Hlavní obsah
Vila s adresou: Černošice, Poštovní čp. 215 Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Moderní vila v Černošicích patřila velkým fandům umění

Vila Jana a Jaroslava Novákových v Černošicích je vzácným příkladem avantgardní letní vily s jednoduchými rysy. Oba bratři nadšeně podporovali moderní umění a umělce a tak i jejich vila má velmi moderní výraz.

Vila s adresou: Černošice, Poštovní čp. 215 Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje
Moderní vila v Černošicích patřila velkým fandům umění

Dům pro letní a víkendové pobyty si dali postavit bratři Novákovi, Jan - s uměleckým pseudonymem „Senešal“, které vychází ze slova sensál - makléř na burze, a Jaroslav, který pracoval jako sekretář Obchodní a živnostenské komory.

Architekt se inspiroval u Le Corbusiera

Plány černošické vily z roku 1929 vypracoval architekt Karel Stráník, žák slavného architekta Josefa Gočára z pražské Akademie výtvarných umění, který působil v pařížském ateliéru architekta Le Corbusiera. Společně s Le Corbusierem pracoval na plánech pavilonu L’Esprit Nouveau pro Mezinárodní výstavu dekorativních umění v Paříži. Le Corbusier tímto dílem ukázal světové veřejnosti, jak má vypadat moderní bydlení.

Stavba na dobovém snímku.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Po návratu do Prahy Stráník vystavil své práce na třetí výstavě uměleckého svazu  Devětsilu. Devětsil ve své době sehrál klíčovou roli v propagaci světové architektury u nás a české architektury v zahraničí.

Právě na této výstavě přátelé Karla Stráníka seznámili s budoucími stavebníky vily v Černošicích. Říká se, že výslovný požadavek bratří Novákových byl, aby architekt předvedl, co se u Le Corbusiera naučil. Stráník dům pojal jako volnou variaci na Le Corbusierův Cookův dům v Paříži.

Vila s adresou: Černošice, Poštovní čp. 215.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Odtud převzal typický motiv kombinace plného a trubkového zábradlí terasy. Architektonicky umírněnější řešení si vynutilo použití zdiva staršího domu, umístěného v blízkosti hlavní komunikace na Prahu a železniční zastávky.

Někdejší spoluvlastník vily Jaroslav Novák v dámském doprovodu.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Vliv tvorby Le Corbusiera se odrazil i ve vybavení interiéru, a to v použití tonetek a ve výtvarném řešení barevných stěn v prostoru haly a schodiště. Stráníkovu černošickou vilu lze považovat za jednu z nejdůležitějších staveb, ovlivněnou Le Corbusierovým puristickým (čistým a jednoduchým) stylem dvacátých let 20. století.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků