Hlavní obsah
Majitelé se zaměřili na výběr kvalitních prvků v přírodních materiálech a barvách. Foto: Archiv čtenářky (10x)

Při renovaci koupelny hrály hlavní roli přírodní barvy i materiály

Rodina naší pravidelné čtenářky Jany žije ve sto let starém domku v Kolíně. Letos se rozhodla renovovat koupelnu a připravila si rozpočet 110 tisíc korun. Začala hledat řemeslníky i nové zařízení. Jak však záhy paní Jana zjistila, jen s návštěvou obchodů a kývnutím na první nabídky by se do stanovené částky nevešla. Nakonec se s partnerem rozhodli pro kompromis. Na renovaci ještě něco našetří, na kvalitě vybavení slevovat nebudou, ale pokusí se nakoupit výhodněji.

Majitelé se zaměřili na výběr kvalitních prvků v přírodních materiálech a barvách. Foto: Archiv čtenářky (10x)
Při renovaci koupelny hrály hlavní roli přírodní barvy i materiály

V rodině paní Jany mají rádi přírodní materiály, především dřevo a kámen. „Na moderní beton, kov a sklo nás moc neužije. Myslíme, že barevná kombinace, kterou jsme si zvolili, je nadčasová, a pokud nás omrzí, tak vyměníme barvu ručníků a předložky a koupelna získá zase trochu jinou tvář,“ píše čtenářka.

Základní obklad imituje vzhled dřeva.

Foto: Archiv čtenářky

Renovace koupelny znamenala mj. výměnu vany, umyvadla, ale také obkladů a veškerého dalšího zařízení místnosti.

Jednolitost obkladu majitelé nápaditě narušili dlaždicemi s drobnějším vzorem a v živějších barvách. Zopakování tohoto postupu na boku vany bylo samozřejmostí.

Foto: Archiv čtenářky

„V životě už jsme zjistili, že přísloví ´Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci´, má něco do sebe. Snažili jsme se tedy volit zlatou střední cestu a na vybavení tolik nešetřit. Hodně věcí se dá zakoupit na internetu, kde jsou ceny o dost výhodnější, ale určitě stejně kvalitní jako v kamenném obchodě,“ vysvětluje přístup Jana.

Nika se zatahuje pomocí vertikálních žaluzií.

Foto: Archiv čtenářky

Do vytvořené niky bylo možné umístit jak pračku, tak nezbytnou koupelnovou chemii a vešly se i náhradní osušky a ručníky.

Foto: Archiv čtenářky

V praxi to znamenalo dlouhé hledání především v kamenných obchodech, aby si s partnerem udělali představu, jaká je nabídka a jak různé doplňky a prvky vypadají v reálu. Doma pak dali hlavy dohromady a vybrali to, co se jim líbilo.

Vlastní nákup ovšem provedli přes internet. Tímto způsobem se jim povedlo ušetřit několik desítek tisíc korun, nejvíce na obkladech.

Majitelé se zaměřili na výběr kvalitních prvků v přírodních materiálech a barvách.

Foto: Archiv čtenářky (10x)

Nesnadné bylo rovněž sehnat správného a přitom nijak drahého řemeslníka. „Měli jsme doma okolo deseti lidí, kteří nám udělali odhad. Bez materiálu, jen za práci, se jejich nabídka pohybovala v rozpětí od 52 000 do 91 000 Kč. Nakonec se nám povedlo náhodně najít pána, který nám nabídl nejvýhodnější cenu, a tak jsme mohli začátkem jara začít,“ pochvaluje si čtenářka.

Přístup k vodoměru je nenápadně zakrytý

Foto: Archiv čtenářky

Práce na nové tváři koupelny nakonec nezabraly ani tak dlouhou dobu. Podle výpočtů čtenářky to bylo přesně 233 hodin. Celkové náklady dosáhly výše 130 tisíc korun, a to včetně práce i materiálu.

Průběh rekonstrukce

Foto: Archiv čtenářky

Původní stav

Foto: Archiv čtenářky

Majitelé si navrhli novou podobu koupelny sami a vytvořili si i nákres.

Foto: Archiv čtenářky

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků