Hlavní obsah
Budova má lehce brutalistní rysy, které jí dodávají na zajímavosti. Foto: archiv studia Eric Owen Moss Architects (2x)

Nástavba inspirovaná podobou pterodaktyla vznikla jako netradiční doplněk parkoviště

Nevšední stavba s monumentálními tvary se nachází v areálu nových a rekonstruovaných budov v Culver City v americkém Los Angeles. Cílem architektů z kanceláře Eric Owen Moss bylo upozadit garáže ve spodních patrech. To se jim povedlo díky poutavě řešené fasádě.

Budova má lehce brutalistní rysy, které jí dodávají na zajímavosti. Foto: archiv studia Eric Owen Moss Architects (2x)
Nástavba inspirovaná podobou pterodaktyla vznikla jako netradiční doplněk parkoviště

Budova nese příznačný název Pterodactyl a připomíná svými tvary letícího pravěkého ptakoještěra. Architektura stavby je rozhodně dramatická a lehce brutalistní. Perfektně tak ilustruje dravost tohoto zvířete.

Plášť budovy je kovový a vznikl z materiálu od Rheinzinku s názvem prePatina modro-šedá.

Tvarově se objekt skládá z osmi různě situovaných krabic propojených v interiérech, které na první pohled vypadají, jakoby byly ledabyle poházené po objektu. Střed nástavby má tvar hlavy zvířete, postranní části pak připomínají křídla.

Spodek budovy slouží jako několikapatrová garáž.

Foto: archiv studia Eric Owen Moss Architects

Parkovací prostor nakonec posloužil jako specifické pódium pro tuto efektní nadstavbu. Díky garážím se vnitřní kanceláře nacházejí poměrně vysoko a je z nich působivý výhled na pohoří Santa Monica a Tichý oceán.

I interiéry mají nevšední dramaticky působící tvary.

Foto: Rheinzink

Ohromující stavba nabízí bezmála 17 tisíc m² plochy a představuje vyvrcholení projektu renovace areálu Wedgewood Holly, který trval dlouhých 17 let.

Architekti se při navrhování snažili použít menší paletu materiálů. Prostorům tak dominuje hlavně kov a sklo. Moderní interiéry tvarově i materiálově kopírují vnější vzhled budovy.

Vizualizace prozrazuje tvarovou bohatost stavby.

Foto: Rheinzink

Brutalistní stavby ostrých tvarů a surovějších materiálů s industriálnějšími rysy jsou momentálně mezi architekty poměrně oblíbené.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Mistry brutalistních staveb v Česku byli manželé Machoninovi. Právě Věra Machoninová nedávno získala za svou tvorbu poctu architektů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků