Hlavní obsah
Část stěny a krb na biolíh jsou obloženy přírodním kamenem rulou. Obkladu se chopil sám majitel. Krbový komín ve svých útrobách z bočních stran ukrývá praktické police. Foto: www.modernibyt.cz

Moderní horská chata se stala druhým domovem rodiny

Na horách se majitelé tohoto bytu nenarodili, ale přirostly jim k srdci natolik, že si v Krkonoších vytvořili druhý domov, který je celoročně obyvatelný a dostatečně komfortní pro rodinu se dvěma dětmi.

Část stěny a krb na biolíh jsou obloženy přírodním kamenem rulou. Obkladu se chopil sám majitel. Krbový komín ve svých útrobách z bočních stran ukrývá praktické police. Foto: www.modernibyt.cz
Moderní horská chata se stala druhým domovem rodiny

Rodina žije v Praze, ale bez častého pobytu na horách by se obešla jen stěží. Než si manželé vyhlédli tento apartmán, pravidelně sem jezdili především v zimě do menšího a méně pohodlného bytu.

Dřevo je použito jako jednotící prvek interiéru, je z něj vyrobena i lavice a odkládací stěna ve vstupní chodbě.

Foto: www.modernibyt.cz

Právě větší komfort, zahrada, jezírko, sportoviště pro děti a možnost celoročního užívání bytu je přimělo ke koupi apartmánu v samém centru Krkonoš.

Tady mají i děti své vlastní království...

Iva: Ano, mají vlastní pokoj, víc místa pro své hračky a celkové vyžití. Apartmán má zhruba 86 m2 a vyhovuje nám i otevřená kuchyň s jídelnou volně propojená s obývacím pokojem.

Ve starém bytě jsme měli oddělenou kuchyň. Nyní zde trávíme mnohem víc volného času, prakticky sem jezdíme stále.

Pracovní desku zhotovil kameník z černé žuly. Ze stejného materiálu je vyroben i dřez. Doplňuje ho baterie Blanco. Kromě výsuvné digestoře jsou všechny spotřebiče značky Miele.

Foto: www.modernibyt.cz

Mimo zimní sezónu chodíme po lese, na výlety, jezdíme na kole. Děti nebaví nudné cesty, rády skáčou po kamenech a ujdou tak hodně kilometrů. Vytvořili jsme si tu svoji zahrádku, kde nám roste tráva, kvetou hortenzie a rododendrony, a také tu grilujeme.

Prvotním záměrem ale byla zimní rekreace a lyžování. V interiéru je vše upraveno s ohledem především na zimní vyžití, například dostatek úložných prostorů pro zimní sportovní výbavu a oblečení.

Autorka interiéru - kulatý jídelní stůl je zhotovený na zakázku z teakových trámů starého rozebraného mostu. K pohodlnému usednutí slouží židle DSR Charlese a Ray Eamesových doplněné kožešinami.

Foto: www.modernibyt.cz

Kdo vám pomáhal s úpravou interiéru?

Iva: Opět jsme se obrátili na architektku Adélu Středovou ze studia Room Architects. Její práci jsme už znali a byli s ní spokojeni. Pracovala na našem domu a jiném bytě. Tento projekt byl už třetí. Rozhodně jsme neměli potřebu experimentovat s někým jiným.

Osvětlení relaxačního koutu se sedací soupravou (Natuzzi) plněnou peřím zajišťuje nástěnná verze lampy Tolomeo od Artemide. Taburety čalouněné kůží jsou zhotoveny na zakázku. Slouží jako přístavné stolky i k usednutí.

Foto: www.modernibyt.cz

Záměrně jste si zvolili byt v přízemí?

Iva: Zcela záměrně jsme vybrali přízemní byt s předzahrádkou, jsme tak zvyklí z našeho domu. Jakmile se oteplí a vysvitne slunce, rádi trávíme hodně času venku. Máme tak lepší přehled o dětech na hřišti či u jezírka a rychlejší přístup k nim a také využíváme terasu ke grilování a posezení s přáteli.

Dětský pokoj zhotovený na míru Dušanovi a Olivii.

Foto: www.modernibyt.cz

Upravovali jste nějak dispozice bytu?

Architektka Adéla: Výrazně, nic není podle původního plánu. Tento byt je ve skutečnosti jeden a půl apartmánu. Šatna, která měla být zcela logicky u vstupu do interiéru, byla na konci apartmánu. Kuchyň byla tam, kde je koupelna a obývací pokoj v místě dětského pokoje.

Měli jsme štěstí, vše bylo ve fázi, kdy bylo možné zasáhnout. Něco jsme museli respektovat – okna, instalační šachty apod., ale měli jsme ještě příležitost se s tím rozumně vypořádat.

Foto: www.modernibyt.cz

V interiéru jsme na přání majitelů pracovali s kamenem a dřevem, nemohli jsme opomenout krb ani šatnu. Šatna je dost prostorná, je tu místo i pro pračku se sušičkou. Nad topením je nika s drátěnými policemi, kde se oděvy i obuv spolehlivě dosuší. Netísnily nás žádné striktně dané mantinely. Snažila jsem se co nejvíc vyhovět touze paní domu po větší kuchyni, ale víc se mi to už nepodařilo.

Iva: Nakonec se sem vešla chladnička s mrazničkou, vestavná trouba i mikrovlnná, myčka i varná deska s digestoří, která je výsuvná a umístěná vzadu za ní. Pracovní deska má totiž větší hloubku, což je při užívání praktické i příjemné.

Je zajímavé vidět dřevo i na stropě.

Architektka Adéla: Původně jsme pro drsnější vzhled interiéru plánovali na stěny i strop pohledový beton, ovšem vloudila se chyba. Při jedné z kontrol stavby majitelé objevili beton natřený na růžovo. Šlo o penetrační nátěr. Bohužel nijak, ani broušením, nešlo uvést vše do původního stavu tak, aby byly patrné otisky bednění. Došlo tedy na štuky a bílou výmalbu.

Ložnice je vybavená dřevěným lůžkem, které už majitelé měli a přáli si ho ponechat. Vestavné skříně jsou zhotovené na míru.

Foto: www.modernibyt.cz

Iva: V interiéru jsme ale s nějakou barvou počítali, jen jsme zpočátku nevěděli, která to bude. Postupně jsme dospěli k použitému odstínu modrozelené.

Dřevo tu hraje prim – to k horám patří!

Architektka Adéla: Od počátku jsme měli jasno, že sem použijeme dub. Na podlaze nejsou masivní prkna, přestože to tak vypadá, ale třívrstvá dřevěná podlaha rustikálního výrazu. Masivní dubová prkna by mohla v prostředí s velkými teplotními rozdíly a s nestabilní vlhkostí pracovat.

Dřevo interiér zútulňuje a zatepluje, proto jsme ho použili také na strop. Zároveň slouží jako jednotící prvek interiéru a také jako světelná rampa. Nad jídelní stůl jsme osadili zářivkové svítidlo a po okrajích stran LED diody.

Z důvodu nenavyšování rozpočtu byly obklady předepsané developerem ponechány a doplněny dřevěným obkladem stropu i smaltované vany (Kaldewei) a dalšími dubovými skříňkami. Keramické umyvadlo značky Kolo je doplněno baterií Hansgrohe.

Foto: www.modernibyt.cz

Co zde máte nejraději?

Iva: Posezení tady u stolu s rodinou nebo návštěvami. Děti by jistě řekly, že svůj pokoj. Když jsme sem jezdili první měsíc, tak nechtěly chodit ani ven, pořád si hrály ve svém pokoji.

Mám ráda i kuchyň, přestože je malá, vařím v ní ráda. Všichni si moc užíváme terasu s velkým teakovým stolem, kam rádi usedáme, jakmile se venku trochu oteplí nebo svítí sluníčko.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků