Hlavní obsah
Plastová okna jsou oblíbená hlavně díky výhodnému poměru cena–kvalita a také kvůli jednoduché údržbě. Foto: Vekra (4x)

Investice do kvalitních oken se vždy vyplatí

Přemýšlíte o výměně oken nebo vybíráte okna pro nový dům? Stále nemáte jasno, jakému materiálu dát přednost, aby okna co nejlépe splňovala požadavky na funkčnost a vzhled? Podívejte se, jaké jsou přednosti jednotlivých materiálů.

Plastová okna jsou oblíbená hlavně díky výhodnému poměru cena–kvalita a také kvůli jednoduché údržbě. Foto: Vekra (4x)
Investice do kvalitních oken se vždy vyplatí

Okna jsou důležitou součástí našich domovů nejen proto, že nás chrání před nepřízní počasí, ale mají významný vliv na energetickou náročnost našeho bydlení a úsporu energie. Právě proto je dnes trojsklo běžnou výplní všech druhů oken.

Za okno Transparent navržené pro domy, v nichž se dřevěné stěny proměňují v otevřený prostor, získal hlavní cenu na Designbloku 2016 designér Maxim Velčovský.

Foto: JÁNOŠÍK okna-dveře

Všichni renomovaní výrobci nabízejí v jednotlivých materiálech výběr profilů zaměřených na vzhled, exkluzivní či ekonomické řešení, optimální výkon, zaoblené i lineární hrany. Cena oken vychází z druhu materiálu, jeho zpracování, rozměrů i typu kování.

Skvělé tepelně izolační vlastnosti, které pomohou uspořit náklady na energie, přináší také plastová okna Synego.

Foto: Dafe-plast

Plastová okna

Patří k dlouhodobě nejžádanějším na našem trhu. Oblíbená jsou zejména díky výhodnému poměru cena-kvalita. Kromě příznivé ceny jsou jedinečná v energetické účinnosti.

Kvalita plastových oken spočívá v jejich jednotlivých částech, kterými jsou plastový profil, výztuha, kování a zasklení.

Foto: Dafe-plast

Ve srovnání s hliníkovými nebo dřevěnými okny lépe izolují. Díky tomu se výrazně snižují náklady za vytápění.

Mezi další klady patří snadná udržovatelnost, dlouhá životnost a vysoká odolnost.

Nová generace plastových oken a dveří Schüco Living se vyznačuje kvalitním těsněním bez průvanu, vlhkosti a hluku a nyní i dokonalým metalickým povrchem ve třech barvách, který přináší technologie Automotive-Finish.

Foto: Schüco

Plastová okna jsou k dispozici v celé škále barev a vzorů. Bílá plastová okna, to je klasika, dnes jsou v kurzu plastová okna v šedé barvě, mezi nejpopulárnější patří dřevodekory. Barvy okenních rámů lze i kombinovat.

Dřevěná okna

Nebo také tzv. eurookna jsou léty prověřenou klasikou, která se hodí pro každou novostavbu i rekonstrukci. Moderní dřevěná okna se vyrábějí z vícevrstvých lepených hranolů, díky nimž mají výborné tepelně izolační vlastnosti a perfektní tvarovou stabilitu.

Dotykovým ovladačem střešního okna GGL Integra lze ovládat nejen okno, ale i rolety, žaluzie a markýzy odkudkoli v domě. V případě deště okna automaticky zavře dešťový senzor. Ovládání je vhodné pro okna umístěná mimo dosah. Cena od 22 000 Kč.

Foto: Velux

Pokud potřebujeme spolehlivé řešení velkých prosklených ploch nebo máme-li atypické tvary stavebních otvorů, jsou dřevěná okna ideálním řešením. Kvalita dřevěných oken spočívá v jejich povrchové úpravě. Stačí dvakrát do roka přetřít lazuru balzámem a jednou za sedm let natřít lazurou.

Vekra

Foto: Vekra

Dřevěná okna mají podstatně vyšší životnost než okna plastová, jsou pevná, mají výborné izolační vlastnosti, snadno se opravují i renovují a jsou velmi odolná. Rekonstrukce historických budov se bez tohoto materiálu neobejdou.

Hliníková okna

Vyznačují se dlouhou životností, moderním vzhledem a vysokou pevností. Hliník je nejvhodnějším materiálem pro velmi časté používání a zároveň uspokojí i vysoké nároky na tepelnou izolaci. Z toho vyplývá, že hliníková okna jsou vhodná všude tam, kde budou hodně namáhána, nebo v místech, kde jsou náročné povětrnostní podmínky.

Hliníková okna se hodí všude tam, kde budou hodně namáhána, nebo kde jsou náročné povětrnostní podmínky. Dlouhá životnost, moderní vzhled a vysoká odolnost.

Foto: Vekra

Okna mají výborné vlastnosti a stabilitu a umožňují vyřešit i velké prosklené plochy. Díky široké škále barevných variant včetně dekorů dřeva se tato okna uplatní v každém interiéru.

Exkluzivní vzhled hliníkových oken Progress ALU zajišťuje hliníková obložka, která je umístěna na plastovém profilu Geneo z vnější strany. Zlepšuje tak nejen estetiku okna, ale i mechanické vlastnosti.

Foto: Dafe-plast

Nabízejí řešení jak pro prostory částečně vytápěné, tak vysoce úsporné profily ideální do bytových prostor. Díky mimořádné odolnosti a stálosti hliníkových profilů budou okna vyřešena jednou pro vždy.

Dřevohliníková okna

Poskytují ideální ochranu dřeva hliníkovým opláštěním, proto mají neomezenou životnost. U oken tak zcela odpadá nutnost péče o povrch dřeva. Prakticky neomezená životnost dřevohliníkových oken jim dává punc investice, která se opravdu vyplatí.

Dřevohliníková okna představují ideální spojení přírodního materiálu s perfektní ochranou, které dřevu poskytuje hliníkové opláštění.

Foto: Vekra

Také v tomto segmentu nabízejí výrobci nepřeberné množství barevných variant hliníkového opláštění a poskytují stavebníkům široké možnosti hlavně u moderních staveb. Je možné si vybírat z různých produktových řad, a to v odlišném designu. Najdeme okna nejen v klasickém designu, ale i oblá či se skrytým křídlem.

Druhy oken

Plastová okna

Výhody: snadná údržba, nižší pořizovací cena, výborné zvukově izolační vlastnosti

Nevýhody: dilatace profilů, menší statická únosnost

 

Dřevěná okna

Výhody: dlouhá životnost a vysoká odolnost, výborné izolační vlastnosti, přírodní materiál šetrný k životnímu prostředí

Nevýhody: vyšší pořizovací cena, nutnost pravidelné údržby

 

Hliníková okna

Výhody: výborné izolační vlastnosti, široká škála povrchových úprav, velkoformátové sestavy, velká statická odolnost a únosnost, odolnost proti povětrnostním podmínkám

Nevýhody: vyšší pořizovací cena

 

Dřevohliníková okna

Výhody: vynikající tepelně technické vlastnosti, příjemný vzhled z interiéru, dlouhá životnost, odolnost vůči povětrnostním vlivům

Nevýhody: vyšší pořizovací cena 

 

Dřevohliníková okna jsou rozumnou investicí do budoucnosti, poskytují totiž jistotu, že kromě běžného omytí není nutné se o ně starat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků