Hlavní obsah
Chloubou stavby se staly velké terasy. Foto: Archiv publikace Slavné pražské vily

Funkcionalistická Divišova vila je stupňovitě zasazena do strmého svahu

Plány pražského rodinného domu pro rodinu Václava Diviše, majitele stavební firmy specializované na výstavbu silniční sítě, vytvořil architekt Adolf Benš. Divišovi koupili úzký a prudce se svažující stavební pozemek s výhledem k jihu, směrem přes řeku k zeleným plochám Stromovky. Problematický pozemek dokázal architekt skvěle využít.

Chloubou stavby se staly velké terasy. Foto: Archiv publikace Slavné pražské vily
Funkcionalistická Divišova vila je stupňovitě zasazena do strmého svahu

Divišovi architekta Benše kontaktovali prostřednictvím známých, pro které navrhl vilu ve Střešovicích. Adolf Benš studoval na pražské technice a na Akademii výtvarných umění u profesorů Jana Kotěry a Josefa Gočára.

Ve dvacátých a třicátých letech se prosadil jako projektant velkých budov s nákladným provozem. K jeho nejvýznamnějším dílům patřil palác Elektrických podniků v Praze, na kterém spolupracoval s Josefem Křížem, a původní odbavovací budova letiště v Ruzyni.

Od původního návrhu vily, spojujícího obytné místnosti více se zahradou a posouvajícího ložnicové patro dále do svahu - tedy od jakýchsi obydlených teras, bylo z důvodů bezpečnosti upuštěno.

Výsledkem pak byla harmonicky řešená funkcionalistická vila, stupňovitě zasazená do strmého svahu. Vznikla ve třicátých letech minulého století.

Stavba je kaskádovitě řešená.

Foto: Archiv publikace Slavné pražské vily

V přední části propojeného přízemí a prvního patra převládala společenská funkce prostoru.

Zatímco velká hala ve vstupním podlaží byla zastíněna terasou, obytná místnost v patře se celou šířkou otvírala slunečnímu světlu. Do venkovního prostoru zasahovala předsunutým balkonem, tedy jakýmsi můstkem vyloženým na štíhlých pilířích.

„Hospodářské“ místnosti (kuchyně, pokoj pro šití, prádelna, sušárna) byly umístěny v zadních částech. V horním patře nechyběly rodinné ložnice orientované k jihu.


Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků