Hlavní obsah
Hlavní barvou škály, kterou architekti při zařizování bytu použili, je šedá. Foto: Sam

Interiér loftového bytu je oslavou čistých přírodních materiálů

Loftový byt v tchajwanské Tchaj-peji si majitel pohybující se v průmyslovém oboru nechal zařídit tak, aby byl pokud možno oslavou přírody a přírodních materiálů. Úkol svěřil mladé dvojici architektů pracujících pod hlavičkou YYDG. Ti v čistém minimalistickém stylu nechali vyniknout všem použitým prvkům, ať již to je dřevo, přírodní kámen nebo beton. Výsledkem je příjemný a zajímavý domov, který přímo vyzývá ke zklidnění a odpočinku po náročném dni.

Hlavní barvou škály, kterou architekti při zařizování bytu použili, je šedá. Foto: Sam
Interiér loftového bytu je oslavou čistých přírodních materiálů

Majitel žije v bytě sám. Proto jedním z prvních kroků, které architekti navrhli, bylo odstranění, eventuálně transformace všech nadbytečných místností.

Vznikl tak velice odlehčený interiér, jímž může volně procházet denní světlo i čerstvý vzduch.

Interiér bytu je zařízen s maximální úctou k přírodním materiálům a jejich původu.

Foto: Sam

I protože, že z bytu je výhled na město, snažili se architekti zakomponovat do bytu maximum přírodních prvků, ovšem ve striktně minimalistickém stylu.

Foto: Sam

Architekti práci na zařízení klientova domova zahájili pečlivým výběrem materiálů. Bylo zřejmé, že v úvahu přicházejí pouze ty přírodní, a to pokud možno v jejich nejčistší, tj. nejsurovější podobě.

Kámen slouží nejenom jako materiál obkladů stěn, ale i jako dekorace.

Foto: Sam

Všímavý návštěvník proto může na stěnách obložených přírodním kamenem zaznamenat, že jeho povrch prakticky nepoznal lidských nástrojů a zůstal ponechán tak, jak jej v lomu nalámali.

Architekti šli dokonce ještě dál a ponechali na kamenech i značky kameníků, kteří si jednotlivá místa na blocích pro lámání označili.

Zrovna tak i na betonových panelech záměrně ponechali značky ještě z betonárky, aby si jednotlivé kusy uchovaly svoji autenticitu z hlediska svého původu.

V kuchyni, která je od obývacího pokoje oddělena, je jídelní stůl, na nějž navazuje barový pult z přírodní žuly.

Foto: Sam

V kuchyni šedé barvě dobře sekunduje bílá. Oddělujícím prvkem obou barevných zón je deska jídelního stolu z přírodního dřeva.

Foto: Sam

Kuchyň je od obývacího pokoje oddělena stěnou.

Foto: Sam

Obecnou snahou architektů bylo podpořit dojem, že použité přírodní materiály jsou nejenom uplatněny ve své surové podobě, ale že každý z nich má svůj původ, odněkud pochází a že jej lze stále ještě vysledovat.

Hlavní pozornost v bytě poutá dřevěné točité schodiště ladných tvarů.

Foto: Sam

Foto: Sam

Ačkoli je interiér laděn převážně do šedé barvy, designéři si dali pozor na to, aby nechali jeden z materiálů výrazně dominovat nad ostatními. Proto převládající šedi mramoru, žuly a přiznaného betonu statečně sekunduje dřevo.

Foto: Sam

V horní části bytu designéři využili v maximální míře dřevo.

Foto: Sam

Loft slouží jako soukromá zóna majitele.

Foto: Sam

Místo kvantity však v jeho případě autoři návrhu akcentovali způsob, jakým je v interiéru dřevo prezentováno. Každého návštěvníka tak hned na první pohled upoutá v podobě skulpturálního točitého schodiště, jež architekti navrhli v neobyčejně ladných křivkách.

Na ložnici navazuje koupelna s toaletou.

Foto: Sam

Dělícím prvkem mezi ložnicí a koupelnou je pouze stěna z čistého skla.

Foto: Sam

Toaleta ve spodní úrovni bytu je navržena ve stejném stylu jako koupelna u ložnice.

Foto: Sam

Samotné uspořádání bytu je velice jednoduché. Zatímco na úrovni vstupu je velký obývací pokoj, s nímž sousedí prostorná kuchyň s jídelním stolem (navazuje na ni komora sousedící s toaletou), horní úroveň loftu slouží pouze jako soukromá zóna majitele. Je zde umístěna ložnice doplněná koupelnou a knihovnou.

Spodní část bytu

Foto: YYDG

Horní část bytu

Foto: YYDG

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků