Hlavní obsah
Nadčasové technologie pružně reagují na zvyšování pocitu bezpečí a redukují náklady na provoz domu. Foto: Archiv Schneider Electric (12x)

Inteligentní dům zařídí a ohlídá vše potřebné

Nadčasové technologie zvyšují naše pohodlí a snižují náklady na provoz domácnosti. Jak to ale vše funguje v praxi? Prohlédněte si vzorový dům Jubileum v Plzni.

Nadčasové technologie pružně reagují na zvyšování pocitu bezpečí a redukují náklady na provoz domu. Foto: Archiv Schneider Electric (12x)
Inteligentní dům zařídí a ohlídá vše potřebné

Inteligentní systém v tomto domě mimo jiné umí vytáhnout žaluzie a rolety, tlumeně rozsvítí v obývacím pokoji nebo automaticky aktivuje svítidla při vstupu do objektu.

Systém KNX jako mozek inteligentního domu lze řídit tabletem i z jídelny.

Foto: Archiv Schneider Electric

Foto: Archiv Schneider Electric

Převážnou část domu ovládá řídicí systém KNX sestavený z komponentů společnosti Schneider Electric.

Na platformě KNX funguje také inteligentní dům Jubileum v Plzni.

Foto: Archiv Schneider Electric

Elektroinstalace

Systém inteligentní elektroinstalace KNX zahrnuje ovládání vnitřního i venkovního osvětlení, které spolupracuje se stínicími prvky a vytváří tak světelnou pohodu v budově. K dispozici tu jsou takové funkce, jako je stmívání svítidel nebo světelné scény.

Inteligentní elektroinstalace zahrnuje:
- osvětlení
- žaluzie, rolety, garážová vrata
- vytápění a chlazení
- klimatizace, ventilace
- sledování kvality vzduchu (měření CO2, měření vlhkosti)
- ohřev vody
- odsávání par
- solární kolektory
- zavlažování
- audiotechniku
- domácí spotřebiče
- alarmy, protipožární signalizace, kamery 
- centrální funkce, scény
- automatické funkce
- místní či vzdálenou správu a vizualizace 
- měření spotřeby energií 
- bazénové technologie
- vytápění komunikací, okapů

„V domě funguje i meteostanice, která se podílí na řízení stínicí techniky. To zahrnuje např. ochranu žaluzií v závislosti na síle větru, dále osvit, ale také požadavky na topení či chlazení,“ přibližuje odborník na domovní elektroinstalace Radim Hendl.

Ovládání systému celého domu tabletem.

Foto: Archiv Schneider Electric

Chytré multifunkční tlačítko

Do systému KNX jsou zařazeny i zásuvky, které mohou být zahrnuty pod tzv. odchodové tlačítko. Při odchodu z budovy můžete stiskem jediného tlačítka nejen vypnout v celém domě světelné okruhy, ale zároveň i vybrané zásuvky či další obvody. Tím se snižuje např. riziko zapomenuté zapnuté žehličky, která by mohla způsobit v domě požár.

V dětském pokoji ovládá systém osvětlení, vytápění i žaluzie a mnohé z úkolů zvládne i bez přítomnosti svých obyvatel po jejich odchodu z domu.

Foto: Archiv Schneider Electric

V koupelně je instalován termostat a vypínač Unica Colors.

Foto: Archiv Schneider Electric

Termostat a multifunkční tlačítka Unica

Foto: Archiv Schneider Electric

Pokud odcházíte, dům se zkrátka sám uvede do klidového režimu, vytápění se ztlumí, všude se zhasne a žaluzie sjedou.

V návaznosti na elektronický zabezpečovací systém dům také pozná, zda jste odešli (plné zamčení) nebo jste doma a spíte (zapnutá pouze plášťová ochrana), a uvede sám sebe do požadovaného režimu.

Na atmosféře v ložnici se podílí stmívač Unica.

Foto: Archiv Schneider Electric

Nový univerzální LED stmívač MertenActive 3 a Antibakteriální vypínač navodí doma příjemnou světelnou pohodu.

Foto: Archiv Schneider Electric

Systém šetří energie

Systém řídí i vytápění celého domu. Děje se tak díky komunikaci s tepelným čerpadlem a ovládání termoelektrických ventilů podlahového topení.

„V domě lze nastavit teplotu v každé místnosti individuálně termostatem. Spotřebu tepelného čerpadla měří vlastní elektroměr, systém navíc monitoruje spotřebu energií a jejich následnou analýzu. Po vyhodnocení se dá jednoduše optimalizovat energetická náročnost domu a tím šetřit peníze,“ vysvětluje Hendl.

Pomůže mobil či počítač

Inteligentní dům ohlídáme před zloději na dálku přes mobil či počítač. Autoři koncepce domu mysleli i na toto riziko a vybavili objekt vnitřní i venkovní kamerou.

Majitelé tak mohou sledovat dění uvnitř i okolo domu přes tablet, chytrý telefon nebo počítač. Navíc mohou celý dům ovládat na dálku.

Zásuvky a vypínač Unica Colors

Foto: Archiv Schneider Electric

„Třeba na dovolené si majitelé ověří, pokud dostanou alarmové hlášení na svůj smartphone, zda jde o planý poplach, či nikoli, a zda je nutný zásah policie,“ podotýká odborník.

Podle potřeb majitelů je možné doplnit dalšími prvky i bezpečnostní dveře a další ochranné systémy.

Flexibilní řešení bez bourání

Platforma KNX reaguje pružně na potřeby majitelů domu a umožňuje také značnou flexibilitu.

U konvenční elektrické instalace se musíme rozhodnout dlouho před samotným zahájením stavby, jak bude fungovat, kudy povede a kde budou umístěny elektroinstalační přístroje.

Při použití systému KNX společnosti Schneider Electric můžeme svá rozhodnutí nechat na později. Inteligentní elektroinstalaci lze kdykoli změnit podle našich požadavků na využití místnosti.

Chytrý zámek Mul-T-Lock ENTR znamená pohodlný vstup do domu bez nutnosti hledat klíče po kapsách. Dveře si otevřete smartphonem, čtečkou otisku prstů, bezdrátovou klávesnicí nebo dálkovým ovladačem. Obsluhu zámku zvládnou i děti.

Foto: Archiv Schneider Electric

Přizpůsobení instalace proběhne obvykle pouhým přeprogramováním prvků v rozvaděči a bez nutnosti sekat do zdí a pokládat nové kabely.

Další výhodou je, že KNX přístroje (tvoří jádro inteligentního řízení) vyrábí přes 300 firem z celého světa, nejsme tedy odkázáni na jediného dodavatele, pokud jde například o náhradní díly nebo rozšíření systému.

Co je inteligentní dům?

Všechny uvedené funkce domu o sobě musejí vědět a musejí spolupracovat. Teprve pak, když fungují jako systém, lze hovořit o inteligentní instalaci.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

„Inteligentní instalace neznamená samostatné ovládání jedné z funkcí, např. topení, byť za pomocí tabletu a z pohodlí domova. Inteligentní dům si s většinou potřeb a změn (teploty, přirozeného světla, rychlosti větru apod.) dokáže poradit sám, aniž by o tom majitel věděl,“ uzavírá Hendl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků