Hlavní obsah
Ze západní strany k obytné budově přiléhá menší objekt se sedlovou střechou – dvojgaráž s dílnou a dřevníkem. Za ní se nachází hospodářská část – zde se suší prádlo (vede sem přímý výstup z technické místnosti), je tu studna pro zalévání zahrady atd. Foto: www.mujdum.cz

Nový moderní dům jako variace na venkovské stavení

Rodina s dospělými dětmi se rozhodla stavět v místě, které majitelka domu znala z dětství. Na obdélníkové parcele s východozápadní orientací, vymezené dvěma rovnoběžnými ulicemi, stálo venkovské stavení, nový dům více méně vyrostl na jeho půdorysné ploše.

Ze západní strany k obytné budově přiléhá menší objekt se sedlovou střechou – dvojgaráž s dílnou a dřevníkem. Za ní se nachází hospodářská část – zde se suší prádlo (vede sem přímý výstup z technické místnosti), je tu studna pro zalévání zahrady atd. Foto: www.mujdum.cz
Nový moderní dům jako variace na venkovské stavení

Hlavní vstup a vjezd na pozemek vede z jižní strany, na severu za domem se nachází hospodářská část zahrady se zahradním domkem, sušákem na prádlo a zadním vjezdem na pozemek.

Dominantním prvkem je ustupující prosklené přízemí a zapuštěná rohová terasa krytá sestavou posuvných dřevěných stínicích panelů. Jsou zavěšeny v podhledu a na předsazené ocelové konstrukci (ve štítě). Stejným způsobem jsou zastíněny i lodžie v podkroví.

Foto: www.mujdum.cz

Východní a jižní stranu parcely zaujímá rekreační trávník s bazénem. Hlavní obytný dům doplňuje garáž, postavená v západní části pozemku hned vedle hlavního vstupu do domu. Byla navržena ve stejném architektonickém stylu.

Jednoduchý obdélníkový dům svým tvarem i umístěním na parcele navazuje na linii venkovských stavení, design fasád je však zcela moderní.

Foto: www.mujdum.cz

„Představovali jsme si pohodlný, energeticky úsporný, spíše jednoduchý dům s praktickým a solidním vybavením,“ říká majitel.

„Chtěli jsme, abychom my i děti měli svou oázu klidu. V přízemí jsme si přáli vytvořit bezbariérové bydlení se společným obývacím prostorem a rodičovskou ložnicí a nahoře samostatnou zónu pro děti s jejich rodinami.“

Foto: www.mujdum.cz

Obdélníková stavba má moderní vzhled i dispozici, sedlová střecha vyjadřuje vztah k tradičnímu rázu malé vesnice na Jesenicku. Jednoduchou kompaktní hmotu architekti obohatili o charakteristický prvek – ustupující prosklenou fasádu a zapuštěnou rohovou terasu.

Do ložnice rodičů, umístěné v přízemí, se vstupuje přes šatnu s praktickými vestavěnými skříněmi vyrobenými na míru. Krásná javorová dýha rozjasňuje prostor.

Foto: www.mujdum.cz

Tyto venkovní obytné prostory jsou zastíněny řadou na míru vyrobených posuvných dřevěných panelů, za nimiž vzniká chráněná intimní zóna. Také ostatní okenní otvory v přízemí i v podkroví jsou řešeny jako zapuštěné, dům tak získal moderní plastický vzhled a také přirozené zastínění interiéru.

Oddělené i spojené generace

Vstupní hala je výchozím bodem, z něhož se přímo vchází do kuchyně, do technické místnosti anebo na schodiště do podkroví. V podélném směru cesta pokračuje do společného obývacího prostoru, který zaujímá jižní polovinu dispozice.

Posuvné dveře otevírají průhled z haly přes jídelnu a sezení k francouzským oknům a dále na krytou terasu umístěnou v jihovýchodním nároží domu.

Kuchyň je zařízena na míru vybavenou linkou z lakovaných MDF desek s vysokým leskem a pracovní deskou z corianu.

Foto: www.mujdum.cz

Tady v chráněném stinném zákoutí s venkovním krbem se celá rodina ráda schází u velkého stolu, na dosah ruky je trávník a bazén. Severní část dispozice zaujímá privátní zóna rodičů – ložnice a koupelna, propojené velkou komfortní šatnou.

Do společné obývací části domu vedou dvoje na míru vyrobené posuvné prosklené dveře s javorovou dýhou.

Foto: www.mujdum.cz

Jídelna a obývací pokoj jsou vertikálně propojeny s galerií.

Foto: www.mujdum.cz

Podkroví je ústřední halou rozděleno na dva velké rodinné pokoje, ke každému náleží samostatná koupelna a malá lodžie ve štítových stěnách domu. Hala slouží jako víceúčelový prostor, vnoučata si tu mohou hrát, psát úkoly a z otevřené galerie sledovat „dospěláky“ v obývacím pokoji.

Stejně jako sklenice může současně být z poloviny plná či poloprázdná, také interiér domu lze považovat za otevřený a zároveň uzavřený.

Foto: www.mujdum.cz

Slunce, plyn a krb

Požadavky na nízkoenergetický provoz domácnosti se podařilo splnit díky jednoduchému kompaktnímu tvaru domu, kvalitní tepelné izolaci fasády a střechy a využitím úsporného podlahového vytápění s plynovým kotlem podporovaného solárními kolektory na střeše, které zároveň ohřívají užitkovou vodu a bazén.

Pod schodištěm se našlo místo na koupelnu s originálním sprchovým sedátkem. Mozaika je ideální obklad pro zaoblený tvar.

Foto: www.mujdum.cz

Ložnice v přízemí a pokoje v podkroví se dají vytápět teplovzdušnými rozvody z krbu.

Zaujalo nás
Moderní zápraží
Zápraží se řadí k charakteristickým znakům české lidové architektury. Posezení u vchodu do domu, na lavičce pod přesahující střechou bylo tradiční součástí života na venkově, sloužilo k odpočinku i vzájemné komunikaci. Zde ho architekti „uchopili“ moderním způsobem. Intimitu vytvářejí posuvné lamelové panely vyrobené z mořeného modřínového dřeva. Tímto způsobem lze uzavřít celou prosklenou fasádu včetně terasy.
 Napište nám
Postavili jste dům nebo rekonstruovali byt a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 146 m²

 

Užitná plocha: 190 m²

 

Konstrukce: betonové základové pasy a betonová deska, zdicí systém Porotherm, keramobetonové stropy z tvarovek Porotherm, vnější kontaktní zateplení, tenkovrstvá fasádní omítka + dřevěné obložení, dřevěný krov, střešní krytina z keramických glazovaných tašek

 

Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními trojskly, předokenní kovové žaluzie na el. pohon a posuvné dřevěné stínicí panely, dveře dýhované otevíravé a posuvné (atypická výroba na míru), obložkové zárubně

 

Vytápění: ústřední plynové, plynový kotel, podlahové teplovodní rozvody + radiátory, krb s krbovou vložkou a teplovzdušnými rozvody do obytných místností, solární kolektory pro podporu vytápění, ohřev TUV a vyhřívání bazénu

 

Dům je navržen jako nízkoenergetický (tepelná ztráta objektu 9,85 kW).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků