Hlavní obsah
Interiér bytu pro dámu využívá věčné elegance kostkovaného vzoru v různých jemných kombinacích. Foto: Aneta Vrkotová

Netradiční kostkovaná tapeta proměnila byt v jedinečný domov

Cílem rekonstrukce staršího bytu nedaleko Prahy bylo vytvořit příjemné prostředí pro jednu osobu a její návštěvy, koníčky i pohodlné vaření. Odvážné použití kostkovaného vzoru dodává interiéru osobitý charakter.

Interiér bytu pro dámu využívá věčné elegance kostkovaného vzoru v různých jemných kombinacích. Foto: Aneta Vrkotová
Netradiční kostkovaná tapeta proměnila byt v jedinečný domov

Nebyl to až tak velký nebo snad náročný zákrok. Byt o rozloze 55 m2 obývá paní středního věku. Prostor potřeboval oživit a vyměnit některé vysloužilé nebo unavené věci.

V chodbě dominuje bílá barva. Kvůli absenci oken bylo nutné prostor prosvětlit, aby nepůsobil stísněně.

Foto: Aneta Vrkotová

„Dispoziční řešení bytu pro jednu osobu bylo vyhovující, a proto se stavební práce odehrály pouze v koupelně, kde bylo vybouráno původní jádro. Velké změny proběhly především při výměnách podlahových krytin a obkladů. V obývacím pokoji a v ložnici jsme repasovali bukové parkety. Bytu hodně prospělo nové osvětlení – bodovky v sádrokartonových podhledech celou chodbu, sociální zázemí a kuchyň přímo rozzářily,“ popisuje stručně autorka návrhu Ing. arch. Jana Vrkotová.

I v chodbě se opakuje motiv kostky na tapetě.

Foto: Aneta Vrkotová

Osvětlení hraje velkou roli také v obývacím pokoji, kde je umístěno bodové svítidlo nad galerií obrázků, které majitelka sama nakreslila. Protože zdrojů světla je v místnosti dostatek, bylo možné použít do prostoru u sedačky dekorativní svítidlo s vintage žárovkami, které dodává hravý prvek do celku. Je tak možné vytvářet scény s různou atmosférou.

V obývacím pokoji je umístěný jídelní stůl, který slouží zároveň jako stůl pro kreslení, proto je osvětlení nad ním polohovatelné. Vzhledem k tomu, že nebylo nutné mít u stolu čtyři židle, nahradila je lavice z Ikea, která slouží jako odkládací plocha a při pohoštění návštěv se může jednoduše přemístit ke stolu.

Pohodlné vaření

Velkou změnou prošla kuchyň, kde původní vestavná spíž a volně stojící chladnička ubíraly hodně prostoru. Současné řešení umožnilo vestavnou chladničku, kterou si majitelka vždy přála.

Veškerý nábytek je nainstalovaný níž, než je obvyklé, aby vyhovoval menší postavě majitelky.

Původní kuchyň byla neprakticky řešená a stísněná. Nová dispozice umožňuje pohodlné vaření.

Foto: Aneta Vrkotová

Na novou potravinovou skříň navazuje pult pod oknem, který zvětšuje pracovní plochu a umožňuje i malé snídaňové stolování. Jemná kombinace přírodních barev a jednoduchých linií nábytku kuchyň prosvětluje. Díky tomu místnost působí i prostorněji a lze zde snadno a bez bariér vařit i udržovat čistotu.

Dostatek zdrojů světla umožnil instalaci neobvyklého designového lustru.

Foto: Aneta Vrkotová

Kostky jsou vrženy

Celý byt je pojednán v duchu moderního bydlení s domáckou atmosférou. Obytné místnosti a chodba byly dekorovány kostkovanou tapetou, jejíž vzor se opakuje také například na koberci v obývacím pokoji nebo na závěsu, který zakrývá vstup do malé šatny.

V celém bytě byla na několika místech použita neobvyklá kostkovaná tapeta v tlumených barvách.

Foto: Aneta Vrkotová

Díky jemnému barevnému ladění poskytuje ložnice klidné a příjemné místo pro odpočinek.

Foto: Aneta Vrkotová

„Aby poměrně konzervativní základ bytu nenudil, zvolili jsme osvětlení a dekorace v měděném akcentu, který se dobře hodí jak k hnědým tónům (obývací pokoj, koupelna), tak k šedým (ložnice) – útulnému bydlení dodává jednoduše šmrnc,“ konstatuje autorka návrhu.

Rekonstrukcí prošla i koupelna, nyní laděná do hnědé barvy a opět s geometrickým vzorem na stěnách.

Foto: Aneta Vrkotová

Mgr. Jana Vrkotová
Navrhování interiérů se věnuje od roku 2008, kdy absolvovala Design Školu, první školu interiérového designu u nás. Těší ji, jak v posledních letech vzrostl zájem lidí o navrhování interiérů, o design obecně. Je přesvědčená, že funkční, sladěný, klidný prostor dodává lidem pozitivní energii, o kterou nás dnešní neklidný svět často připravuje. Pocit z interiéru je pro výsledek její práce velice důležitý.

Kristýna Lišková, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků