Hlavní obsah
Dům na větrném kopci od Archconu se stal hlavním vítězem soutěže. Foto: Archiv soutěže Pasivní dům roku 2017

Nejlepším pasivním domem roku 2017 je Dům na větrném kopci

Soutěž Pasivní dům 2017 má své vítěze. Ve třetím ročníku soutěžní přehlídky o nejlepší pasivní dům bodoval Dům na větrném kopci od Archcon ateliéru, který navrhl i loňského vítěze. Dům je zajímavý střízlivým použitím přírodních materiálů, atraktivními vnitřními prostory a dobře řešenou střechou.

Dům na větrném kopci od Archconu se stal hlavním vítězem soutěže. Foto: Archiv soutěže Pasivní dům roku 2017
Nejlepším pasivním domem roku 2017 je Dům na větrném kopci

Soutěž představuje a oceňuje ty nejzajímavější úsporné domy na území České republiky. Vyhrát mohou domy nulové, pasivní nebo s velmi nízkou energetickou náročností. Soutěž je určena pro rodinné, bytové i administrativní projekty.

Vyhlášeno bylo pět soutěžních kategorií. Hlavní vítěze vybrala devítičlenná odborná porota, která volila vítěze v kategoriích Pasivní dům a Ostatní energeticky úsporné budovy. Stejně jako v loňském roce, tak i letos zvítězil klasický rodinný dům, zmíněný Dům na větrném kopci.

Dům má podlahovou plochu 176 m² a nachází se v lokalitě Jídlové u Prahy. Stavba má energetický štítek A, budova je tedy mimořádně úsporná.

Foto: Archiv Centra pasivního domu

„Tento rodinný dům je typickým reprezentantem, kterého bychom si přáli vidět jistě častěji. Pasivní energetický standard je přirozenou součástí kvalitního architektonického řešení,“ uvedli porotci.

V kategorii Ostatní energetické budovy zvítězilo vzdělávací a poradenské centrum s názvem Otevřená zahrada od Projektil architekti. Podle poroty jde o unikátní pasivní budovu se zelenou střechou, která šetří vodou a energiemi, a tím snižuje dopad na životní prostředí.

Z ostatních energeticky velmi úsporných budov porotu nejvíc okouzlilo Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada od Projektil architekti.

Foto: Archiv soutěže Pasivní dům roku 2017

Přihlášeno bylo letos víc jak čtyřicet staveb. Všechny oceněné domy v soutěžním klání byly úsporné. Jejich stavba nebo rekonstrukce byly promyšlené a podle porotců proběhly také šetrně k přírodě.

Cenu časopisu Stavitel získal rodinný dům ve Všenorech od Stempel & Tesar architekti.

Foto: Archiv soutěže Pasivní dům roku 2017

Jedna z cen byla udělená veřejností. Tu nejvíc zaujal dům s dřevěnou fasádou určený pro život v souladu s přírodou.

Veřejnost by vybrala stavbu Acer Campestre, kterou navrhlo studio Sunflyer a autoři M. Augustin, K. Mertenová a P. Parýzek.

Foto: Archiv soutěže Pasivní dům roku 2017

Soutěž si bere za cíl vyhledat, zmapovat a ocenit nejzajímavější úsporné stavby na území České republiky. Ty pak mají být příkladem pro ty, kdo chtějí ušetřit na energiích.

Cenu generálního partnera Saint-Gobain Construction Product získal rodinný dům ve Statenicích od H3T architekti.

Foto: Archiv soutěže Pasivní dům roku 2017

Soutěžní přehlídku letos vyhlásila společnost ABF ve spolupráci s Centrem pasivního domu a za podpory Státní fondu životního prostředí České republiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků