Hlavní obsah
Vila s adresou: Rožmberská 349, Český Krumlov Foto: Slavné vily Jihočeského kraje

Kaskádovitá krumlovská vila elegantně kopíruje svažitý terén

Moderní vila BMS Touristic v Českém Krumlově vznikla na příkrém pozemku. Navrhl ji Ateliér K.F.A. a vznikla mezi lety 1997 a 2002. Do prudkého svahu autoři navrhli úzký a dlouhý, kaskádovitě utvářený objekt, který terén svou formou téměř kopíruje. Vila je důkazem, že i s problematičtějším pozemkem si šikovný architekt poradí.

Vila s adresou: Rožmberská 349, Český Krumlov Foto: Slavné vily Jihočeského kraje
Kaskádovitá krumlovská vila elegantně kopíruje svažitý terén

Historické jádro Českého Krumlova obklopuje řada návrší, na jejichž svazích už od začátku 20. století začaly vznikat vilové čtvrti. Největší z nich vyrostla pod poutní kaplí na Křížové hoře.

Pro architekty jednotlivých domů se ale málokdy stal svažitý pozemek parcely dobrým výchozím zadáním. O vile v Rožmberské ulici, postavené firmou „BMS Touristic, München, Germany“, platí pravý opak.

Schodiště je umístěné z boku a umožňuje příchod do různých podlaží zvenku.

Foto: Slavné vily Jihočeského kraje

Vilu s neofunkcionalistickými rysy navrhl bratislavský Ateliér K.F.A. Znalci ji často označují za dílo architekta Norberta Šmondrka. Na projektu spolupracovaly i pražský ateliér Tekton a krumlovský ateliér SP Studio, který upravil podobu spodní části domu.

Vedle krytého minimalistického vstupu do vily nechybí garáž.

Foto: Slavné vily Jihočeského kraje

Výrazné tvarové členění vily nevzniklo jen z kaskádovitě ustupujících podlaží, ale i posunutím hranolů jednotlivých pater do stran.

Důraz byl při návrhu vily kladen na pravoúhlost, na ostré střety svislých a vodorovných prvků. To dodává vile na dramatičnosti. Pravý úhel nesvírají jen stěny bloků jednotlivých podlaží, ale i členicí prvky těchto stěn.

Vila působí strohým a lehce nepřístupným dojmem.

Foto: Slavné vily Jihočeského kraje

V prvním patře je umístěn administrativní provoz firmy BMS Touristic. Do dalších dvou pater architekti navrhli velké byty.

V zadních částech vily nechybí velký obytný pokoj, vybavený vždy terasou a nabízející krásný výhled.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků