Hlavní obsah
Budova je originální alternativou dočasných staveb, které lze často složitě demontovat. Foto: Laurian Ghinitoiu, Mini

Poloprůsvitná ekologická stavba má ve městech zlepšovat kvalitu prostředí

Platforma Mini, která se zaměřuje na kreativní architektonická řešení, se spojila s architekty z newyorského studia So - Il, aby v italském Miláně představila vizionářské řešení nové městské stavby. Instalace Mini Living - Breathe je kreativním objektem určeným do již zastavěných míst. Jde o dům, který funguje jako aktivní ekosystém.

Budova je originální alternativou dočasných staveb, které lze často složitě demontovat. Foto: Laurian Ghinitoiu, Mini
Poloprůsvitná ekologická stavba má ve městech zlepšovat kvalitu prostředí

Stavba, která byla počátkem dubna představena v rámci milánského designového veletrhu, obsahuje velké množství zeleně a má zlepšovat městské mikroklima. Jde o atraktivní obytnou plochu až pro tři osoby, vzniklou na pozemku o rozloze pouhých 50 m².

Základní strukturu Mini Living - Breathe podle informací architektonického studia So-Il tvoří modulární kovový rám a pružná, světlo propustná vnější fasáda, která vytváří hranici mezi vnitřní a vnější částí.

Stavba obsahuje celkem šest potenciálních pokojů a střešní zahradu. V přízemí se nachází zázemí pro kuchyň, které funguje i jako ohraničení stavby v přízemí. Jde o polootevřený prostor, který láká návštěvníky k prohlídce celé alternativní stavby.

Ve večerních hodinách je po nasvícení interiéru perfektně vidět dovnitř.

Foto: Laurian Ghinitoiu, Mini

Různé obytné prostory jsou rozloženy na třech úrovních a nabízejí příjemné místo jak pro relaxaci, tak i pro práci.

Nechybí místa pro spaní nebo zatím jen symbolické koupelny. Jednotlivé obytné ´místnosti´ jsou od sebe odděleny světelně propustnými textilními stěnami.

Stavba poskytuje skromnější odmínky pro ocování.

Foto: Laurian Ghinitoiu, Mini

Jednoznačnou výhodou stavby je, že je uvnitř velké množství světla. Průsvitnost vytváří podle architektů u obyvatel pocit sounáležitosti a soudržnosti. Zároveň ale stále poskytuje obyvatelům potřebný pocit soukromí.

Interiéru dominuje bílá barva, ocel a zeleň.

Foto: Laurian Ghinitoiu, Mini

Flexibilní vnější povrch má speciální strukturu, která filtruje vzduch. Střešní zahrada využívá rostliny vyrábějící kyslík, aby dále zlepšila kvalitu ovzduší a městské mikroklima. Inteligentní konstrukce na střeše shromažďuje dešťovou vodu.

Struktura stavby je mobilní a adaptabilní. Je určena k opakované demontáži a instalaci na jiném místě. Použitá tkanina je volně zaměnitelná a může být nahrazena látkou, která je vhodná pro různé klimatické podmínky.

Konstrukce stavby připomíná jednoduchou stavebnici.

Foto: archiv atelieru So-Il

„Mini Living - Breathe zpochybňuje konvenční koncepty a zavádí kreativní přístup k řešení budoucích problémů v městských oblastech," uvedla v tiskovém prohlášení Esther Bahneová, ředitelka strategie značky a obchodních inovací společnosti Mini.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

„Instalace ukazuje, co se stane, když se podíváme na domy nejen jako na místo, kde žijeme, ale také jako aktivní součást našeho prostředí," dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků