Hlavní obsah
Při rekonstrukci se pozměnila funkce většiny místností bytu. Foto: Archiv architekta (10x)

Mladá rodina získala rekonstrukcí panelákového bytu pohodlný domov

Zásadní rekonstrukci se změnou dispozice svého panelového bytu v pražské čtvrti Kamýk si nechala navrhnout a realizovat mladá, začínající rodina. Chtěla moderní domov, kde bude dostatek úložných prostor i přirozenější interiér bytu.

Při rekonstrukci se pozměnila funkce většiny místností bytu. Foto: Archiv architekta (10x)
Mladá rodina získala rekonstrukcí panelákového bytu pohodlný domov

Proměny se ujal architekt Roman Plát. Významným a zároveň poněkud omezujícím faktorem pro jeho práci byl fakt, že všechny panelové zdi bytu jsou nosné. Nebylo tedy možné bourat ani posouvat dveřní otvory.

Nová dispozice proto z velké míry vychází z původního půdorysu bytu, zásadně se ale mění uspořádání interiéru a funkce místností.

Deska jídelního stolu je sladěna s pracovními plochami kuchyně. Však je také, v případě potřeby, může snadno doplnit.

Foto: Archiv architekta

Kvůli stavebním komplikacím, navyšování podlahy a umístnění „stoupaček” nebylo rozumné uvažovat ani o eventuálním přesunu kuchyně do jiné místnosti. K tomu by totiž bylo třeba přesměrovat rozvody kanalizace, vody a vzduchotechniky.

Kuchyň tvoří dva proti sobě položené moduly.

Foto: Archiv architekta

Samozřejmostí naopak byla kompletní výměna starých elektrorozvodů. Místo zadrážkování do betonových zdí i kvůli snazší montáži je nové vedení osazeno do nových SDK stropů se zabudovanými LED svítidly.

Ta nejenomže působí elegantně, ale jsou navíc i úsporná. Architekt rovněž nechal srovnat všechny omítky, osadit bezfalcové dveře a položit nové podlahy.

Část kuchyňských skříněk stojí naproti lince.

Foto: Archiv architekta

Byt měl klasickou „panelákovou“ dispozici, která je z hlediska současného životního stylu zastaralá. Vchod vedl do zbytečně velké a tmavé předsíně, z níž se vstupovalo na WC, do obývacího pokoje a do chodbové kuchyně, která se stáčela kolem koupelny.

Po obou stranách umakartového jádra byla dvojice pokojů. Pro každou drobnost bylo tím pádem nutné obejít nezbytné „kolečko“ kolem něj, než se člověk dostal tam, kam potřeboval.

Nová koupelna je prostornější a vzdušnější.

Foto: Archiv architekta

Základní úpravou bytu byla proto změna polohy koupelny, kterou architekt přemístil do prostoru původní tmavé předsíně. Koupelna je zároveň dostatečně blízko všem potřebným rozvodům, s nimiž tedy nebylo třeba zásadně „hýbat“.

Zároveň působí vizuálně daleko prostorněji. Navíc se do ní podařilo vtěsnat i technickou místnost, do níž se vešla pračka a sušička.

Do ložnice vzniklé z původního obývacího pokoje se nyní vešla i šatna.

Foto: Archiv architekta

Stará lineární kuchyň byla nahrazena dvěma naproti sobě ležícími moduly, které obsahují vše potřebné, tj. vestavěnou lednici, indukční desku, troubu, myčku atd. Na linku navazuje jídelní stůl, který se může stát rezervní pracovní plochou, ale hlavně je pomyslným středem celé domácnosti.

Za kuchyní je nově situován menší obývací pokoj. Oba prostory jsou nyní moderním způsobem funkčně propojeny. Vstup do bytu přitom zalévá přirozené světlo přicházející oknem a kterému již nic nebrání v cestě.

Průběh rekonstrukce

Foto: Archiv architekta

Z původního obývacího pokoje vznikla ložnice, v níž je dost místa pro prostornou šatnu, a dokonce i pro pracovní stoly obou partnerů. Malý pokoj zůstal v nezměněné podobě a slouží nyní jako dětský.

Původní podoba bytu

Foto: Archiv architekta

Vzhledem k velikosti rekonstruovaného bytu (61 m2) architekt použil především bílou barvu, která prostor nezmenšuje a nezatěžuje a nechá vyniknout každý doplněk, textilii atd.

Studenější akcent bílé proteplují prvky z dubového dřeva, které přidávají interiéru přírodní nádech.

Původní rozvržení bytu: 1 vstupní chodba, 2 předsíň, 3 toaleta, 4 koupelna, 5 kuchyň, 6 jídelna, 7, obývací pokoj, 8 ložnice.

Foto: Archiv architekta

Nové rozvržení bytu: 1 vstupní chodba, 2 vstup, 3 koupelna, 4 technická místnost, 5 šatna, 6 ložnice, 7, obývací pokoj, 8 kuchyň, 9 dětský pokoj.

Foto: Archiv architekta

Podívejte se, jaké byty na prodej v Praze nabízí server Sreality.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků