Hlavní obsah
Nerezový EPIC vestavný dřez 60 x 46 x 23 cm, tvar hranatý, tloušťka 1,2 mm, odolný, s dlouhou životností, univerzální montáž, cena 7590 Kč. Foto: Sapho (2x)

Při výběru kuchyňského dřezu je zásadní velikost a hloubka

S mytím nádobí pomáhá myčka, ale dřez je nepostradatelný. Je to pracovní část kuchyňské linky, kde omýváme, čistíme a krájíme suroviny. Při práci se máme cítit pohodlně, proto jsou tvar a velikost dřezu důležité. Určitě nás nesmí omezovat.

Nerezový EPIC vestavný dřez 60 x 46 x 23 cm, tvar hranatý, tloušťka 1,2 mm, odolný, s dlouhou životností, univerzální montáž, cena 7590 Kč. Foto: Sapho (2x)
Při výběru kuchyňského dřezu je zásadní velikost a hloubka

Při koupi dřezu ovšem můžeme chybovat. Krokem vedle už je, když při rozhodování převáží kritérium ceny nad jeho kvalitou.

Když si pořídíme dřez přes e-shop, nemáme možnost si ho prohlédnout, informovat se na údržbu. S tím souvisí i volba vhodného materiálu (používán je nerez, granit, keramika). Je dobré znát jejich vlastnosti, rozdíly a nároky na údržbu.

Co je zásadní?

Velikost a hloubka dřezu. Je jasné, že se odvíjí od prostorových možností, ale podle odborníků právě v tom často děláme chybu.

Dřezy totiž ošidíme: jsou malé, mělké a nejde v nich pořádně omýt mastný pekáč či plech z trouby. Hloubka dřezu má být 200 mm, ale klidně i více. Záleží i na výšce naší postavy.

Do venkovské moderní kuchyně se skvěle hodí keramické dřezy, které jsou vítanou klasikou.

Foto: Ikea

„Často zákazníci také zapomínají na doporučené příslušenství ke dřezům, jako jsou krájecí desky, děrované odkapávací misky, díky nimž lze dřez využít i při přípravě surovin,“ vysvětluje Jiří Chvátil ze společnosti Ancor.

Nerez je nezničitelný

Oblíbený je nerez, který má spoustu předností. Nevadí mu, když na něj stříkne mastnota z pánvičky, lze na něj odsunout horký hrnec (odolá vysokým teplotám), zvládne běžné chemikálie, nezabarví se. Nevsakuje pachy, nekoroduje, hezky vypadá.

Nerezový dřez Zonda, velikost 60 x 47 x 25 cm, tloušťka 1,2 mm. Protihlukové podložky na spodní straně i po stranách, vhodné pro spodní i horní montáž. Cena 7990 Kč

Foto: Sapho

Může mít povrch hladký, kartáčovaný či profilovaný (zaschlé kapky nejsou vidět). Nevýhod je pomálu – snad jen, že tam, kde je tvrdší voda, se tvoří bílé flíčky, které je nutné častěji čistit.

Stále ale platí, že musíme zvolit kvalitní nerez, který je vyrobený v chromniklové oceli a má správnou tloušťku (1 mm i více, standard je 0,6–0,8 mm). Tenkostěnnému se vyhneme, protože riskujeme prohlubně a promáčkliny. Také stojánkové baterie uchycené v nekvalitním dřezu bývají nestabilní.

Granit nabízí barevnost

Granitové dřezy jsou oblíbené, nejčastěji tzv. silgranit, což je kompozitní materiál, kde má 80% podíl žula.

Materiál je na rozdíl od nerezu odolnější vůči poškrábání a nabízí velké množství barevných odstínů. Lze ho snadněji kombinovat s pracovními deskami, s dvířky kuchyně.

Silgranitový dřez Blanco Zenar XL 6 je kompatibilní s gastronádobami pro vaření v páře, což ocení rodiny, kde se vaří zdravě.

Foto: Ancor

„Granitové dřezy jsou dnes velmi oblíbené. Při běžném používání se totiž nepoškodí, jsou stálobarevné, zachovávají si svůj vzhled,“ vysvětluje Lenka Lehečková ze společnosti Siko koupelny & kuchyně.

Jednoduchý granitový dřez s odkapem, vhodný pro menší kuchyňskou sestavu. Dřez je v nadčasovém tmavě šedém odstínu, skvěle se kombinuje s pracovní deskou i dvířky kuchyně.

Foto: Siko

U granitu je velmi důležité složení materiálů, typ použitého pojiva a poměr pojiva mezi křemenným pískem (má obsahovat 80 %). To jako laici těžko odhadneme, proto doporučujeme kupovat pouze u renomované značky.

Dřez je nutné opravdu vidět, osahat si ho a barvu vybírat z reálného vzorníku (kamenné vzorky), ne podle barev tištěných na papír.

Keramika fandí retru

Stále více zákazníci žádají keramické dřezy, což souvisí s trendem interiérů laděných do retra či stylu Provence.

Keramický dřez Panor má ušlechtilý vzhled, zářivě bílou barvu a velikostně je určen pro spodní skříňky o šířce 60 cm. Cena 16 390 Kč

Foto: Ancor

Keramika je velmi pevná, skvěle se čistí, je odolná vůči chemikáliím, má dlouhou životnost. Je ale také křehká, takže vyklouznutí těžkého hrnce a náraz z výšky může způsobit prasknutí nebo naštípnutí. Nevýhodou je i vyšší cena.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků