Hlavní obsah
Technologie Air Multiplier sloupového ventilátoru AM07 zajišťuje příjemný, rovnoměrný proud vzduchu bez poryvů. Cena 11 999 Kč. Foto: Dyson (2x)

Jak spolehlivě zkrotit horko v bytě či kanceláři

Dlouhotrvající vedro zatěžuje organismus, který pak napíná síly ke svému ochlazení. Jenže tím trpí mysl, což je nepříjemné zejména v pracovních dnech. Co s tím?

Technologie Air Multiplier sloupového ventilátoru AM07 zajišťuje příjemný, rovnoměrný proud vzduchu bez poryvů. Cena 11 999 Kč. Foto: Dyson (2x)
Jak spolehlivě zkrotit horko v bytě či kanceláři

S rostoucí teplotou v místnosti se lidé, kteří těžko snášejí vysoké letní teploty, stávají podrážděnými, netrpělivými.

Horko ovlivňuje i kvalitu spánku, takže v případě odepření odpolední siesty se můžeme v druhé polovině pracovního dne cítit ještě unaveněji než obvykle. Ventilátor prouděním vzduchu pocitově ochlazuje, mobilní klimatizace dokáže teplotu místnosti snížit znatelněji.

Jen šetrné proudění

Lopatkové ventilátory stolní, nástěnné, stropní i stojanové nenecháváme během provozu směřovat k obličeji. Přímé proudění vzduchu způsobuje pálení očí, kůže obličeje, záněty obličejových dutin, hlasivek. Ideálně ventilátor směřujeme proti stěně, aby se proud tříštil a rozbíhal do stran.

Stropní ventilátory ředí vzduch stoupající vzhůru, zpravidla jsou kombinované se svítidlem. Pro dlouhodobější výměnu vzduchu nastavujeme na ventilátoru nižší rychlost, pro rázné vyvětrání maximální.

Stojanový ventilátor Rowenta VU5670F0 v sobě kombinuje mimořádnou sílu (70W motor) a ticho (hlučnost jen 35 dB). K dispozici 5 programů, včetně turbo boost funkce, a speciální noční režim pro nerušený spánek. Časovač nastavíme naž na 8 hodin. Cena 2199 Kč

Foto: Datart

Bezlopatkové ventilátory vzduch nevíří, mohou mít zvlhčovač s funkcí ionizace. Režim sleep minimalizuje riziko prochladnutí v noci. Vyznačují se plynulým tichým režimem a vysokým výkonem.

Stolní ventilátor AM06 udržíme v čistotě snadno. Má dálkové ovládání s magnetickým úchytem a časovač automatického vypnutí s rozsahem 15 minut až 9 hodin. Cena 9499 Kč.

Foto: Dyson

Ventilátory lze v mnoha případech ovládat i dálkově, mívají časovač. Jsou účinné, když jejich kapacita postačuje konkrétní místnosti a počtu osob v ní. Proto sledujeme tzv. vzduchový výkon ventilátoru (m3/h) a potřebný počet výměn vzduchu v místnosti, který vychází z hygienických hledisek.

Např. v obytné místnosti se udrží čerstvý vzduch s 1 až 1,5 výměnami za jednu hodinu provozu průměrného ventilátoru. V kanceláři s počítači je třeba 8 výměn za jednu hodinu.

Správné nastavení

V kanceláři nebo v menším bytě je možným řešením mobilní klimatizace, kterou můžeme přenášet z jedné místnosti do druhé.

Abychom předešli angínám kvůli velkým rozdílům mezi teplotou vzduchu v místnosti a venkovním horkem, nastavujeme klimatizaci maximálně na teplotu o 4 °C nižší proti venku.

Vlevo klimatizace Electrolux EXP09HSECI, vpravo mobilní klimatizace Electrolux EXP12HN1W6

Foto: Euronics

Předností mobilní klimatizace jsou různé funkční režimy. Některé modely umějí chladit, sušit, větrat nebo i topit, takže jsou užitečné také v zimních měsících.

Funkce plně automatického režimu s časovačem ve 24hodinovém cyklu umožňuje nastavit chlazení tak, aby byla místnost na požadovanou teplotu vychlazená v čase, kdy se třeba vracíme z práce. K vybraným modelům klimatizace lze dokoupit také wi-fi modul, kterým klimatizaci ovládneme na dálku aplikací v mobilním telefonu.

V klimatizaci vlivem ochlazování kondenzuje voda, kterou musíme pravidelně vypouštět. Drobnou nevýhodou může být nutnost umístění výfukové trubice klimatizace, která by měla směřovat ven z místnosti, nejčastěji oknem. Pozor! Odvlhčený vzduch vysušuje sliznice, u citlivějších jedinců způsobuje pálení očí, zánět průdušek.

Čtyřrychlostní sloupový ventilátor AEG TVL 5531 je vybaven časovačem a zaujme designovým provedením.

Foto: Okay

Do rodinného domu volíme dražší pevnou stacionární klimatizaci. Ta se skládá z vnitřní a venkovní jednotky. Pevné klimatizace mají tišší provoz, protože veškerá hlučnost jde mimo byt či dům.

Kvalitní mobilní klimatizace by v pracovním režimu neměla překračovat hlučnost 64 dB. Pro kvalitní spánek sneseme hluk mezi 25-30 dB.

Dostatek vlhkosti 

Umělé ochlazování vysušuje vzduch. Pracujeme-li na počítači, nezapomeneme na oční kapky - umělé slzy.

Denně vypijeme 2 litry tekutin. Osvěží nás třeba domácí limonáda, nejlépe kombinace citrónu s okurkou (okurka chrání zubní sklovinu před agresivním citrónem).

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků