Hlavní obsah
Výtahy jsou skryty uvnitř budov. Stavba tak působí jednotným dojmem. Foto: archiv Mies van der Rohe Award, Marcel van der Brug

Nejlepší evropskou stavbou roku 2017 je zrekonstruovaná monstrózní bytovka v Nizozemí

Cena Evropské unie za současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2017 letos patří projektu rekonstrukce chátrající stavby na moderní kolektivní bydlení od NL Architects a XVW Architectur. Porota tak vyzdvihla kvalitu a význam kolektivního bydlení. Vůbec poprvé v historii soutěže vítězí projekt rekonstrukce, na které se zásadně podíleli sami obyvatelé.

Výtahy jsou skryty uvnitř budov. Stavba tak působí jednotným dojmem. Foto: archiv Mies van der Rohe Award, Marcel van der Brug
Nejlepší evropskou stavbou roku 2017 je zrekonstruovaná monstrózní bytovka v Nizozemí

Soutěž nese jméno architekta Ludwiga Mies van der Rohe, který je jedním z nejvýznamnějších představitelů funkcionalismu. Cílem soutěže je podporovat nadnárodní architektonické zakázky po celé Evropě i v zahraničí. Cenu získávají stavby navržené evropským architektem, které nejsou starší než dva roky.

Projekt DeFlat je inovativní rekonstrukcí jednoho z největších bytových domů v Nizozemsku z šedesátých let. Podle Nadace Mies van der Rohe tato monstrózní budova v amsterdamské čtvrti Bijlmermeer obsahuje 500 bytů. Stavba má na délku 400 metrů a 11 pater.

Velký amsterdamský bytový projekt deFlatKleiburg obsahuje stovky bytových jednotek.

Foto: archiv Mies van der Rohe Award, Stijn Spoelstra

Chátrající budova se proměnila v příjemné bydlení díky tomu, že budoucí majitelé dostali možnost zrekonstruovat si své nové bydlení sami. Jde tak o cenově dostupné bydlení. Porota ocenila, že projekt je společným úsilím mnoha lidí a přináší řešení nedostatku bytů v zastavěných oblastech. Stavba má být celé Evropě příkladem a inspirací.

Bylty byly nedokončené a nezařízené. Byly bez kuchyně, bez sprchy, bez topení, bez rozdělení místností. To minimalizovalo počáteční investice.

Foto: archiv Mies van der Rohe Award, Stijn Spoelstra

Projekt zvítězil v masivní konkurenci 355 děl z 36 evropských zemí. Konkurencí mu ve finálové pětici byly vzdělávací budovy Muzeum v Katyni navržené varšavským studiem BBGK Architekci i Muzeum a památník Rivesaltes ve Francii od francouzského architekta Rudyho Ricciottiho.

Na první pohled jde o nudnou budovu. Originální je koncept její proměny, který je novým modelem pro vznik cenově dostupného bydlení.

Foto: archiv Mies van der Rohe Award

Konkurentem byl i bytový projekt od Alison Brooks Architects, který je součástí rezidenční čtvrti Ely Court v Londýně a nechyběl ani projekt dánského studia Lundgaard & Tranberg Architects - úpravy středověké katedrály Kannikegården v dánském městě Ribe.

Sociální bydlení podle začínajících architektů

Cena pro začínající architekty byla udělena studiu MSA/V byla udělena za projekt pěti sociálních jednotek v bruselském regionu. Projekt podle poroty obsahuje příkladné byty pro velké rodiny. Klientem je město Schaerbeek.

Pasivní stavba Navez se nachází v hustě zastavěné oblasti.

Foto: archiv Mies van der Rohe Award, Serge Brison

Slavnostní udělení ceny se bude konat 26. května v pavilonu Mies van der Rohe v Barceloně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků