Hlavní obsah
Dřevěná konstrukce přístřešků lépe vyhovuje venkovnímu prostředí a vedle domu působí přirozeně. Foto: Hornbach

I přístřešek na auto zasluhuje péči

Přístřešek na automobil chrání vůz, ale co ochrání před deštěm, sněhem, kroupami a UV zářením samotný přístřešek? Na jeho konstrukci se totiž často používá dřevo. A tomu stačí pravidelné ošetření impregnací a lazurami.

Dřevěná konstrukce přístřešků lépe vyhovuje venkovnímu prostředí a vedle domu působí přirozeně. Foto: Hornbach
I přístřešek na auto zasluhuje péči

Důvodů pro volbu dřevěné konstrukce přístřešku, jakkoli choulostivé na vnější vlivy, je hned několik: od cenové dostupnosti přes snadnou práci při stavbě až po estetické hledisko.

Dřevo v exteriéru vypadá přirozeněji než jiné materiály. Z hlediska konstrukce to ale znamená, že zde mohou být části, do kterých bude zatékat voda, a zároveň bude povrch neustále vystaven povětrnostním vlivům a slunečnímu záření.

Povrch dřeva by měl být ošetřen takovými výrobky, jež tomuto materiálu zajistí kompletní ochranu.

Hadřík namočený v nitroředidle zatočí s pryskyřicí.

Foto: Bondex

Větší rovné plochy můžeme přejet elektrickou bruskou.

Foto: Bondex

Pro natírání je potřeba připravit i povrch zdravého dřeva – lehce ho zbrousíme a zbavíme všech nečistot. Povrch viditelně poškozeného dřeva zbrousíme důkladněji až na zdravé dřevo.

Větší rovné plochy přejedeme elektrickou bruskou, v rozích je nutné ruční zbroušení brusným papírem nebo houbičkou.

Rohy zbrousíme ručně brusným papírem nebo houbičkou.

Foto: Bondex

Před nanesením lazury dřevo napustíme impregnačním nátěrem, jenž chrání před modráním a hnilobou. Vhodně zvolený přípravek zároveň působí jako preventivní prostředek proti napadení dřevokazným hmyzem, optimalizuje strukturu dřeva, vyrovnává jeho savost a také zvyšuje přilnavost vrchního nátěru.

Xyladecor Xylamon HP impregnační nátěr je konzervační kapalný přípravek na ochranu dřeva proti hnilobě způsobené houbou basidiomycetes a proti modrání dřeva. Zlepšuje přilnavost následných nátěrů. Vhodný na vnitřní i venkovní konstrukce.

Foto: Akzonobel

Jako následnou ochranu přístřešku použijeme např. tenkovrstvou olejovou lazuru. Její krémová konzistence usnadňuje natírání, vytváří na dřevu mikroporézní odolný saténový povrch. Zvýrazňuje strukturu dřeva, nepraská a neloupe se. Je dobrou volbou i pro další dřevěné povrchy, jako jsou obklady domů, chaty, altány, pergoly, ploty či balkony.

Lazuru Bondex Perfect nanášíme plochým štětcem. Díky tixotropní konzistenci nestéká ze štětce, ani když natíráme strop nebo třeba podbití střechy.

Foto: Bondex

Natírání ochrannými přípravky by mělo probíhat vždy za stálého a suchého počasí při teplotách 5–30 °C. Pro vytvoření dlouhodobé ochrany nanášíme plochým štětcem 2–3 vrstvy vybraného produktu ve směru vláken dřeva.

Xyladecor Standard je dekorační tenkovrstvá lazura na rozpouštědlové bázi pro použití do interiéru a exteriéru. Vytváří mikroporézní saténový povrch, který chrání proti UV záření a nepřízni počasí. Zvýrazňuje strukturu dřeva, cena od 205 Kč/0,75 l.

Foto: Akzonobel

Tip na smůlu

Narazíme-li během broušení na pryskyřici, pečlivě ji setřeme hadříkem namočeným v nitroředidle. Smůla pak nezalepí brusný papír a následně nenaruší nátěr lazurou. Prasklinami v nátěru by se do dřeva dostávala vlhkost.

Hadřík namočený do ředidla necháme rozprostřený vyschnout na vzduchu. Pozor! Kdybychom ho zapomněli někde zmačkaný v rohu místnosti, mohlo by dojít k samovznícení unikajících výparů!

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků