Hlavní obsah
Kvalitní kování se podílí velkou měrou na bezchybném fungování a perfektních užitných vlastnostech kuchyně. Foto: IKEA

V kuchyni oceníme kvalitní kování. Dotváří nejen její vzhled, ať už jde o design či technické řešení, ale zkvalitňuje užitné vlastnosti kuchyňské linky. Zahrnuje hlavně závěsy, výklopy, výsuvy, ale i další doplňky.

Kvalitní kování se podílí velkou měrou na bezchybném fungování a perfektních užitných vlastnostech kuchyně. Foto: IKEA
Moderní kuchyně se neobejde bez kvalitního kování

V jednotlivých zónách kuchyně ukládáme kromě potravin i nádobí, příbory, sklenice, hrnce, skladujeme tu čisticí prostředky a třídíme odpad. V každé kuchyni je podmínkou, aby tyto věci byly lehce dostupné. A právě k pohodlnému užívání kuchyňských skříněk nám slouží kování.

Usnadňuje otevírání a zavírání jednotlivých částí kuchyňské linky a zvyšuje komfort pohybu ve všech prostorách kuchyně. Zahrnuje hlavně závěsy, výklopy, výsuvy a další doplňky.

Dřezová zásuvka vyžaduje použití speciálních vnitřních bočnic pro šířku korpusů skříněk 800 mm a více. Zásuvka se hodí pro uložení přípravků na mytí nádobí, čisticích a úklidových prostředků pod dřezem v zóně mytí.

Foto: BLUM

Závěsy a panty

Dvířka kuchyňské linky a další prvky se díky moderním závěsům lehce otevírají, nezadrhávají a dají se přesně seřídit. Kloubové mechanismy zvládnou standardní, ale i těžší a širší dvířka.

Proto jsou v kuchyni závěsy základem funkčnosti. Spojují dvířka skříňky s korpusem, takže by měly být bezpečné a mít dlouhou životnost.

Závěsy Sensys (od 60 Kč) se postarají o tiché a plynulé dovírání již od úhlu otevření 35°. Tlumení skrytě vestavěné do závěsu přináší též elegantní design.

Foto: HETTICH

Na výběr jsou varianty závěsů od základních naložených, vložených, polonaložených až po různé obměny podle úhlu dvířek od -50°do +50°.

Dostupné jsou i moderní závěsy s tlumením dorazu (integrovaným pístem) pro bezhlučné a postupné dovření dvířek.

Velký úhel otevření 110° umožňuje pohodlný přístup do prostoru skříňky díky závěsu CLIP top BLUMOTION s integrovaným tlumením. Minimalistickým umístěním tlumení do misky závěsu je pant designově zajímavý.

Foto: BLUM

Výsuvy, zásuvky, bočnice

Výsuvy dělíme podle stupně vysunutí zásuvky na částečné výsuvy a plnovýsuvy, podle technického řešení na kolečkové, kuličkové a skryté závěsy, podle stupně řešení zásuvky na výsuvy samostatné, výsuvy s bočnicí a výsuvy s dutou bočnicí.

Nosnost výsuvů je od 20 do 70 kg v šířce 250-700 mm. Délku pojezdu určíme podle hloubky korpusu.

Speciální synchronizační kování zajišťuje pohyb obou čílek i při otvírání na jedné straně a umožňuje ukládání i drobných předmětů a nástrojů v bezvadně ergonomicky dostupném a přehledně rozděleném vnitřním prostoru rohových zásuvek.

Foto: BLUM

Chytré zásuvkové systémy jsou opatřeny vestavěnými samodovíracími mechanismy umožňujícími bezhlučný plný výsuv. K nim připojené nebo integrované hydraulické nebo vzduchové tlumiče umožňují jejich tiché zavírání.

Oblíbené jsou široké a hluboké spodní zásuvky, do nichž se vejdou i velké a neskladné předměty, jako jsou sortéry na tříděný kuchyňský odpad, nebo pivo či minerálky. Při plném výsuvu se nemusíme shýbat jako u spodních skříní s dvířky.

Zásuvky opatřené systémem easys (cena podle zvolené sestavy) se otevřou téměř samočinně. Lehkým tlakem nebo tahem na libovolném místě čela zásuvka tiše a měkce vyjede z korpusu. Když nejsou ruce volné, stačí ťuknout do čela kolenem, nohou nebo bokem.

Foto: HETTICH

Praktické je otevírání zásuvek a dveří bez úchytek s dotykovým ovládáním. Dveře i čela zásuvek se otevírají lehkým dotykem ruky nebo kolena na libovolném místě jejich čela. Mohou se vysunout skoro do plného vytažení a zpět se ale musí zatlačit.

Výsuvy KA 5632 (od 117 Kč) mají lehký chod a vysokou stranovou stabilitu s přesným vedením. Jsou vybaveny i zarážkou a pojistkou proti nechtěnému vysunutí, kterou ocení hlavně maminky s malými dětmi.

Foto: HETTICH

Zatímco otevírání je záležitostí jediného dotyku, uvnitř skříňky je skryt poměrně složitý pružinový nebo hydraulický mechanismus, který způsobí pomalé vyklopení. Proto vždy dbáme na kvalitu těchto systémů.

Sortéry na tříděný kuchyňský odpad mají místo v širokých a hlubokých zásuvkách, kam umístíme např. i basu piva nebo sestavu minerálek.

Foto: IKEA

Výklopné mechanismy

Výklopné kování a mechanismy se aplikují pro výklopy, výklopná a sklopná dvířka a pro plynokapalinové a mechanické vzpěry.

Výklopy umožňují pohybovat čely horních skříněk směrem nahoru a nabízejí pohodlný přístup do celého prostoru.

Trendem jsou široké skříňky jak ve spodní části, tak i nahoře. Zde se osvědčily praktické výklopné systémy AVENTOS, které se dodávají s různým způsobem otvírání a různou silou zvedacích mechanismů. Můžeme tak řešit skříně až do šířky 1800 mm.

Foto: BLUM

Výklopy přesvědčí vysoce komfortní obsluhou, dají se snadno otevřít, v každé požadované pozici zastavit, měkce a tiše se zavírají.

K přednostem výklopů patří vysoká stabilita, elegantní design a dlouhá životnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků