Hlavní obsah
Do domu se vstupuje chráněným zádveřím. Foto: Jordi Anguera

Malý a inteligentně řešený dům v horách

Zajímavě řešený dům navrhli architekti ze španělského studia Dom-Arquitectura. Stojí na úpatí pohoří v kraji Sant Cugat, severně od Barcelony. Stavba v sobě spojuje všechny vlastnosti, které lze v současnosti od moderního objektu očekávat - umí efektivně zacházet s energiemi, je z velké části prefabrikovaná, odpovídá zásadám trvalé udržitelnosti a navíc splňuje hodnoty pro označení za pasivní. Její název zní Studio v lesích.

Do domu se vstupuje chráněným zádveřím. Foto: Jordi Anguera
Malý a inteligentně řešený dům v horách

Dům svými rozměry nepatří mezi největší. Svým obyvatelům nabízí obytný prostor na ploše 76 čtverečních metrů. Přesto se do něj podařilo naskládat všechno, co by si člověk mohl k trvalému bydlení přát, a navíc ve velice inteligentním provedení.

Exteriér stavby je obložen tepelně upravovaným jedlovým dřevem.

Foto: Jordi Anguera

Architekti začali promyšlenou orientací stavby nacházející se na úpatí hory. Směrem do údolí a zároveň na jih směřuje jedna z jejích delších stran, která je ze všech čtyř fasád také nejotevřenější.

Díky tomu má dům možnost v chladných zimních měsících získat maximum tepla ze slunce, které bývá tou dobou níže nad obzorem, a jeho paprsky poputují do domu spíše ve vodorovném směru.

Čelní, jižní strana je maximálně otevřena.

Foto: Jordi Anguera

Jednotlivé zóny interiéru jsou od sebe odděleny spíše intuitivně.

Foto: Jordi Anguera

Přehřívání vnitřku domu v letních měsících zabraňuje dva metry dlouhý přesah střechy. Zadní strana domu je pak téměř uzavřena.

Tím vzniká rozdíl mezi tlakem a teplotou v čelní a zadní straně domu, podporující jeho přirozenou ventilaci.

Přirozeným dělícím prvkem je krb.

Foto: Jordi Anguera

Na střeše samozřejmě nechybějí solární panely zachycující energii ze slunečních paprsků a pod domem, který stojí na betonových pilotech a železných nosnících, je umístěno sedm nádrží, do nichž se zachycuje dešťová voda nasbíraná na střeše. Jejich celková kapacita činí 10 kubických metrů.

Voda slouží především k zalévání bylinkové a zelinářské zahrádky, která je hned u domu. (Majitelé mají na pozemku i včelí úl coby zdroj vlastního medu.)

Veškeré úložné prostory jsou uspořádány podél delších stěn.

Foto: Jordi Anguera

Foto: Jordi Anguera

Architekti při návrhu domu vzali v potaz také ekologický dopad jeho výstavby. Předně proto zvolili takové materiály, které pocházejí z blízkého okolí.

Veškeré dřevo pochází z certifikovaných obnovovaných lesů. Mnoho dřevěných částí je navíc prefabrikovaných, což stavbu domu urychlilo a také zlevnilo.

Hezkým prvkem je chráněná veranda.

Foto: Jordi Anguera

Interiér domu je obložen trojvrstvou překližkou z borového dřeva, v exteriéru jsou použity obklady z tepelně upraveného jedlového dřeva, které má vysokou odolnost vůči napadení škůdci i vůči povětrnostním podmínkám.

Koupelna se sprchovým koutem je umístěna hned vedle vchodových dveří.

Foto: Jordi Anguera

Interiér je organizován jako jeden velký otevřený prostor, kde se odehrávají veškeré denní i relaxační aktivity. Rozložení jednotlivých zón je intuitivní.

Přirozeným dělicím prvkem je zhruba ve středu umístěný krb. Veškeré úložné prostory jsou pak orientovány k zadní i přední stěně.

Uspořádání domu

Foto: Jordi Anguera

Fungování domu v létě

Foto: Jordi Anguera

Fungování domu v zimě

Foto: Jordi Anguera

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků