Hlavní obsah
Krbová kamna Azul upoutají atraktivním pískovcovým obkladem a elegantním designem. Efektivní terciární přívod vzduchu zužitkuje i zbytkové plyny. Kamna mají možnost variabilního připojení na zadní či horní vývod kouřovodu. Foto: Mountfield

Moderní kamna a sporáky mile překvapí svou variabilitou

Širokou škálu moderních i retro designů, výhled na oheň, sálavé teplo, případně možnost něco uvařit a upéct – to vše nabízejí spotřebiče na pevná paliva.

Krbová kamna Azul upoutají atraktivním pískovcovým obkladem a elegantním designem. Efektivní terciární přívod vzduchu zužitkuje i zbytkové plyny. Kamna mají možnost variabilního připojení na zadní či horní vývod kouřovodu. Foto: Mountfield
Moderní kamna a sporáky mile překvapí svou variabilitou

I když nás při jejich výběru zaujme nejdříve vzhled a cena, zajímat by nás měly hlavně jejich vlastnosti, např. výkon adekvátní našim požadavkům a jeho regulace.

Dále jsou to možnosti napojení na komín, akceptované druhy paliva, jeho spotřeba podle výkonu, možnosti skladování, údržba.

Nabídka spotřebičů

Jako doplňkový i hlavní zdroj vytápění se nejvíce prodávají plechová, kachlová a litinová krbová kamna, ale i sporáky s přidanou hodnotou, jíž je příprava jídla.

Plechový plášť se nahřeje nejrychleji a také rychle zchladne. Kachle drží teplo déle, spojení plechových kamen s kachlovým obložením bývá optimální k poměru cena/výkon. Litinové spotřebiče se nahřívají nejdéle a také podstatně déle pak teplo vydávají.

Sporák na pevná paliva s troubou TYP 9112 vyniká rustikálním designem. Má rozměrné topeniště pro palivové dřevo délky do 450 mm, pečící troubu. Prosklená dvířka topeniště slouží k vizuální kontrole spotřeby paliva, prosklená dvířka trouby mají teploměr.

Foto: Kvs Moravia

Kamna na pevná paliva TYP 9101 k vytápění, vaření a ohřívání pokrmů. Rozměrné topeniště lze snadno přestavit na letní nebo zimní provoz (vyjímatelný horní rošt). Jednou z mnoha dalších výhod je variabilita napojení na komín.

Foto: Kvs Moravia

Podle způsobu předávání tepla se rozlišují krbová kamna sálavá (jednoplášťová), která teplo do místnosti předávají sáláním přes povrch kamen, a konvekční (dvouplášťová), která uvolňují teplo do prostoru speciálními průduchy.

Sporáky na pevná paliva s troubou či bez ní jsou většinou ozdobou rustikálních kuchyní. Vytápějí prostor sálavým teplem všemi směry, nejvíce zepředu a plotnou.

Na většině z nich uvaříme, ohřejeme jídlo, v troubě pečeme – na prosklených dvířkách bývá teploměr ukazující klima uvnitř.

Kamna na pevná paliva TYP 9114 mají napojení na komín z plotny otvorem o průměru 120 mm a rozměrné topeniště pro palivové dřevo délky do 350 mm. Prosklenými dvířky topeniště sledujeme spotřebu paliva.

Foto: Kvs Moravia

Krbová kamna i sporáky s teplovodním výměníkem umožňují připojení stávajících či nových topných těles (centrální kotel, radiátory, případně zásobníkový ohřívač vody).

Zvládnou vytápět celý dům, sporák je konstruován tak, aby při funkci vaření a pečení byl využit jeho potenciál i k vytápění dalších místností.

Komín je důležitý

Pro připojení spotřebiče na pevné palivo potřebujeme otvor do komína vedle kamen/sporáku. Důležité jsou výška, tah komína a průměr kouřovodu – tyto údaje nalezneme v informacích dodavatele komína. Na jejich základě nám prodejce doporučí vhodný model kamen.

Mimořádně široké topeniště kachlových kamen Lascar pojme polena dlouhá až půl metru. Díky kachlovému opláštění budou kamna žhnout ještě dlouho po vyhasnutí ohně.

Foto: Mountfield

Sporák s troubou Plamen 850 Glas využijeme nejen k vaření a pečení, ale také k sušení a vytápění. Základní konstrukce včetně topeniště a plotny je z kvalitní litiny, opláštění ze smaltované oceli.

Foto: Mountfield

Lehký nerezový systém s vnitřní keramickou vložkou Kerastar nepotřebuje základ, kotví se přímo na nosné zdivo. K výstavbě tohoto typu komína stačí zařídit prostup stěnou nebo střechou.

Foto: Schiedel

Keramické komíny pro spotřebiče na pevné palivo jsou většinou konstruovány jako univerzální, tedy pro vysoké teploty (odolné při vyhoření) i pro mokrý provoz (kondenzát). Odolávají abrazivním účinkům a agresivním spalinám (hnědé uhlí, některé druhy pelet).

Lehké třívrstvé nerezové komínové systémy se hodí i pro dodatečnou stavbu, nevyžadují základ. Mohou být použity jako vnitřní i fasádní bez složitých stavebních úprav, montují se suchým způsobem.

Výhodná a odolná je kombinace lehkých nerezových systémů s univerzální tenkostěnnou keramickou vložkou. Kovové materiály vnitřní vložky také odolávají vyhoření i účinkům kondenzátu, ve srovnání s keramikou však vykazují nižší odolnost při použití v agresivním prostředí i v případě abrazivního účinku spalin. Zprovoznění kamen, sporáku a jejich napojení na komín svěříme odborné firmě!

Pevná paliva

Nejčastěji využívaným palivem jsou pelety. Vyrábějí se lisováním dřevních zbytků (hoblin, štěpky, pilin). Vynikají vysokou výhřevností a minimálním množstvím zbytkového popela, u kvalitních dřevních pelet je to méně než 1 % z původního množství paliva.

Popel zužitkujeme jako složku kompostu, v zimě poslouží jako posyp na namrzlé schody.

Pelety se vyrábějí lisováním dřevních zbytků na pilách. Pro jejich výrobu se používají hobliny, štěpka a piliny.

Foto: CDP Ivory

Čím kvalitnější pelety, tím vyšší výhřevnost a méně popela. U kvalitních dřevních pelet by to mělo být méně než jedno procento z původního množství paliva.

Foto: CDP Ivory

Existují i rostlinné pelety (ze sena, slámy), mají ale nižší výhřevnost a po spálení zůstane víc popela. Průměrně velký dům spotřebuje v topné sezoně 6 až 8 tun pelet. Pro uskladnění jedné tuny je zapotřebí 1,5 m3. Lze pořídit i speciální silo, do něhož se při závozu pelety nafoukají.

Spolehnout se můžeme i na kvalitní dřevěné válcové brikety z pilin a hoblin (dub, buk, smrk) bez dalších pojiv a příměsí, ale také na brikety z uhlí.

Klasikou jsou dřevěná polena o různých délkách a průměrech, jejichž velikost volíme podle rozměrů topeniště/ ohniště. Jejich vlhkost by neměla překročit 20 %, jinak se teplo spotřebuje na její odpaření, čímž vznikají nežádoucí spaliny a interiér se vytápí pomalu.

Okolí spotřebiče

Podlaha má být vzhledem k hmotnosti krbových kamen dostatečně pevná a nosná.

Máme-li v interiéru dřevěnou podlahu, položíme v okolí kamen či sporáku podložku z plechu nebo z tvrzeného kaleného skla. Na zemi může být i keramická dlažba.

Správný výkon

Určuje ho velikost vytápěného prostoru v m3 (plocha x výška místnosti).

Vycházíme z předpokladu, že 1 kW vyhřeje v průměru asi 30 m3. Hodně ovšem záleží na tom, jak je dům starý a izolovaný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků