Hlavní obsah
Nátěr prodlouží životnost dřeva. Foto: archiv Balakom, Mopit Dupli, Právo

Dřevo, na dotyk příjemně teplé a přitom pevné, je vděčným a oblíbeným materiálem i pro výrobu zahradního nábytku. Ten ale potřebuje dostat správný nátěr, aby odolal náporům proměnlivého počasí i slunečnímu žáru.

Nátěr prodlouží životnost dřeva. Foto: archiv Balakom, Mopit Dupli, Právo
Nátěr dřevo zkrášlí i posílí

Dřevěný zahradní nábytek se na zahradě krásně vyjímá, vítr, prach a vlhkost mu však dávají pořádně zabrat. Postupně pak ztrácí nejen svůj lesk, ale i původní barvu. Stačí jedna sezona venku a už dostane nehezký šedý nádech. Po ošetření speciálními nátěry nám ale může dřevěný venkovní nábytek sloužit velmi dlouho.

Čím natírat

K dispozici máme dvě skupiny nátěrů – lazurovací nátěry a bezbarvé laky, buď syntetické, nebo ředitelné vodou. Tyto speciální nátěry mají dvě přednosti: menší sklon k tzv. křídování (po zaschnutí nežádoucí viditelné tahy štětcem) a jsou paropropustné, což znamená, že umějí se dřevem takzvaně dýchat.

.: Lazurovací nátěry není vhodné používat v transparentní podobě bez pigmentů, pakliže to výrobce nedoporučí. Právě pigmentace totiž dřevo ochrání před UV zářením.foto: Právo/archiv Balakom

Lazurovací nátěry zvýrazní přirozenou krásu dřeva, nechají vyniknout letům a vnitřní kresbě a struktuře materiálu. V případě, že chceme natřít zcela nové dřevo, napustíme ho nejdřív fungicidním napouštědlem, které materiál ochrání před zamodráním, plísněmi i dřevokaznými škůdci. Jeho použití je jednoduché a navíc dřevo díky němu při dalších nátěrech vsakuje méně lazury.

Bezbarvé laky se většinou používají při ošetřování dřeva v interiéru.

Připravený podklad rozhodne o úspěchu

Před natíráním nejdříve obrousíme zbytky staré barvy, dřevěný povrch zbavíme prachu, mastnoty, výronu pryskyřice a dalších nečistot. Kdybychom to neudělali, nový nátěr by na povrch špatně chytal.

Pak už můžeme začít nanášet rovnoměrnou vrstvu lazury, laku nebo barvy a respektujeme výrobcem doporučenou dobu schnutí. Pakliže nemáme k dispozici dílnu a musíme natírat venku, počkáme na suché a teplotně stálé počasí.

Altány, lavičky, pergoly

Natíráme-li venkovní dřevěné doplňky (altány, pergoly, domky na nářadí, zahradní nábytek), nikdy nesmíme zapomenout na už zmíněné základní fungicidní napouštědlo. Vhodné je také zvolit větší počet vrstev nátěrů, a to jak laků a lazur, tak i napouštědel. Odborníci doporučují alespoň dvě vrstvy. Bez velkých obav však můžeme vytvořit i tři čtyři vrstvy.

.: Zastřešený pavilon Milano o rozměrech 300x300x290 cm s bitumenovou střešní krytinou na dřevovláknitých deskách silných 19 mm je finančně náročnější (Lige). foto: LIGE

Tím, že je ve venkovním prostředí dřevo působením povětrnostních podmínek namáháno mnohem víc než materiály použité v interiéru, natření více vrstev každopádně prodlouží životnost dřevěných výrobků a sníží počet nutných opakování nátěrů v dalších letech.

Krásu přírodního dřeva a jasný vzhled i mnoho let po zakoupení nám pomůže udržet doslova nepřeberné množství speciálních nátěrů, které jsou dnes na trhu.

Co dřevo, to jiné vlastnosti
Měkké dřevo z jehličnatých stromů se snáze opracovává, ale také rychleji podléhá vlhkosti.
Tvrdé dřevo z listnatých stromů je mnohem odolnější, ale hůř se zpracovává.

Tři nutné parametry nátěru na dřevo

  • tvrdost
  • chemická odolnost
  • ochrana proti UV záření

Novinky na trhu

Krémové lazury, které vůbec nestékají, jsou k dostání v šesti barevných odstínech – dub, borovice, pinie/modřín, ořech, teak a mahagon. Obsahují olejové emulze, jsou vhodné pro nátěry dřevěných venkovních dílců, plotů, střešních podhledů, zahradního nábytku, pergol, přístřešků. Spojují všechny přednosti různých typů lazur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků