Nebojte se netradičních a různě tvarovaných polic, interiéru dodají hravost
Pokulhávat by však neměly kvalita a praktické využití. Police je totiž především prostorem k ukládání věcí, které chceme mít na očích a rychle po ruce.
Romantická polička na zeď Terrace Hill zkrášlí venkovní terasu nebo chodbu. Cena 849 KČ.
Foto: Butlers
Subtilnost a tvar domu charakterizují polici Balvi Haus. S bylinkami v květináči je vhodná do jídelního koutu, s panenkami či auty do dětského pokoje.
Foto: Favi
Řešení většího prostoru
Policové systémy pokrývající celou zeď umístíme raději do velkého pokoje nebo výklenku menší místnosti. Snažíme se přitom vyhnout pocitu přesycenosti a dojmu, že stěna na nás padá.
Vybíráme subtilnější a barevně méně výrazné konstrukce. Ideální je střídání otevřených a uzavřených polic, dílců různých rozměrů i barev, které větší plochu opticky rozbíjejí.
Z policových modulů seskládáme originální obývací nebo ložnicovou stěnu.
Foto: Ikea
Trendem jsou jednoduché systémy dvou masivních otevřených kruhových, čtvercových nebo obdélníkových ukládacích rámů v kombinaci s jednoduchou policí. Některé díly lze zavěsit nakřivo, čímž změníme dynamiku velké plochy. Jsou-li z masivních materiálů, volíme jich méně, lehkých může být na zdi více.
Křehké větve stromu s knihami vyniknou na menší ploše. Infinity za 4199 Kč.
Foto: Bonami
Ve větších místnostech policový díl oddělí dvě odlišně využívané zóny, třeba klidovou od pracovní. V takovém případě není nutné, abychom ho využívali z obou stran.
Když potřebujeme i přes rozdělení pokoje pustit do prostoru světlo, vybereme polici pouze s otevřenými dílci. Zajímavé jsou ale také kombinace plně otevřených a zavřených modulů po obou stranách policového dílu.
Hravá skládanka čtvercových a obdélníkových tvarů, různých barev a natočení modulů. Cena 8489 Kč.
Foto: Bonami
Policové stupínky s plastovými výsuvnými boxy se líbí především dětem.
Foto: Ikea
Ozdoby malých zdí
Rčení, že v jednoduchosti je krása, potvrzují nenápadné poličky různých délek, seskládané na zdi do stupínků, nebo policové rámy geometrických tvarů, které s uloženými dekorativními předměty vypadají jako 3D obrazy. Jsou vhodné na menší plochy.
Do malých místností se také hodí police z tvrzeného průhledného skla, vyniknou na stěnách s výraznou malbou či s tapetami s originálním potiskem.
Na věci nebude tolik usedat prach, když je ochrání skleněná zástěna.
Foto: J.a.p.
Úkolem tzv. neviditelných polic je vzbudit dojem, že instalované předměty levitují. Neviditelné police na knihy stačí přichytit ke zdi dvěma vruty. Vtip je v uložení první knihy, jejíž spodní klopu zahákneme na malé háčky po obou stranách kořene neviditelné police. Polici následně do knihy shora zavřeme a na knihu již jen vrstvíme další výtisky.
Police a moduly z masivu doplňují TV stolek. Rozmístění působí elegantně a dynamicky.
Foto: Bonami
Police svou barvou, vzory i jednoduchostí může splynout s odstínem malby, s obkladačkami. Například v kuchyni tak pozornost věnujeme vystavenému dekorativnímu nádobí.
Polička rámuje bílý obklad, nádobí tak může vyniknout v celé své kráse.
Foto: Ikea
Materiály a uchycení
Nejoblíbenějším materiálem pro police jsou stále dřevo masiv a dýha. V moderních interiérech nachází své místo tvrzené sklo. Mladí dávají přednost materiálům, jako jsou ratan, karton nebo pevná textilie, z nichž se vyrábějí závěsné vaky a čtvercové police s vyztuženou konstrukcí.
V dětském pokoji má své místo plast, který vedle skla a nerez oceli dominuje koupelnám i kuchyním.
Kov a sklo jsou materiály vhodné do moderních interiérů. Police působí vzdušně. Regál Monza za 15 799 Kč.
Foto: Westwing
Koupelnovou skříňku doplní police s dvířky. Cena 2490 Kč.
Foto: Butlers
Některé designové police instalujeme tak, aby vynikly jejich úchyty. Naopak skryté upevňující kování přichytí polici na stěnu tak, že vidíme jenom ji. Čím delší vrut, tím lépe, samozřejmě s ohledem na tloušťku podkladu. Do cihlové zdi použijeme vruty s průnikem aspoň 50 mm a plastové hmoždinky odpovídající velikosti. U sádrokartonu stačí hloubka 38 mm.
Chloubou dřevěné poličky Nature Leather jsou viditelné kožené úchyty.
Foto: Favi
Klasickou konzolu uchycujeme delším ramenem k povrchu, na kratším rameni je polička. Lehké police snadno zavěsíme na ozdobné háčky, úchytné klipy, kožené pruhy.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: |
Pozor na prach
Vadí vám prach, který usedá na předměty? Snadná pomoc: do otevřených polic zasuňte kartonové zdobené krabice, ratanové košíky s víkem, plastové boxy bílé i barevné.
Některé police a policové díly kombinují otevřené díly se zásuvkami, s dvířky, existují i zcela kryté typy. Ani ty však třeba v koupelně nezabrání vlhnutí déle skladovaných ručníků, proto je raději mějte v jiné místnosti.