Hlavní obsah
Chaloupku jako z pohádky si postavila rodina našeho čtenáře v Jindřichovicích. Foto: Archiv čtenáře (9x)

Majitel si postavil dům ve vesnici, kde jeho rod žil po staletí

Už od poloviny 17. století vlastní pozemky v Jindřichovicích č. 6 ve stejné výměře rod našeho čtenáře, pana Alexandra. V roce 1957 o veškerý majetek jeho rod při kolektivizaci přišel. Poslední hospodář, Josef, tento zásah nepřežil. Žijící potomci získali pozemky v restituci zpět, bohužel však ne již rodné stavení, které se z legislativních důvodů stalo nedostupným. Alexandr, jeden z vnuků posledního hospodáře, si proto postavil v sousedství svůj vlastní dům. Ve stejném stylu, aby původní domov co nejvíce připomínal a do vesnického koloritu co nejlépe zapadl.

Chaloupku jako z pohádky si postavila rodina našeho čtenáře v Jindřichovicích. Foto: Archiv čtenáře (9x)
Majitel si postavil dům ve vesnici, kde jeho rod žil po staletí

Před třiceti lety měla rodina na pozemku pouze starou stavební buňku. Tu však majitelé časem proměnili v příjemné víkendové bydlení, kde mohli trávit s dětmi spoustu víkendů a dovolených.

Na počátku loňského roku nebyl dům ještě dokončen, zbývalo nahodit zdi a dotvořit detaily.

Foto: Archiv čtenáře

„Svůj sen jsem si začal realizovat v roce 2009, s nástupem do důchodu. Rozhodl jsem se postavit stavení nové, ale v duchu našich dědů a babiček - jedna sednice, ve které se odehrávalo vše, a jedna či dvě komůrky na přespání (hospodář samozřejmě přespává v sednici). Jako strojař-konstruktér jsem neměl k rýsování daleko. Vzorem pro mě byla obytná část rodného statku,” napsal nám pan Alexandr.

Majitel věnoval při stavbě domu velikou pozornost detailu.

Foto: Archiv čtenáře

Čtenář postavil cihlový dům, přičemž jako hlavní stavební materiál použil cihly Porotherm o velikosti 44 a 30 na obvodové zdivo a 17,5 a 11 na příčky.

Zvolené moduly mohl kombinovat se systémem Hart Poroton, který si v době stavby dovezl z Německa, protože tak ušetřil. Cena rozhodla i při volbě střešní krytiny, Alexandr použil Bramac - římskou památkovou červenou tašku.

Srdcem nově postavené venkovské chalupy je sednice, kde se odehrává každodenní život. Jejím základním prvkem jsou pak samozřejmě velká kamna.

Foto: Archiv čtenáře

Vchodové dveře a okna vyrobil truhlář ze sousední vesnice. Srdcem sednice se pak logicky stala velká, zčásti kachlová kamna.

Venkovský styl je v interiéru zachovaný do posledního detailu. Na míru vyrobená dřevěná okna doplňuje dřevěný nábytek, nechybějí samozřejmě ani přiznané trámy na stropě.

Foto: Archiv čtenáře

V roce 2013 čtenář mohl dokončit fasády stavení, nahodit je a natřít, předtím vytvořil ještě všechny římsy.

V dalších dvou letech se mu podařilo vybudovat dřevník a - jak poznamenává - do roku 2016 „sklouzla” stavba sklípku. I ten navrhl v tradičním stylu, jak jej lidé stavěli v minulých dobách.

Původní stavební buňka a její proměna, které předcházely stavbě nového domu.

Foto: Archiv čtenáře

„Blatensko bylo krajem ryb a růží a je i krajem bramborářským. Na krajích lesů a polí je mnoho kamenů. Ty jsou v současnosti nejčastěji mým cílem, neboť pochozí a pojezdové cesty realizuji výhradně z nich. Nikdy nevolím beton či zámkovou dlažbu. Prvním ze stromů, které jsem zasadil v sousedství dnešního stavení, je ořešák - dnes desetiletý. Přibývají ovocné stromy a přibudou ještě jehličnany,” plánuje pan Alexandr.

Průběh stavby

Foto: Archiv čtenáře

V sednici vyrostla pěkná velká kamna.

Foto: Archiv čtenáře

Už nyní je ale na své dílo oprávněně hrdý. O tom, že se mu podařilo postavit dům, který si s původní místní architekturou v ničem nezadá, ho přesvědčují reakce kolemjdoucích a cyklistů, kteří projíždějí po stezce, která vede nedaleko od jeho stavení. S obdivem si Alexandrův dům fotí a jen stěží chtějí věřit, že před nimi stojí novostavba.

Pokroky ve výstavbě domu

Foto: Archiv čtenáře

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků