Hlavní obsah
Kuchyňská sestava nábytku je autorským dílem designérky Markéty Fleischnerové. Je zhotovena z bíle lakované MDF desky, granitový dřez je zasazen do desky z dubového masivu. Skříňky ve tvaru hexagonů doplňují i obkládačky Tonalite (Siko) stejného tvaru. Foto: Lukáš Hausenblas

Jak majitelka probouzela třípokojový byt s terasou k životu

Po dlouhodobém pobytu v Austrálii a životě v podnájmu se Eliška rozhodla pro perspektivní třípokojový byt s velkou terasou. Nejprve ho zavrhla kvůli ceně, ale stále ho měla plnou hlavu. Ani po půl roce však nenašla lepší, proto ho koupila a společně s designérkou Markétou Fleischnerovou ho uvedly do života.

Kuchyňská sestava nábytku je autorským dílem designérky Markéty Fleischnerové. Je zhotovena z bíle lakované MDF desky, granitový dřez je zasazen do desky z dubového masivu. Skříňky ve tvaru hexagonů doplňují i obkládačky Tonalite (Siko) stejného tvaru. Foto: Lukáš Hausenblas
Jak majitelka probouzela třípokojový byt s terasou k životu

Na tomto bytě Elišce obzvlášť záleželo, proto nechtěla nic uspěchat a přihlásila se do kurzu interiérového designu k Markétě Fleischnerové ze studia Mfart. Na celkovou úpravu bytu si však netroufla, proto přizvala designérku ke spolupráci.

Potřebovala poradit především s návrhem kuchyně a spolu pak konzultovaly i další nezbytnosti. Jinak se ale dala do úprav třípokojového bytu v novostavbě sama. Tento byt byl už druhý, do jehož zařizování se pustila.

Obývací pokoj skvostně dekorují rozteklé světadíly – originální dílo Vlada Matušiaka, které vytvořil majitelce na přání. O obrazovou kompozici se postarala kamarádka – šikovná grafička Anička Ševcová.

Foto: Lukáš Hausenblas

„Ten první mi ukázal, jak to nechci,“ říká Eliška. Má dobře vyvinuté estetické cítění a k designu blízko. Studovala malbu, také zpěv a nyní usilovně pracuje na otevření vlastní galerie. Ostatně v galerii nabyla cenné zkušenosti, v Austrálii v ní totiž pracovala. V bytě, který si po návratu ze zahraničí koupila a vnímá ho jako perspektivní i do budoucna, žije nyní se svým přítelem Patrikem.

„Byt tvoří moji pevnou základnu a dává mi jistotu i do budoucna, vlastní byt považuji za rozumnou investici, proto se snažím vytvořit z něj příjemný domov,“ vysvětluje Eliška.

Inspirace z internetu

Eliška toužila po větším světlém interiéru s velkou terasou. Ten její má sto metrů čtverečních a terasa sedmdesát. Zhmotnit představy nebylo úplně jednoduché. První kroky v zařizování následovaly až po absolvování kurzu interiérového designu, který jí neuvěřitelně pomohl.

Bílý jídelní stůl zdobí legendární Eames DSW židle (Vitra). Na stěně se skvěle vyjímá jelen, kterého lihovou fixou narýsovala Eliška.

Foto: Lukáš Hausenblas

„Naučila jsem se představit si prostor a pracovat s ním. Kurz mi především dodal odvahu pustit se do zařizování. Zpočátku jsem se dost bála experimentovat,“ vzpomíná Eliška.

Inspiraci čerpala z Pinterestu (webová stránka), sbírala obrázky, které ji zaujaly. Zabodoval skandinávský styl, ale úplně se ho nedržela. Sám o sobě jí připadal příliš strohý. Oslovily ji geometrické prvky, které se v interiéru vyskytují opakovaně a proplétají ho jako jemná pavučina.

V ložnici dominuje lůžko Malm s úložným prostorem (Ikea). Našlo se i dost místa pro houpací křeslo Grönadal (Ikea).

Foto: Lukáš Hausenblas

Domov tu našlo i několik jelenů, které Eliška zbožňuje, jednoho tu také osobně ztvárnila, jiné dostala darem. Jeden se tu zabydlel dokonce dřív než postel.

Interiér majitelky dokonale odráží její osobnost a emoce. Je plný umění, darů od kamarádů umělců, kteří sem vnášejí prostřednictvím vlastní tvorby svou energii.

Obrovský lapač snů, který si nechala Eliška poslat z USA, je dílem ukrajinské umělkyně. V menším provedení ji lapače snů provázely už od dětství, když jí je maminka věšela na zeď k posteli.

Foto: Lukáš Hausenblas

Eliška ráda cestuje – to vystihuje nástěnná malba světadílů Země, která zdobí hlavní obytný prostor. Nemůže tu chybět ani jednoduchý, ale stylový bílý klavír – Eliška se totiž věnuje opernímu zpěvu. Podoba pracovny se stále ještě vyvíjí a proměňuje, stejně tak se lehkému faceliftu průběžně podrobuje celý byt.

Estetika i účel

Kromě koupelny a podlahy, s níž Eliška nebyla spokojená, přebírala byt od developera prázdný. I tak ale musela předělat rozvody elektřiny a upravit je podle vlastních potřeb.

Koupelna připravená developerem je vybavena umyvadly Laufen s bateriemi Ideal Standard a doladěna bambusovými dekoracemi, například žebříkem od Markéty Fleischnerové.

Foto: Lukáš Hausenblas

Dubové podlaze v přírodním odstínu se nakonec v celkovém ztvárnění interiéru přizpůsobila, přestože by její vizi skandinávského stylu lépe vyhovoval studený odstín dřeviny. Miluje zimu, je to její nejoblíbenější roční období. S naturálním odstínem dubu nakonec propojila barvu kožené pohovky a dub podpořila i pracovní deskou v kuchyni.

„Když jsem se po nějakém čase dočkala kuchyně, cítila jsem se blaženě,“ raduje se Eliška. „Kuchyň jsem si představovala jednoduchou a geometrickou a Markétin návrh mě okamžitě nadchnul, neměla jsem k němu vůbec žádné výhrady.“

Při návrhu kuchyně v otevřeném prostoru se designérka odrazila od nástěnné malby světadílů. Její ztvárnění a vtipná hra s hexagony dokonale vyvažují celek a velmi osobitě vyjadřují mladistvost a lehkost. „Ráda bych ještě dodatečně vyměnila jídelní stůl za větší a kvalitnější, který sem designérka původně navrhla. Měla pravdu,“ komentuje svůj přešlap Eliška.

„Ještě potřebuji dotvořit pracovnu. Mám ráda jednoduchý základ, ale i barvy. Právě pracovnu mohou ovládnout, ta nemůže být depresivní.“

Barevně výraznější pracovna podporuje kreativitu. Eliška sem ještě plánuje větší pracovní stůl.

Foto: Lukáš Hausenblas

Nenajdete tu ale televizor, Eliška s Patrikem si raději promítnou zajímavý film. V interiéru je kombinováno dražší nábytkové vybavení s levnějšími kousky.

Eliška má ráda švédskou značku Ikea, jejíž nábytek je u ní doma zastoupen velmi hojně. Je to prostě Skandinávie stejně jako dánský reproduktor Bang & Olufsen, který ji okouzlil. Nejvíc si však cení výtvarných děl, která jí darovali kamarádi umělci. „Stačí zavadit pohledem a hned mám lepší náladu.“

Foto: Lukáš Hausenblas

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků