Hlavní obsah
Vítězný projekt letošního ročníku nazvaný New York Horizon navrhuje vytvořit nepřetržitý prstenec mrakodrapů okolo newyorského Central Parku. Autory jsou I-tchan Sun a Ťien-š’ Wu z USA. Foto: eVolo

Nejlepší návrh mrakodrapu pro letošní rok obepíná Central Park v New Yorku

Letošní ročník mrakodrapové soutěže 2016 Skyscraper Competition, kterou od roku 2006 každoročně pořádá americký magazín eVolo, zná své vítěze. Odborná porota složená ze zástupců architektů a designérů vybrala tři vítězné návrhy (dva z USA a jeden z Itálie) a jako již tradičně rozdělila i hrst čestných uznání. Letos jich bylo jedenadvacet.

Vítězný projekt letošního ročníku nazvaný New York Horizon navrhuje vytvořit nepřetržitý prstenec mrakodrapů okolo newyorského Central Parku. Autory jsou I-tchan Sun a Ťien-š’ Wu z USA. Foto: eVolo
Nejlepší návrh mrakodrapu pro letošní rok obepíná Central Park v New Yorku

Soutěž určená pro vizionáře, architekty a designéry z celého světa zabývající se představami o bydlení a životě v budoucnosti, a to především ve výškových budovách, nemá za cíl vynést na světlo světa konkrétní projekt, který by se stoprocentně realizoval, ale má spíše ukázat cesty a způsoby, jimiž se možná bude jednou ubírat vývoj lidstva a jeho styl života.

Vítězem letošního ročníku se stal návrh dvojice I-tchan Sun a Ťien-š’ Wu z USA, kteří jej v loňském roce poslali do soutěže pod názvem New York Horizon (Horizont New Yorku). Podstatou jejich projektu je směle navržený kontinuální mrakodrap, který obepíná celý Central Park v New Yorku jako prstenec.

Vlastní park je – technicky vzato – jeho dvorem. Podle tohoto plánu by vznikl nepřetržitě zastavěný prostor o rozloze přes 18 čtverečních kilometrů, ovšem s přímým výhledem na park.

Vítězný projekt letošního ročníku nazvaný New York Horizon navrhuje vytvořit nepřetržitý prstenec mrakodrapů okolo newyorského Central Parku. Autory jsou I-tchan Sun a Ťien-š' Wu z USA.

Foto: eVolo

Jako druhý nejlepší návrh byl pro letošní rok vybrán projekt s názvem Hive (Úl), jehož autory jsou Hadeel Ayed Mohammad, I-feng Čao a Čcheng-ta Ču, rovněž ze Spojených států. Ti navrhují vertikálně orientovaný terminál pro sofistikované řízení letu dronů sloužících k nejrůznějším účelům, ať již v rámci soukromých, nebo komerčních potřeb.

Třetí pozici přidělila porota italské dvojici – Valerii Mercuriové a Marcovi Merlettimu – za návrh Datové věže, tedy za projekt nazvaný Data Tower. Jeho podstatou je obří věž určená primárně k uchovávání internetových serverů. Stát by měla na Islandu. Mrakodrap je navržen jako trvale udržitelný.

Hive, aneb sofistikované centrum letového provozu pro drony v New Yorku získalo druhé nejvyšší ocenění v soutěži. Jeho autory jsou Hadeel Ayed Mohammad, I-feng Čao a Čcheng-ta Ču ze Spojených států.

Foto: eVolo

Mezi jedenadvacítkou návrhů, jimž porota vyjádřila své čestné uznání, jsou mrakodrapy, které čistí vzduch, budovy schopné vyvolat déšť, určené pro nejsušší místa na planetě, vertikálně orientovaná města, senzorové věže i mrakodrapy zabraňující tomu, aby se města propadala pod úroveň okolní země.

Porota byla v letošním roce ve složení Matias del Campo (šéf rakouského architektonického studia Span), Thom Faulders (šéf architektonického studia Faulders z USA) a Marcelo Spina (šéf amerického architektonického studia P-a-t-t-e-r-n-s).

Datová věž, aneb udržitelný mrakodrap primárně určený k uchovávání internetových serverů stojící na Islandu. To je projekt, který letos získal třetí místo v soutěži. Věž navrhli italští designéři Valeria Mercuriová a Marco Merletti.

Foto: eVolo

Jak se stalo již neměnným pravidlem, magazín vydal u příležitosti vyhlášení výsledků letošní soutěže novou publikaci nazvanou eVolo Skyscrapers 3. V ní jsou podrobně představeni nejenom vítězové a oceněné projekty z posledního ročníku, ale také z let 2015 a 2014.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků