Hlavní obsah
Adolf Loos byl hodně ovlivněn secesí, kterou ale později ostře kritizoval. Foto: ČTK

Loosovy unikátní interiéry oslní kvalitou a sladěním použitých materiálů

Interiéry bytů, které v Plzni navrhl světoznámý architekt českého původu Adolf Loos, bude mít veřejnost možnost navštívit mnohem častěji. Připravili jsme pro vás proto jako lákadlo obrazovou prohlídku těchto působivých, účelově navržených prostor.

Adolf Loos byl hodně ovlivněn secesí, kterou ale později ostře kritizoval. Foto: ČTK
Loosovy unikátní interiéry oslní kvalitou a sladěním použitých materiálů

Evropsky cenná ukázka architektovy práce v Plzni byla nedávno zpřístupněna 140. výročí narození architekta Adolfa Loose a vzbudila odborný zájem. Nyní Plzeň plánuje  zařadit interiéry do nové prohlídkové trasy pro fajnšmejkry. [celá zpráva]

Přestože interiéry často nejsou kompletní, představují evropsky cennou ukázku architektovy práce. Jsou velkou cenností, jen málokde se dochová práce architekta v reprezentativním provedení po tak dlouhou dobu.

Interiéry nejsou nijak předekorované, naopak často působí až puristicky. Asketické velké plochy obložených stěn dokazují Loosovu snahu o jasný účelný styl.

Architekt v interiérech hodně pracoval s kamenným obložením stěn, narodil se totiž v rodině kamenosochaře.

Velkou pozornost věnoval Loos i osvětlení, které v interiérech vytváří příjemnou kavárenskou náladu.

V prostorách řady Loosových interiérů je zachován princip takzvaného raumplanu, prostorového plánu, který nabízel obytnou halu a galerii se vstupy do jednotlivých místností prvního patra.

Interiéry Loos velmi zřídkakdy, ale přece, doplňoval o designový nábytek, který také sám navrhoval. V Česku se jeho návrhy vidí zřídkakdy. K vidění ale budou v rámci výstavy aukce Aukčního domu Sýpka.

V Praze je možné seznámit se s Loosovým citem pro interiér v pražské Müllerově vile na Ořechovce. Prostor této vily pojal Loos opravdu velmi originálně a pohrál si i s designem zahrady, která byla nedávno oceněna odbornou porotou. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků