Hlavní obsah
Foto: www.modernibyt.cz

Pražskou novostavbu využívá majitelka jako druhý domov, dům má na Moravě

Zdeňka s manželem žijí na Moravě. Byt v moderním developerském projektu v Praze 6 jim pořídila dcera. Přála si, aby jí rodiče byli nablízku a také si víc užili vnučky. Babička dřív mnoho příležitostí neměla, protože stále pracovala. Nyní se situace změnila.

Foto: www.modernibyt.cz
Pražskou novostavbu využívá majitelka jako druhý domov, dům má na Moravě

Zdeňka možnosti využila, ale cítí se rozpolcená. Stále pendluje mezi dvěma domácnostmi - rodinným domem v Olomouci a bytem v Praze.

Součástí pracovního ostrůvku je indukční deska a hned vedle je umístěna výsuvná digestoř, která se ukrývá v jeho útrobách. Kuchyň je vybavena kvalitními spotřebiči včetně klasické trouby s grilem, parní trouby a nahřívací zásuvky.

Foto: www.modernibyt.cz

Manžel do Prahy také jezdí, ale trvalé přesídlení odmítá. Zdeňka tu pobývá častěji. Je tak blíž vnučce i dceři a snaží se jí pomáhat doma i ve firmě.

Jaká kritéria měl byt splňovat?

Zdeňka: Důležitá byla lokalita i orientace bytu na jih s výhledem do parku. Příjemná je i prostorná lodžie, která vně domu spojuje všechny pokoje a z každého je na ni možné vstoupit.

Svoji roli sehrála také vzdálenost bytu od bydliště dcery. Potřebovaly jsme být blízko sebe. Chtěla jsem byt maximálně praktický na údržbu. Obě jsme velmi zaneprázdněné, osobně se starám o dvě domácnosti. Proto jsem preferovala jednoduché a účelné zařízení.

Kulatý rozkládací jídelní stůl obklopují ikonické židle Ch24 Wishbone Chair, které navrhl Hans J. Wegner a vyrábí se už od roku 1950.

Foto: www.modernibyt.cz

O vzhled interiéru a jeho vybavení se postarala dcera s architektkou Simonou Fišerovou ze studia Room Architects. Dcera víc inklinuje k tomuto jednoduchému a funkčnímu stylu, ale ani já k němu nemám daleko.

Výslednou podobou se naprosto trefily do našeho vkusu. Některé vybavení jsme vybíraly společně. Například postel, sedací soupravu, také barevnost interiéru apod.

Stěna obývacího pokoje je obložená dýhovanou deskou z běleného dubu.

Foto: www.modernibyt.cz

Architektka Simona: Byt si majitelé přebírali ve fázi, kdy bylo možné snadno zasáhnout do jeho dispozičního uspořádání. Byly zde dvě koupelny. Tu se sprchou jsme ale nahradili šatnou, která nyní volně navazuje na ložnici. Šatna je oddělena jen velkou knihovnou.

I v pokoji vnučky se objevuje jednotící prvek interiéru - bělený dub na podlaze a v obložení stěny. Postel, noční stolek i psací stůl nesou značku Ligne Roset, úložné prostory jsou zhotoveny na zakázku.

Foto: www.modernibyt.cz

Domnívám se, že jedna velká koupelna s vanou, sprchovým koutem a klozetem tomuto bytu stačí, protože je tu ještě další samostatná WC místnost, kde je umístěna i pračka se sušičkou.

Koupelna je dostatečně prostorná. Vešla se sem vana i sprchový kout a nechybí ani klozet. Stejně jako ostatní vybavení je umyvadlo Catalano doplněno baterií Grohe. Podlaha je vyhřívaná.

Foto: www.modernibyt.cz

Čím jste byla vedena při navrhování tohoto interiéru?

Architektka Simona: Například požadavkem světlých barev v interiéru nebo aplikací dubového dřeva, použili jsme odstín běleného dubu.

Dubový obklad propojuje kuchyň s obývacím pokojem a pohledově tak efektně sjednocuje celek. Také jsme na přání majitele nechali zhotovit zapuštěné dveře bez zárubní.

Co vám zde nesmělo chybět?

Zdeňka: Protože jsem měla problémy s páteří, kladla jsem důraz na kvalitní pohodlné lůžko a přála jsem si vzdušnou ložnici. Pořídili jsme to nejlepší - postel značky Hästens. Nechtěla jsem žádné záclony ani koberce.

Nakonec tu máme kusový koberec jen v obývacím pokoji a v pokoji vnučky, kde spí manžel, abychom se vzájemně nerušili. S ohledem na zdravou přípravu potravin jsem si přála parní troubu, která je opravdu skvělá. Kuchyň není nijak velká, ale je v ní hodně úložných prostorů. Ty jsem také požadovala.

Ložnici vévodí ručně vyrobené luxusní lůžko z přírodních materiálů. Niky v čele lůžka poskytují odkládací prostor a nahrazují noční stolky. Prostor stylově dotváří dřevěný stolek a křeslo.

Foto: www.modernibyt.cz

Kuchyni Bulthaup bezvadně uspořádala paní architektka, cítím se tu moc dobře. Také oceňuji vaření na indukci. Praktická je i skříň, v níž máme ukrytý kávovar a vejdou se sem i další drobné spotřebiče.

Ložnice je volně propojena s šatnou.

Foto: www.modernibyt.cz

Vzorované závěsy s květinovým motivem prozrazují ženu v interiéru...

Zdeňka: Tyto závěsy jsem si prosadila, nejsou strohé, a protože jsou průsvitné, nepůsobí ani těžce. Harmonicky dotvářejí celek a zútulňují ho. Podobně je to i s obkladem v koupelně.

Architektka Simona: Ano. Stěna obložená světlemodrým obkladem (Villeroy & Boch) představuje dekorativní prvek, který místnost oživuje. Za zmínku určitě stojí využití moderní technologie - elektrického ovládacího systému KNX, s nímž lze podle potřeby regulovat i vytápění a žaluzie.

Na co se sem nejvíc těšíte, když se vracíte z Moravy?

Zdeňka: Na pohodlí a odpočinek. Udržovat rodinný dům se zahradou vyžaduje velké úsilí. Tady je vše tak prakticky a pohodlně vyřešeno, že si to opravdu užívám.

Změnila bych snad jen klimatizaci, je účinná, ale dost hlučná. Bohužel to není možné ovlivnit, což je dáno starší technologií aplikovanou v domě.

Velmi praktické řešení úložných prostorů zhotovených na míru umožňuje usednutí na lavici pod věšákem. Komfort zajišťuje podlahové vytápění. Zrcadlová čela skříní opticky zvětšují úzký prostor chodby.

Foto: www.modernibyt.cz

Slovo architektky - Ing. arch. Simona Fišerová

Návrh bytu byl koncipován individuálně na míru tak, aby vyhovoval požadavkům jeho budoucích uživatelů. Díky velkorysosti a otevřenosti klienta mohl být interiér dotažen do posledních detailů. Po již dlouholeté spolupráci nebylo těžké se naladit na stejnou notu. S výsledkem jsou majitelé spokojeni, což je pro mě velmi důležité.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků