barev vzorníku RAL. Nášlapy schodiště jsou opatřeny protiskluzovou úpravou, madlo je plastové.

Foto: JAP

Beton je oblíbeným materiálem pro přístupové schodiště k domu i zahradní schody. Díky své tvarové variabilitě a ceně konkuruje kovovým konstrukcím. Jeho původní šedý odstín výrobci mění pigmentovanými barvami, speciálním zpracováním napodobí dřevo nebo starou dlažbu.

Chceme-li kombinovat materiály, pak stupně necháme poklást dřevem, cihlou, dlažbou. V čistotě beton udržujeme tlakovou vodou z hadice.

Dřevo není pro venkovní schodiště příliš vhodné, i když se např. k dřevěné chalupě hodí nejvíce. V takovém případě volíme co nejtvrdší druh (dub, buk, teak) a staráme se o něj voskovým olejem. V zimě stupně schodiště podobně jako ty kamenné posypeme pískem, udržujeme je bez náledí.

Kombinace dlažby a palisády může při vhodném výběru jednotlivých prvků vyznít jako romantické přístupové schůdky. Základ schodiště tvoří Best Palisáda premium s povrchem standard, vnitřní plocha jednotlivých stupňů je vyskládána z dlažby Best Harmony.

Foto: BEST

Kámen je sice dekorativní, ale náročný na stavbu i finance. Nejvíce ho využijeme u vstupů do domu, v zahradním svahu. Přírodní kámen ošetřujeme vodou, speciálními lešticími krémy, zvýrazňovači, odstraňovači zelených povlaků. Pro hrubé a broušené povrchy jsou vhodné tzv. uzavírače kamene, které odpuzují vodu a špínu.

Montované, nebo na míru?

Výhodou montovaných, nejčastěji kovových a betonových schodišť dodaných na klíč, je cenová relace a možnost výměny některých opotřebených částí.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Schodiště vyrobené na míru vyjde dráž, zejména z odolných materiálů, jako jsou exotické dřevo či kámen. Dražší bude i kované schodiště zhotovené uměleckým kovářem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků