Hlavní obsah

Jak si nechat od truhláře vyrobit nábytek na míru

U truhláře si na zakázku můžeme nechat vyrobit jeden kus nábytku, ale také zařízení celé místnosti. Jsou takoví, kteří se ochotně pustí do výroby takřka jakékoli zakázky, jiní se ale raději specializují jen na určitý typ. Najít toho pravého může být proto někdy oříškem.

Jak si nechat od truhláře vyrobit nábytek na míru

Ideálním místem kde hledat, je například internet. Tam se člověk obvykle dozví nejen zaměření zvažované dílny, ale často si můžeme prohlédnout i snímky hotových prací. První schůzka s truhlářem probíhá v jeho kanceláři. Aby měla opravdu smysl, připravíme se na ni už doma. Nemáme-li návrh od architekta, nahradíme ho vlastní invencí a fantazií.

.: Knihovna s vloženými skříňkami z makassarové dýhy v kombinaci s lesklým emailem. Výroba nábytku na zakázku nám umožní pořídit si domů takové doplňky, které jej charakterizují a odliší od jakéhokoli jiného (Zakázkové truhlářství Martin Hanzalík). foto: archiv firmy Hanzalík

Pečlivě si promyslíme svou představu díla, jež od truhláře očekáváme. Můžeme si pomoci fotografií nábytku nebo místnosti, které nás inspirovaly. Eventuálně můžeme zkusit sami vytvořit nějaký nákres. Pomoci může i snímek podlahy nebo její vzorek, jestliže chceme vzhled a odstín nábytku podle ní orientovat. Čím konkrétnější naše představa bude, tím snáze a rychleji se na budoucí zakázce s truhlářem dohodneme.

Právě na první schůzce už máme být schopní debatovat o materiálu, z něhož se bude náš nábytek vyrábět. Zároveň společně s truhlářem vybereme barvy, typy kování, skel a další detaily.

Na základě této debaty už truhlář může nakreslit náš návrh v takové podobě, na níž jsme se shodli. (Někteří truhláři nám nechají vytvořit i digitálně zpracovanou 3D podobu našeho nábytku. Tu ovšem budou muset zaplatit, a proto ji nechají vyhotovit až po zaplacení zálohy.)

Po dohodnutí zakázky se určuje cena

Jestliže se s truhlářem shodneme na konkrétní podobě zakázky, vypočítá cenu a dohodneme se na způsobu platby.

  • Je běžné, že truhlář požaduje zálohu.
  • Nový zákazník obyčejně platí 50 % celkové částky.
  • Je-li zakázka z obzvláště drahého materiálu, může truhlář požadovat jako zálohu určité procento ceny materiálu.

Tvorba konečné ceny zakázky není u každého stejná. Zatímco některé firmy ji vypočítávají podle takřka neměnného vzorce cena materiálu krát určitý koeficient (například 2,1), jiní volí individuálnější přístup. Skládají ji z částky za materiál a z nákladů na práci v závislosti na čase.

.: Soukromého uměleckého truhláře často oslovují i lidé, kteří potřebují opravit starý kus nábytku, eventuálně jej celý rekonstruovat (Umělecké truhlářství Marek Rachnev). foto: archiv firmy Rachnev

Téměř ve všech případech ale platí, že výsledná cena nebude nižší než částka, za níž bychom obdobný typ nábytku kupovali v obchodním řetězci. Je to proto, že výrobní náklady malého soukromníka jsou jiné, než výrobní náklady velké nadnárodní společnosti.

Jednotlivé fáze výroby

Po zaplacení dohodnuté zálohy se truhlář pustí do práce na zakázce. V praxi to znamená, že se rozjede k nám domů, aby si na místě vše prohlédl na vlastní oči, proměřil a nafotil.

Během výroby je někdy možné se přijít podívat na již hotové kusy. Truhlář s námi určitě bude konzultovat všechny nesrovnalosti, na něž při výrobě narazí. Týká se to hlavně případů, kdy pracuje podle návrhu vytvořeného architektem. Truhláři se celkem často setkávají s projekty, které jsou z určitých důvodů nerealizovatelné nebo ne zcela realizovatelné.

Může to být např. proto, že architekt předpokládá použití materiálu, který není na trhu. Jindy je příslušný kus nábytku navržen v některých detailech tak, že je potlačena jeho původní funkce. V takových případech se musí projevit zkušenost truhláře, aby návrh poupravil. Konkrétní otázky truhlář projednává přímo s architektem, zákazník je musí pouze schválit.

Výrobní lhůta u truhlářů obyčejně nepřesahuje dva měsíce. Výjimkou je pouze období podzimu a před Vánocemi, kdy mají nejvíce zakázek a bývají zavaleni prací.
Po zhotovení nám truhlář nábytek přiveze domů a zkompletuje jej. Dovezení a smontování bývá u některých truhlářů zdarma, jiní i tyto částky do faktury rozepisují.
Předání hotové zakázky je podnětem pro doplacení zbytku ceny za naší zakázku.

U truhláře neplatí všichni zákazníci stejnou daň. V bytech do velikosti 120 m2 a v rodinných domcích do velikosti 350 m2 zastavěné plochy jsou zakázky realizované v nich (jde-li o věci pevně vázané na stavbu - např. vestavěná skříň apod.), daněny pouze devíti procenty. Větší byty a domy jsou považovány za nadstandardní bydlení a vždy se u nich se připočítává DPH ve výši 19 %.

Co může truhlář odmítnout

Občas se můžeme dostat do situace, že truhlář naši zakázku odmítne. Například firma specializovaná pouze na výrobu kuchyní se nebude pouštět do zařízení ložnice. Truhlář, vyrábějící výhradně nábytek, může odmítnout vytvoření dřevěného schodiště nebo mezipatra.

Jiným důvodem k odmítnutí zakázky může být námi požadovaný materiál. Někteří truhláři se mohou bránit např. výrobě nábytku z lamina. Nejde jen o jejich stavovskou čest, důvody jsou i praktické - ze stejného materiálu se prodávají obdobné kusy nábytku ve velkých řetězcích, ovšem za podstatně nižší ceny, jimž by nemohli při tvorbě své nabídky konkurovat. Jsou ovšem tací, kteří z lamina ochotně vyrobí cokoli, co bude jen trochu rozumné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků