Hlavní obsah
Houpací křesílko RAR Rocker Chair Gino a interiér s křesly od Charlese a Ray Eamesových a svítidlem Bike navrženým designérem Robem van Beekem pro společnost Halla. Foto: Out There Interiors, Halla (2x)

Křesla inspirovaná tvarem mušle se hodí do různých částí interiéru

Plastová křesla připomínající skořápku nebo mušli na subtilnějších nohách jsou v interiérech i obchodech k vidění stále častěji. Mají nádech retra i futuristického stylu. Vznikají podle vzoru slavných křesel od americké designérské dvojice Charlese a Ray Eamesových.

Houpací křesílko RAR Rocker Chair Gino a interiér s křesly od Charlese a Ray Eamesových a svítidlem Bike navrženým designérem Robem van Beekem pro společnost Halla. Foto: Out There Interiors, Halla (2x)
Křesla inspirovaná tvarem mušle se hodí do různých částí interiéru

Původní houpací křeslo RAR bylo navrženo ve spolupráci se společností Zenith Plastics na soutěž organizovanou MoMa (Muzeem Moderního umění v New Yorku) s názvem Low-Cost Furniture Design (Levný nábytkový design). Dnes se toto křeslo vyrábí z recyklovatelného polypropylenu. Je proto celkem lehké a omyvatelné.

Široký výběr základen křesla umožňuje jeho použití v různých částech interiéru, od jídelny po domácí kanceláře nebo zahrady.

Křesla s názvem DAW a DAX mají sedací část z praktického omyvatelného plastu.

Foto: Vitra, Marc Eggimann

Eamesovi navrhli křesla z kolekce Eames Plastic Armchair v polovině dvacátého století a dali křeslům jednoduché názvy. Židle na kolečkách nese jméno DAL.

Křeslo na nejjednodušších nožkách nazvali DAX, křeslo s jednoduchými křížovými vzpěrami DAW a se složitější DAR. Právě to získalo největší věhlas, jeho základna totiž trochu připomíná Eiffelovu věž. Původní návrhy Eamesových jsou často inspirací pro dnešní návrháře.

Studentka produktového designu Martina Doležalová navrhla osvětlení Flou a zakomponovala ho do interiéru s křesly od Eamesových.

Foto: Halla

Křesla ve tvaru mušlí vznikají v široké škále barev skořepin a provedení čalounění, takže mohou být přizpůsobena pro individuální potřeby.

Nejklasičtější křeslo tohoto typu má bílou plastovou sedací část a nohy z lakovaného javorového dřeva, které jsou zpevněny ocelovými pruty.

Křesla se svěžími zelenými prvky Ambientata jsou dostupnou variantou v podobném stylu.

Foto: Alax

Nábytek tohoto typu perfektně zapadne do interiérů mladších generací zařízených ve stylu retro nebo pop-art. V jednoduchých barvách (bílá, černá) se hodí i do minimalistických prostor a futuristicky laděných interiérů.

Jenoduché bílé křeslo od designéra Andrease Webera zapadne do pop-artových interiérů s křesly od Eamesových i do interiérů v jednoduchém stylu.

Foto: Kare, Out There Interiors

Pokud vybíráte židli pro občasné sezení v kanceláři, vyplatí se zvolit polstrovanou. Případně si ke klasické plastové pořídit podsedák.

Pro tento typ židlí jsou vhodné kulaté barvené sedáky od designérky Helly Jongeriusové.

Křeslo s neotřelými hliníkovmi prvky na jasanových nohách zapadne do honosnějších kanceláří, stejně jako křeslo Ambientata.

Foto: Kare, Alax

Židle má integrované područky a je tak třeba vzít v úvahu, že u jídelního stolu zabere více prostoru.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Na druhou stranu ale trochu plní i funkci křesla, takže je vhodnou variantou, pokud více hostům nemůžete nabídnout pohodlnější posezení v obývacím pokoji.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků